Covidismus a ideologie EU jsou horší než komunismus, říká Ševčík z Trikolory

Ekonom a kandidát uskupení Trikolora, Svobodní, Soukromníci (TSS) do sněmovních voleb Miroslav Ševčík se ve vysílání CNN Prima NEWS ohradil proti tvrzením zástupců koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), že má premiér Andrej Babiš (ANO) velký podíl na růstu cen v Česku. Podle Ševčíka za rostoucí inflací stojí Evropská unie s takzvaným Green Dealem. Ideologie EU přijde Ševčíkovi nebezpečnější než komunismus.

Ceny po celé Evropě rychle rostou. Inflace v Česku během srpna stoupla meziročně na 4,1 procenta. I když koalice Spolu nijak nepopírá, že jde o globální jev, na zvyšující se ceny v ČR má podle ní výrazný vliv i vláda Andreje Babiše.

„Aby toto období nevstoupilo do dějin jako období Babišovy drahoty,“ uvažoval v nedělní superdebatě na CNN Prima NEWS šéf ODS Petr Fiala. Podle něj vláda částečně způsobila inflaci mimo jiné tím, že zbytečně pumpovala peníze do ekonomiky a málo stavěla. „A ještě chce vláda kecat do České národní banky, která má šanci s tím něco udělat,“ dodal Fiala.

Miroslav Ševčík, který ve sněmovních volbách kandiduje z posledního místa pražské kandidátky trojkoalice TSS, však pojem „Babišova drahota“ považuje za nesmyslný a hloupý.

Útok na kapitalismus

„Babiš má sice velký vliv. Růst cen je ale způsoben novou ideologií, která je nebezpečnější než komunismus. Jsme svědky bezprecedentního útoku na kapitalismus. Je potřeba to spojovat s covidismem, což je nová ideologie spojená s covidem, a možná ještě s Green Dealem. Tyto věci jsou hnacím motorem inflace,“ uvedl Ševčík.

Termín covidismus poprvé použil otec zakladatele Trikolory Václava Klause mladšího a bývalý prezident Václav Klaus. Ten pojem vysvětluje jako metodu, která covid uchopila jako příležitost, jak ohrozit základní stavební kameny moderní západní společnosti. Ekonom Ševčík k tomu ve svém vyjádření přidal také takzvaný Green Deal, tedy plán Evropské komise, jak do roku 2050 udělat z Evropy klimaticky neutrální kontinent.

Ševčík ve vysílání CNN Prima NEWS upozornil na raketově rostoucí ceny energií, z čehož viní Green Deal. „To je způsobeno nesmyslnými zelenými politikami, připravujeme se totiž na to, že Němci vypnou jaderné reaktory. Budou muset mít záložní zdroje, ty budou z plynu. Ten ale také není bezemisní. Zelené mozky mají bohužel takový vliv na rozhodování Bruselu, že to ovlivňuje i nás,“ dodal.

Zelenou dohodu schválila Evropská rada v prosinci 2019. I když byl Babiš zpočátku proti, dohodu nakonec v roce 2020 posvětil. Proti bylo pouze Polsko.

Méně přísné podmínky pro Česko ohledně Green Dealu ale prosazovali i někteří členové koalice Spolu, například europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra. Ševčík přesto považuje občanské demokraty, které dlouhé roky sám volil, za poklonkáře EU.

Tagy: