V pondělí všechny překvapila zpráva, že pětadvacetiletá Tereza H., která byla v Pákistánu odsouzena za údajné pašování drog, byla osvobozena z vězení. Český velvyslanec v Pákistánu Tomáš Smetánka byl jedním z těch, kteří měli k případu mladé Češky nejblíže. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS popsal podmínky vězení v Pákistánu, proces odvolání a vyzdvihl práci Terezina právníka.
Tereza H. byla odsouzena těsně před nástupem Smetánky na velvyslanectví v Islámábádu. Pákistánští celníci mladou Češku zadrželi na mezinárodním letišti v Láhauru. V jejím kufru nalezli devět kilogramů heroinu. „Přijel jsem v době, kdy byla odsouzena a uvězněna, a samozřejmě to chápete jako problém, je-li někdo z českých občanů v takové situaci v zemi, kde sloužíte. Jsem rád, že se to vyřešilo,“ řekl Smetánka. „Snažili jsme se o to, co je naší povinností,“ dodal skromně.
Odročení kvůli kriketovému turnaji i stávce soudců. Jak probíhala kauza Terezy v Pákistánu?
Případ Terezy H. z Uherského Hradiště, která byla v roce 2018 zadržena na letišti v Pákistánu za pašování drog, oblétl svět. I přesto, že několik let strávila ve vazbě a vězení, byla mladá Češka v pondělí zproštěna obžaloby. Soud tak vyhověl jejímu odvolání. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila časovou osu celé kauzy. Provázely ji i bizarní momenty.
Podle velvyslance bylo problematické, že v únoru 2019, kdy byla mladá Češka odsouzena, následovalo odvolání, ale řízení se neustále odkládalo, například kvůli nepřítomnosti soudce. „Bylo to nepříjemné v tom smyslu, že to byla táhnoucí historie, u které se nedalo předvídat, jak a kdy skončí,“ vysvětlil Smetánka.
O propuštění se zasloužil poslední právník
Velvyslanec vyzdvihl práci Saif ula Malúka, posledního právníka Terezy H. „Od chvíle, co jsem mluvil se současným advokátem slečny, jsem měl pocit, že by to mohlo skončit takto, protože on je důvěryhodnou osobou. Poté, co mi vysvětlil okolnosti případu a jak k tomu přistupuje, měl jsem za to, že by to mohlo dopadnout, jak to nyní dopadlo. Nedalo se ale na to zcela sázet,“ prozradil Smetánka.
„Podle mého laického odhadu na výsledku měl podstatný podíl právník a jeho schopnosti, takže si dovedu představit, že s jiným právníkem to mohlo skončit jinak,“ míní velvyslanec.
Příbuzní ženy se ji snažili podpořit i ve vězení. „Vím, že její rodina jí prostřednictvím ministerstva zahraničí posílala peníze, z nichž jsme mohli doplňovat to, co jí chybělo ve vězení, pokud jde o její osobní potřeby,“ popsal Smetánka s tím, že Terezu H. ve vězení navštívil a místní podmínky byly jakžtakž únosné.
Tereza by mohla mít právo na odškodnění
Během rozhovoru také padla otázka, zda se mladá Češka velvyslanci ozvala. „Ona nyní ani nemůže. Verdikt byl vyřčen v pondělí, ale pořád zůstává ve vězeňském režimu. Odhaduji, že tam ještě zůstane jeden nebo dva dny. Ať se bude chtít ozvat, nebo ne, předpokládám, že se uvidíme, protože ji nechceme nechat bez pomoci, a myslím, že i ona sama nemá zájem se tu pohybovat bez doprovodu, než bude moct odjet ze země,“ řekl Smetánka.
Může požadovat Tereza H. za pobyt ve vězení odškodnění? „Čistě teoreticky si myslím, že člověku, který byl přes dva roky vězněn a poté osvobozen a propuštěn, by náhrada měla logicky příslušet, ale nezkoumal jsem to a nekonzultoval s právníkem. Je to čistě můj odhad,“ uvedl velvyslanec.
Pákistán s Českou republikou nemá uzavřenou smlouvu o vydávání vězňů. „Podle toho, jak jsem o tom opakovaně jednal, neviděl jsem k tomu velkou ochotu. Ve snahách neustáváme,“ doplnil Smetánka.