Hádka o zkoušky na SŠ: Co berete v Cermatu za drogy, zlobí se rodiče. Nebrečte, reagují jiní

Přijímací zkoušky na maturitní obory rozpoutaly bouři. Rodiče školáků se v internetových diskuzích ostře pustili do Cermatu, který má přípravu jednotného přijímacího řízení na starost. Nejčastěji zaznívají stížnosti na příliš těžký test z matematiky. Některé komentáře zazlívají Cermatu, že „dal facku covidové generaci školáků“ a řeší nápor na střední školy vyšší obtížností přijímaček. Najdou se ovšem také protinázory. „Nevím, co tady brečíte. I dcera říkala, že včerejší matematika byla poměrně jednoduchá. Bohužel, matematická vzdělanost českého národa upadá,“ okomentoval rozohněnou diskuzi jeden z rodičů.

„Vnučka říkala, že nikdy tak těžký test z matiky nedělala. Asi se Cermat rozhodl vyřešit nadbytek přihlášek na střední školy,“ postěžovala si paní Romana Kubáčková pod příspěvkem vzdělávací společnosti, která ve zveřejněném obrázku na Facebooku popřála všem uchazečům hodně štěstí do přijímacích zkoušek.

„Cermat by se měl stydět,“ zareagovala Eva Šágrová. „Jo, všichni do továren,“ přitakala nazpět Kubáčková. Právě obtížnost matematického testu skloňovali diskutující na sociálních sítích zdaleka nejčastěji. „Paradoxem je, že dcera se na matematiku těšila. Přišla psychicky zdeptaná. Modlím se, aby to zítra zvládla hlavně v psychické pohodě. Český jazyk prý pohoda,“ přidala zkušenost své ratolesti Tereza Šretrová Walterová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vyzkoušejte si, zda byste se dostali na střední. Žáci si stěžovali na těžké testy z češtiny

Objevilo se ovšem několik stížností na zkoušku z češtiny. „Tak jsem si přečetl několik výchozích textů v testu českého jazyka. Nevím, co to tam berete v Cermatu za drogy, ale nutně je asi potřebuju taky. Tohle musela psát nějaká totálně zhulená partička,“ napsal do komentářů muž se jménem Jirka Sýkora.

Posted by Cermat: Jednotné přijímačky on Thursday, April 13, 2023

Nejeden diskutér viděl ve vyšší obtížnosti přijímacích zkoušek záměr. Společnost se tím podle nich snažila odfiltrovat co největší počet uchazečů, aby tím snížila nápor na gymnázia. „Covidová generace školáků dostala další facku. Zítra další. Cermate, děkujeme za podporu a pochopení. Čistírna roku,“ připsala uživatelka Daniela Petrová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Blíží se konec známkování na ZŠ. Co to znamená?

Že se uchazeči prali především s matematikou, potvrdili v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS samotní žáci. „Český jazyk byl výrazně lehčí než matematika. Bylo tam mnoho logických a komplikovaných úloh,“ řekl jeden z nich. „Mám z toho dobrý pocit, ale matematika nebyla zrovna lehká,“ připustila další účastnice přijímaček.

Nevím, co brečíte, píšou jiní rodiče

Ne všichni rodiče ale sdílejí stejný názor. Problém vidí spíše v nepříliš dobré přípravě na základních školách. „Matematice se věnuji 15 let. Těžká nebyla, jen u slovních úloh je potřeba přemýšlet a dát si více věcí dohromady. Takové se na základce bohužel moc neprobírají,“ konstatoval Tom Slaný na Facebooku.

„Vidím to tak, že tohle je účel. Základní školy nejsou schopny děti na zkoušky Cermatu připravit. Prostě nejsou. Vypadá to, že se Cermat snaží vytvořit ztracenou generaci záměrně komplikovanými testy. Zaštiťuje se tím, že mají všichni stejné šance, což je nesmysl, pokud žáci opakovaně při testování naráží na oblasti, které ve škole za devět let neprobírali. Vypadá to, že se nejedná o test studentů, ale o testování kvality výuky škol skrze děti,“ zaspekuloval si uživatel s přezdívkou Tomáš Photonic Bajer.

Ani s takovým tvrzením mnozí ovšem nesouzněli. „Proboha, co tu všichni řešíte? Ty testy jsou dělané tak, aby byly těžší. Aby oddělily ty nejšikovnější děti, které se hlásí na ‚lepší‘ gymply. Všechny děti to měly stejně těžké a měly stejné podmínky. Jestli byl test těžký pro vaše dítě, byl těžký i pro ostatní. A děti se přijímají podle bodů, ne podle nějaké minimální bodové hranice. Nemůže být zadaný lehký test, vždyť by bylo úplně k ničemu, kdyby měli všichni 50 bodů, přemýšlejte,“ napsala zostra Lucie Karásková.

„Nevím, co tady brečíte. I dcera říkala, že včerejší matematika byla poměrně jednoduchá. Cvičně jsem to udělal za 30 minut bez chyb. Bohužel, matematická vzdělanost českého národa upadá,“ sdělil ostatním diskutérům muž s přezdívkou Pavelek Valek.

Zbytečná byrokracie i dvojí testování

Jednotné přijímací řízení, které připravuje Cermat, má dlouhodobě své kritiky. Ti často upozorňují na zbytečnou byrokracii. „Budeme rozesílat 149 rozhodnutí o nepřijetí žákům, kteří jsou přijatí k nám na školu, ale na jiný obor. Myslím, že je to zbytečné a nekomfortní jak pro školy, tak pro rodiče,“ míní ředitel ostravské Střední školy elektrotechnické Tomáš Führer.

Zbytečností je prý také dvojí testování, kdy děti, které se hlásí na maturitní obory, dělají testy dvakrát. „Vidím v tom trošku diskriminaci. Ve výsledku totiž rozdíly mezi oběma pokusy nebývají velké. Pokud vím, tak z minulých ročníků to mělo v celé republice jen minimální dopad,“ dodal Führer.

Celkově se žákům zdály páteční testy lehčí než ty čtvrteční. Výsledky přijímacích zkoušek se budoucí studenti dozví zhruba za 14 dní.

Tagy: