Lidé mi možná nerozumí, protože jsem z Brna, řekl Válek. Experti chválí vyjadřování Fialy

Vlastimil Válek

Experti o nesrozumitelnosti ministra Válka

Zamotává se a plácá páté přes deváté. I takové názory panují o vyjadřování ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). On sám kritiku odráží s humorem. Prý je to kvůli tomu, že je z Brna. Zato premiér Petr Fiala (ODS), který je mimochodem ze stejného města, se podle expertů ve vystupování zlepšil.

Válek je za svojí komunikační strategii značně kritizován. „On to chce všechno vysvětlit, takže se začne zamotávat do informací, které občan ani nepotřebuje vědět,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS marketingový expert Tomáš Pflanger.

„Faktem je, že někteří politici nemají úplně nejlepší mediální talent. V tomto případě je to třeba ministr zdravotnictví, který hodně připomíná ministry Babišovy vlády,“ řekl komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko. „Asi úplně nejkrystaličtější vystupování to není. Pokud budeme hodnotit míru chaotičnosti, ve srovnání s ministry Babišovy vlády to zase tak chaotické není,“ dodala analytička Echo24 Lenka Zlámalová.

Fiala na jedničku

Koho ale komentátoři chválí, je premiér Petr Fiala. A za příklad uvádějí jeho novoroční projev. „Použil výraz inflace, ale zároveň Čechům vysvětlil, že je to drahota. Oproti tomu profesor Válek používá třeba slovo booster, což moje máma nikdy nepochopí, co je, takže bych doporučil používat méně anglicismu,“ míní Pflanger.

„Fialově vládě bych za komunikaci dala jedničku. Zastavila tzv. on-line politiku, kde se neustále do veřejného prostoru ženou další protiřečící si výroky,“ dodala Zlámalová.

Jsem z Brna, používám hantec

Názory na Válkovu komunikaci jsou různé i u lidí z oboru. „Na začátku jsem byl hodně nadšený. Vláda začala velmi slibně, ale nutit celou populaci, aby se dvakrát týdně testovala, je pro mě velké zklamání. A podle mě to až tak dobře vysvětleno nebylo,“ kritizoval biochemik Zdeněk Hostomský. „Myslím si, že je dobře, že se některé věci více vysvětlují, že je na to třeba i více času,“ má jasno exministr zdravotnictví Petr Arenberger.

A jak své vyjadřování hodnotí sám ministr Válek? „Já jsem z Brna, možná moc používám hantec,“ vysvětlil s úsměvem na tiskové konferenci.

Tagy: