reklama

Pře expertů. Hostomský by rušil všechna opatření, Flegr předpovídá stovku mrtvých denně

Zcela opačné názory na vývoj pandemie koronaviru mají evoluční biolog Jaroslav Flegr a biochemik Zdeněk Hostomský. Zatímco Flegr v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS predikoval, že v příštích měsících může být až 20 tisíc nakažených a 100 mrtvých denně. Hostomský nesouhlasí a myslí si, že díky očkování a promoření v populaci již máme kolektivní imunitu. Všechna opatření by proto zrušil.

reklama

Podle Flegra bude situace s nakaženými a zemřelými na covid opět špatná. „Průšvih přijde později než loni, ale klidně může být i větší,“ řekl s tím, že by mohlo být i přes sto mrtvých denně.

Poukázal také na to, že denní přírůstky nakažených a lidí v nemocnicích stoupá. „Dostaneme se v počtu nakažených zase do množství 10 až 20 tisíc denně a v počtu hospitalizovaných budeme v jednotkách tisíců,“ varoval Flegr.

Daleko optimističtější názor má biochemik Hostomský. „My máme šťastnou polohu, kterou jsme si vytrpěli. Máme slušnou vakcinaci a promořenost je u nás nesmírně vysoká. Jsme v něčem, čemu se říká kolektivní imunita. Veškerá opatření bych zrušil,“ uvedl ve studiu CNN Prima NEWS Hostomský.

Velmi kritický byl k nošení roušek na veřejnosti. Sám přiznal, že například v tramvaji už ji nenosí. „Je to symbol. S epidemií to nesouvisí,“ pravil Hostomský. Podle něj je hlavním problémem ohroženost seniorů. Nošení roušek například v MHD tak nepovažuje za něco, co by vývoj nákazy zvrátilo.

Nízká čísla ukolébávají

Další host pořadu, epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula, pronesl, že jeho názor se nachází mezi oběma řečníky. Problém vidí v tom, že v Česku je pořád poměrně vysoký počet neočkovaných. „Vlna dominantně dopadne na seniory. Je jasné, že počty nakažených budou narůstat,“ řekl Prymula.

Dále dolal, že aktuálně relativně nízká čísla veřejnost „ukolébávají“. „Ale tu třetí dávku bychom u kategorie seniorů aplikovat měli, protože jinak bude odkrytá celá. Jinak se můžeme dostat do katastrofičtějších scénářů,“ dodal Prymula.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?

Česká reprezentace zabojuje o fotbalové mistrovství světa v Kataru v březnové baráži. Pokud by ve dvoukolovém play-off uspěla, bude se upínat k termínu 21. listopad 2022. Právě v tento den „mundial“ v exotické destinaci začíná. Termín je to pro světový šampionát dosti netradiční, ale vzhledem k vedrům v Perském zálivu je zimní varianta pro hráče komfortnější než tradiční letní.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama