reklama

Chtěla vědět, jak tatínek zemřel. Reportér CNN mluvil s matkou dcery George Floyda

USA zachvátily po násilné smrti George Floyda bouřlivé nepokoje. Demonstranti už přes týden v ulicích amerických měst protestují proti policejní brutalitě. Omar Jimenez, reportér CNN, kterého minulý pátek policisté zatkli přímo během živého vysílání protestů v Minneapolisu, hovořil s Roxie Washingtonovou, matkou Floydovy šestileté dcery Gianny.

reklama

„I když od Floydovy smrti uběhl už více než týden, bolest, kterou pozůstalí prožívají, je pořád velmi silná,“ řekl reportér CNN. Roxie Washingtonová, matka Floydovy šestileté dcery Gianny, uvedla, že dceři nejprve nechtěla o smrti jejího otce říct, protože nevěděla, jak by jí to měla sdělit.

„Potom jsem se ale dívala na rozhovor v televizi a Gianna stála za dveřmi a poslouchala. Když jsem ji šla zkontrolovat, řekla mi: Maminko, něco se děje s mojí rodinou. Pořád v televizi slyším tatínkovo jméno. Chtěla vědět, jak tatínek zemřel. Dokázala jsem jí jen říct, že nemohl dýchat,“ řekla Washingtonová a rozplakala se.

Washingtonová, která s Floydem nežila, v rozhovoru pro CNN také uvedla, že nedávno přišla o svou matku. „Pověděla jsem dceři, že babička si tatínka vzala s sebou. Na to mi Gianna řekla, že je připravená odejít do nebe, protože chce být se svým tatínkem a babičkou,“ popsala Washingtonová.

I policisté by měli mít strach, že budou zatčeni

Rozhovoru se zúčastnili také Stephen Jackson, basketbalový hráč NBA a Floydův dlouholetý přítel, a L. Chris Stewart, advokát, který Floydovu rodinu v případu zastupuje. „Tyto slzy způsobila opravdová bolest. Zastavit je můžeme jedině tak, že pachatelé takových činů budou řádně odsouzeni,“ naléhal Jackson.

S jeho názorem souhlasil i Stewart. „Jde o odpovědnost. Když policista někomu ublíží, tak ho zatknou, ne, že ho pouze vyhodí z práce. I oni by měli mít strach, že půjdou do vězení, ne se jen obávat, že je převelí do jiného okresu. Protože tak to bývá,“ uvedl advokát.

Floyd se podle Washingtonové do Minneapolisu v Minnesotě přistěhoval z Houstnu, města ve státě Texas. Jak uvádí Giannina matka, chtěl tam najít lepší práci a život. Ačkoli Floyd s Washingtonovou už nežil, o svou rodinu se prý nikdy nepřestal zajímat.

Floyd zemřel minulé pondělí poté, co ho dnes už bývalý policista Derek Chauvin dusil, když mu klečel na krku. Afroameričan mu přitom několikrát opakoval, že nemůže dýchat, policista na něm však klečel dál. Chauvin je nyní ve vazbě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek
Rozhovor

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl
Rozhovor

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Experiment japonských školáků pokračuje i po 37 letech. Na Havaji vyplaval vzkaz v lahvi

Tichý oceán vyplavil na Havaji lahev se vzkazem, kterou před 37 lety vhodili do moře studenti japonské střední školy v rámci vědeckého experimentu. Cílem pokusu bylo monitorování oceánských proudů, uvedl web The Guardian. V letech 1984 a 1985 školáci hodili do oceánu poblíž Tokia 750 lahví. Od té doby se našly na 17 místech planety. Například na japonském ostrově Okinawa, v Číně, na Filipínách nebo na západním pobřeží USA.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Řidiči, pozor. Běžný lék na úzkost vás může připravit o řidičák kvůli drogám

Běžně používaný lék Trittico, který lékaři předepisují na stavy úzkosti, může vyvolat falešně pozitivní výsledek testu na drogy. Policie přitom při kontrole v takovém případě nemusí brát ohled ani na potvrzení od lékaře a může na místě zabavit řidičský průkaz do doby, než jsou k dispozici výsledky krevních testů. Na ty se ale čeká i několik týdnů.

Podmínky pro cestování se od pondělí opět mění. Které země se přesouvají do červené?

Ministerstvo zdravotnictví na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy COVID-19. Ten začne platit od pondělí 20. září. Do červené kategorie se přesune Lotyšsko, San Marino a Rumunsko. Oranžová kategorie se rozroste o Island a Portugalsko, včetně Azorských ostrovů. Naopak Slovinsko bude tmavě červené.

Perou se o stín a trpí hlady. Na hranici USA a Mexika dorazily tisíce migrantů

Na hranici mezi Mexikem a americkým státem Texas se utábořilo už přes 10 tisíc převážně haitských migrantů. Provizorní tábor se rychle rozrůstá, životní podmínky ale nejsou nejen kvůli vysokým teplotám ideální. Počet zadržených migrantů na přechodu obou zemí přesáhl v červenci a srpnu poprvé za 21 let hranici 200 tisíc. Republikáni ze všeho viní prezidenta Joea Bidena.

Babiš je prototyp lídra, ale také psychopat, říká expert na předvolební kampaně

Českému voliči imponuje vůdcovství. Prototypem lídra je premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Na druhou stranu se ale jedná o psychopata. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl režisér, producent a ideamaker předvolebních kampaní Jakub Hussar. Ten ve volbách pomáhal třeba Vladimíru Franzovi, Pavlu Fischerovi nebo se snažil do Sněmovny dostat hnutí Lidé PRO Mikuláše Mináře.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama