Druhým dnem v pátek pokračovaly jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Deváťáci, kteří se hlásí na maturitní obory, skládají přijímačky nadvakrát a započítává se jim lepší výsledek. Zatímco v testech ve čtvrtek byla těžká matematika, v pátek žákům připadal těžší český jazyk. Jasno o přijetí nebo odmítnutí budou mít asi za dva týdny.
Přijímací zkoušky na Střední škole elektrotechnické v Ostravě začaly jako všude o půl deváté matematikou. Na tu měli žáci 70 minut. Po hodinové pauze pak přišel na řadu šedesátiminutový test z češtiny.
„Ve čtvrtek byla těžší matika, ale dnes byla o dost lehčí, stihl jsem ji. Na všechno jsem byl připravený, protože jsme to ve škole probírali, takže jsem byl naučený,“ řekl CNN Prima NEWS jeden z deváťáků. Podobné dojmy měli z pátečních testů i ostatní žáci.
ČTĚTE TAKÉ: Noční můra všech rodičů v Plzni: Dívenka se ve školce píchla o použitou injekční stříkačku
Jak byste se s pátečním náročným testem z českého jazyka na střední školu poprali, si můžete zkusit na tomto odkazu. Na náročnost čtvrteční zkoušky z matematiky se můžete podívat zde. Správné odpovědi si poté můžete zkontrolovat na webu To Dáš.
Zrušení devátých tříd, výtvarky a dva povinné jazyky. Experti se přou o změně školství
České školství nutně potřebuje reformu, shodují se experti. O tom, jak by měla vypadat, se už ale názory různí. Problematická je například otázka povinnosti druhého cizího jazyka, který by mohl být od příštího roku pouze volitelný. Otazníky visí také nad povinnou výtvarnou či hudební výchovou.
Se zkouškami je příliš byrokracie, zní ze škol
Poslední týdny před přijímačkami vypadají po celé republice stejně. Deváťáci se učí a středoškolští kantoři se připravují na náročnou organizaci. „Pro nás je toto období samozřejmě náročnější, protože většinu učitelů potřebujeme k organizaci zkoušek. Skloubit to se stálým rozvrhem je náročnější, ale už jsme si na to zvykli,“ uvedl zástupce ředitele Radim Truchlý.
Jednotné přijímací řízení, které připravuje Cermat, má ale také své kritiky. Ti často upozorňují na zbytečnou byrokracii. „Budeme rozesílat 149 rozhodnutí o nepřijetí žákům, kteří jsou přijatí k nám na školu, ale na jiný obor. Myslím, že je to zbytečné a nekomfortní jak pro školy, tak pro rodiče,“ míní ředitel Střední školy elektrotechnické Tomáš Führer.
Zbytečností je prý také dvojí testování, kdy děti, které se hlásí na maturitní obory, dělají testy dvakrát. „Vidím v tom trošku diskriminaci. Ve výsledku totiž rozdíly mezi oběma pokusy nebývají velké. Pokud vím, tak z minulých ročníků to mělo v celé republice jen minimální dopad,“ dodal Führer.
Přijímací řízení skončilo studentům těsně po poledni. Obecně prý byla těžší čeština. Celkově se ale žákům zdály testy lehčí než ve čtvrtek. Výsledky přijímacích zkoušek se budoucí studenti dozví zhruba za 14 dní.