Pře expertů. Hostomský by rušil všechna opatření, Flegr předpovídá stovku mrtvých denně

Zdeněk Hostomský a Jaroslav Flegr

Co Čech, to politik! (1012)

Zcela opačné názory na vývoj pandemie koronaviru mají evoluční biolog Jaroslav Flegr a biochemik Zdeněk Hostomský. Zatímco Flegr v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS predikoval, že v příštích měsících může být až 20 tisíc nakažených a 100 mrtvých denně. Hostomský nesouhlasí a myslí si, že díky očkování a promoření v populaci již máme kolektivní imunitu. Všechna opatření by proto zrušil.

Podle Flegra bude situace s nakaženými a zemřelými na covid opět špatná. „Průšvih přijde později než loni, ale klidně může být i větší,“ řekl s tím, že by mohlo být i přes sto mrtvých denně.

Poukázal také na to, že denní přírůstky nakažených a lidí v nemocnicích stoupá. „Dostaneme se v počtu nakažených zase do množství 10 až 20 tisíc denně a v počtu hospitalizovaných budeme v jednotkách tisíců,“ varoval Flegr.

Daleko optimističtější názor má biochemik Hostomský. „My máme šťastnou polohu, kterou jsme si vytrpěli. Máme slušnou vakcinaci a promořenost je u nás nesmírně vysoká. Jsme v něčem, čemu se říká kolektivní imunita. Veškerá opatření bych zrušil,“ uvedl ve studiu CNN Prima NEWS Hostomský.

Velmi kritický byl k nošení roušek na veřejnosti. Sám přiznal, že například v tramvaji už ji nenosí. „Je to symbol. S epidemií to nesouvisí,“ pravil Hostomský. Podle něj je hlavním problémem ohroženost seniorů. Nošení roušek například v MHD tak nepovažuje za něco, co by vývoj nákazy zvrátilo.

Nízká čísla ukolébávají

Další host pořadu, epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula, pronesl, že jeho názor se nachází mezi oběma řečníky. Problém vidí v tom, že v Česku je pořád poměrně vysoký počet neočkovaných. „Vlna dominantně dopadne na seniory. Je jasné, že počty nakažených budou narůstat,“ řekl Prymula.

Dále dolal, že aktuálně relativně nízká čísla veřejnost „ukolébávají“. „Ale tu třetí dávku bychom u kategorie seniorů aplikovat měli, protože jinak bude odkrytá celá. Jinak se můžeme dostat do katastrofičtějších scénářů,“ dodal Prymula.

Tagy: