reklama

Chtěla vědět, jak tatínek zemřel. Reportér CNN mluvil s matkou dcery George Floyda

USA zachvátily po násilné smrti George Floyda bouřlivé nepokoje. Demonstranti už přes týden v ulicích amerických měst protestují proti policejní brutalitě. Omar Jimenez, reportér CNN, kterého minulý pátek policisté zatkli přímo během živého vysílání protestů v Minneapolisu, hovořil s Roxie Washingtonovou, matkou Floydovy šestileté dcery Gianny.

reklama

„I když od Floydovy smrti uběhl už více než týden, bolest, kterou pozůstalí prožívají, je pořád velmi silná,“ řekl reportér CNN. Roxie Washingtonová, matka Floydovy šestileté dcery Gianny, uvedla, že dceři nejprve nechtěla o smrti jejího otce říct, protože nevěděla, jak by jí to měla sdělit.

„Potom jsem se ale dívala na rozhovor v televizi a Gianna stála za dveřmi a poslouchala. Když jsem ji šla zkontrolovat, řekla mi: Maminko, něco se děje s mojí rodinou. Pořád v televizi slyším tatínkovo jméno. Chtěla vědět, jak tatínek zemřel. Dokázala jsem jí jen říct, že nemohl dýchat,“ řekla Washingtonová a rozplakala se.

Washingtonová, která s Floydem nežila, v rozhovoru pro CNN také uvedla, že nedávno přišla o svou matku. „Pověděla jsem dceři, že babička si tatínka vzala s sebou. Na to mi Gianna řekla, že je připravená odejít do nebe, protože chce být se svým tatínkem a babičkou,“ popsala Washingtonová.

I policisté by měli mít strach, že budou zatčeni

Rozhovoru se zúčastnili také Stephen Jackson, basketbalový hráč NBA a Floydův dlouholetý přítel, a L. Chris Stewart, advokát, který Floydovu rodinu v případu zastupuje. „Tyto slzy způsobila opravdová bolest. Zastavit je můžeme jedině tak, že pachatelé takových činů budou řádně odsouzeni,“ naléhal Jackson.

S jeho názorem souhlasil i Stewart. „Jde o odpovědnost. Když policista někomu ublíží, tak ho zatknou, ne, že ho pouze vyhodí z práce. I oni by měli mít strach, že půjdou do vězení, ne se jen obávat, že je převelí do jiného okresu. Protože tak to bývá,“ uvedl advokát.

Floyd se podle Washingtonové do Minneapolisu v Minnesotě přistěhoval z Houstnu, města ve státě Texas. Jak uvádí Giannina matka, chtěl tam najít lepší práci a život. Ačkoli Floyd s Washingtonovou už nežil, o svou rodinu se prý nikdy nepřestal zajímat.

Floyd zemřel minulé pondělí poté, co ho dnes už bývalý policista Derek Chauvin dusil, když mu klečel na krku. Afroameričan mu přitom několikrát opakoval, že nemůže dýchat, policista na něm však klečel dál. Chauvin je nyní ve vazbě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Adéla Elbel: Dcera má covidový syndrom. Očkujte své děti, tohle už nechci nikdy zažít

Dceru populární stand-up komičky, herečky a překladatelky Adély Elbel postihl multisystémový zánětlivý syndrom (PIMS), který zpravidla souvisí s nákazou koronavirem. Nemoc se projevila horečkami, křečemi v břiše a velkou únavou, uvedla Elbel na sociálních sítích. Ve svém příspěvku apelovala na rodiče, aby si dávali pozor a nechali své děti očkovat proti covidu. „Tohle se svým dítětem fakt nechci už nikdy zažít,“ podotkla na Facebooku.

reklama