reklama

Revoluce v léčbě covidu? Máme lék, který je 100% účinný proti všem variantám, hlásí Izrael

Z Izraele přišla nadějná zpráva ohledně léčby covidu. První studie nového léku na menším vzorku lidí ukázala, že je 100% účinný. Všichni nakažení, kterým byl podán, se během několika dnů zcela vyléčili. Naopak část pacientů s podobnými příznaky, kteří dostali placebo, skončila na JIP, a někteří dokonce zemřeli, informuje web Jerusalem Post.

reklama

Nový lék Amor-18 dostalo během testovací fáze 18 pacientů s mírným i těžkým průběhem covidu. Podle společnosti Amorphical, která medikament vyrábí, se všichni během několika dnů zcela zotavili. Že se nejedná o náhodu, má dokládat i to, že jiným 19 pacientům v nemocnici bylo podáno placebo. Šest z nich později skončilo na jednotce intenzivní péče a dva zemřeli.

Výzkum vedli doktoři Kamal Abu Jabal a Nashat Abu Saleh z nemocnice v izraelském městě Safed. Mimo oficiální testy pak lék vyzkoušeli ještě u dvou pacientů na JIP, kteří byli ve velmi vážném stavu. Oba se uzdravili. „Od chvíle, kdy pacienti dostali ten lék, zotavili se během několika dnů a byli propuštěni domů. Mělo to 100% účinnost,“ pochvaluje si Abu Saleh.

Amor-18, jehož hlavní složku tvoří amorfní uhličitan vápenatý (ACC), se podává ve formě tablety nebo se může inhalovat. Podle výrobce má ACC schopnost modulovat kyselost ph okolo každé buňky. Tyto změny pak ovlivňují schopnost koronaviru pronikat do buněk a dál se množit. Zabránění šíření viru tak pacienta chrání před zhoršením zdravotního stavu.

„Z těch výsledků klinických testů jsme nadšeni. Přinesly reálnou naději nejen pro pacienty v Izraeli, ale i na celém světě. Je to zvláště povzbudivé v době, kdy začíná pátá vlna a nastupuje varianta omikron,“ uvedl generální ředitel společnosti Amorphical Yossi Ben. „Lék, který jsme vyvinuli, je protizánětlivý, bezpečný, účinný a snadno se podává,“ dodal s tím, že Amor-18 funguje proti všem SARS virům včetně všech variant covidu.

Další, tentokrát daleko obsáhlejší testování aktuálně probíhá hned v několika izraelských nemocnicích. Brzy poté by měly lék vyzkoušet i jiné země. Zájem o něj už mají nemocnice z Brazílie, USA i některých evropských států.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama