reklama

Covidismus a ideologie EU jsou horší než komunismus, říká Ševčík z Trikolory

Ekonom a kandidát uskupení Trikolora, Svobodní, Soukromníci (TSS) do sněmovních voleb Miroslav Ševčík se ve vysílání CNN Prima NEWS ohradil proti tvrzením zástupců koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), že má premiér Andrej Babiš (ANO) velký podíl na růstu cen v Česku. Podle Ševčíka za rostoucí inflací stojí Evropská unie s takzvaným Green Dealem. Ideologie EU přijde Ševčíkovi nebezpečnější než komunismus.

reklama

Ceny po celé Evropě rychle rostou. Inflace v Česku během srpna stoupla meziročně na 4,1 procenta. I když koalice Spolu nijak nepopírá, že jde o globální jev, na zvyšující se ceny v ČR má podle ní výrazný vliv i vláda Andreje Babiše.

„Aby toto období nevstoupilo do dějin jako období Babišovy drahoty,“ uvažoval v nedělní superdebatě na CNN Prima NEWS šéf ODS Petr Fiala. Podle něj vláda částečně způsobila inflaci mimo jiné tím, že zbytečně pumpovala peníze do ekonomiky a málo stavěla. „A ještě chce vláda kecat do České národní banky, která má šanci s tím něco udělat,“ dodal Fiala.

Miroslav Ševčík, který ve sněmovních volbách kandiduje z posledního místa pražské kandidátky trojkoalice TSS, však pojem „Babišova drahota“ považuje za nesmyslný a hloupý.

Útok na kapitalismus

„Babiš má sice velký vliv. Růst cen je ale způsoben novou ideologií, která je nebezpečnější než komunismus. Jsme svědky bezprecedentního útoku na kapitalismus. Je potřeba to spojovat s covidismem, což je nová ideologie spojená s covidem, a možná ještě s Green Dealem. Tyto věci jsou hnacím motorem inflace,“ uvedl Ševčík.

Termín covidismus poprvé použil otec zakladatele Trikolory Václava Klause mladšího a bývalý prezident Václav Klaus. Ten pojem vysvětluje jako metodu, která covid uchopila jako příležitost, jak ohrozit základní stavební kameny moderní západní společnosti. Ekonom Ševčík k tomu ve svém vyjádření přidal také takzvaný Green Deal, tedy plán Evropské komise, jak do roku 2050 udělat z Evropy klimaticky neutrální kontinent.

Ševčík ve vysílání CNN Prima NEWS upozornil na raketově rostoucí ceny energií, z čehož viní Green Deal. „To je způsobeno nesmyslnými zelenými politikami, připravujeme se totiž na to, že Němci vypnou jaderné reaktory. Budou muset mít záložní zdroje, ty budou z plynu. Ten ale také není bezemisní. Zelené mozky mají bohužel takový vliv na rozhodování Bruselu, že to ovlivňuje i nás,“ dodal.

Zelenou dohodu schválila Evropská rada v prosinci 2019. I když byl Babiš zpočátku proti, dohodu nakonec v roce 2020 posvětil. Proti bylo pouze Polsko.

Méně přísné podmínky pro Česko ohledně Green Dealu ale prosazovali i někteří členové koalice Spolu, například europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra. Ševčík přesto považuje občanské demokraty, které dlouhé roky sám volil, za poklonkáře EU.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky
Ekonomika

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky

Vánoce se blíží a lidé řeší, jestli si na ně půjčit, nebo ne. Téměř šest procent lidí uvažuje, že si na vánoční dárky půjčí. Vyplývá to z posledního průzkumu agentury IPSOS. Odborníci jednoznačně varují před tím, aby se lidé kvůli svátkům zadlužili. I když se mohou zdát některé půjčky na první pohled výhodné, pokud nejsou splacené včas, úroky se pořádně nasčítají.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

Ekonom: Mnozí podnikatelé už státu nikdy nebudou důvěřovat. Řada podniků už neotevře

Vláda od pátku 26. listopadu přijala další restrikce, které zkomplikují život zejména podnikatelům. Ekonom Radovan Vávra podotkl, že už ani neví, kolikáté ráně ze strany státu čelí. „Už v létě jsme viděli, že ti, kteří mají vyšší fixní náklady a náklady spojené se znovuotevřením, neotevřeli. Neuvěřili vládě, že můžeme udělat tečku za koronavirem. A už nikdy nebudou státu důvěřovat,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

Zeman musí do izolace a s Fialou se setkat nemůže, říká hygienička. Žádné výjimky

Aktualizováno

Jmenování Petra Fialy (ODS) premiérem se opět komplikuje. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová Českému rozhlasu řekla, že prezident Miloš Zeman má být kvůli pozitivnímu testu na covid v izolaci a s Fialou se nesmí setkat. Její slova následně potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Šéf ODS se schůzkou s nakaženým prezidentem počítal.

Pelta ovlivňoval dotace pro sport, rozhodl soud. Dostal nepravomocně šest let vězení

Miroslav Pelta i exnáměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová jsou v dotační kauze vinní. Bývalý šéf českého fotbalu dostal šest let vězení nepodmíněně a pětimilionovou pokutu, jeho někdejší milenka o půl roku více. Jde o nepravomocný rozsudek. Pelta měl před lety těžit ze vztahu s Kratochvílovou a díky ní dostat pro fotbalovou asociaci více peněz. Soud zároveň osvobodil předsedu České unie sportu Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče i exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu.

Cesta na MS vede pro Čechy nejprve přes Švédsko. Pak mohou potkat Rusko, nebo Polsko

Šestnáct let. Minimálně tak dlouho bude česká fotbalová reprezentace čekat na účast na mistrovství světa. Aby se smutný fakt nestal ještě smutnějším, musí Patrik Schick a spol. v březnu zvládnout dvoukolovou baráž. Los v Curychu rozhodl o tom, že pokud se národní tým chce dostat na šampionát konající se příští rok v Kataru, musí nejprve porazit Švédy. Zápas se odehraje 24. března ve Skandinávii.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

PŘEHLEDNĚ: Zákaz vánočních trhů a omezení restaurací. Co dalšího vláda zpřísnila?

Vláda zakázala vánoční trhy a omezila otevírací dobu restaurací, od pátku musí zavírat ve 22 hodin. Také omezila počet osob na hromadných akcích, jako jsou plesy, oslavy nebo večírky, kde může nově být pouze 100 lidí. Kulturních akcí nebo sportovních utkání se může nově účastnit pouze 1 000 osob. Ve čtvrtek na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

reklama