Ostrou kritikou nešetřila mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová, když se na summitu Youth4Climate v italském Miláně pustila do světových lídrů kvůli klimatické krizi. Podle ní věda nelže, zatímco představitelé států prohlašují prázdné sliby. „Bla, bla, bla, zelená ekonomika, bla, bla, čistá nula do roku 2050 – to je vše, co slyšíme od našich takzvaných vůdců,“ pronesla.
K ráznému ohrazení proti slibům světových lídrů se osmnáctiletá Greta odhodlala v úterý na klimatickém summitu. Podle ní existuje mnoho krásných slov, která mohou představitelé zemí prohlašovat, ale věda nelže. OSN uvedla, že jsou emise uhlíku na cestě k tomu, aby do roku 2030 vzrostly o 16 procent.
Přitom je zapotřebí opak – aby klesly na polovinu, což je snížení potřebné k udržení globálního oteplení pod mezinárodně dohodnutou hranicí 1,5 °C, píše web The Guardian.
Johnson burcoval OSN kvůli klimatu: Máme možnost zachránit se, musíme dospět
Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečně převzít odpovědnost za ničení planety.
„Budovat opět lépe. Bla, bla, bla. Zelená ekonomika. Bla, bla, bla. Čistá nula do roku 2050. Bla, bla, bla. To je vše, co slyšíme od našich takzvaných vůdců. Slova, která znějí skvěle, ale zatím nevedla k činům. Naše naděje a ambice se utápějí v jejich prázdných slibech,“ prohlašovala v Miláně Thunbergová.
Mimo jiné citovala slova britského premiéra Borise Johnsona či indického premiéra Naréndry Módího. Oba prohlašovali, že boj proti změně klimatu vyžaduje inovaci, nebo že se nejedná o zelený akt objímaní králíků. Jenže právě tato slova podle aktivistky jsou stále jen řečmi, ale nikoliv skutky.
Nečinnost vůdců je zradou
„Samozřejmě potřebujeme konstruktivní dialog,“ podotkla Thunbergová, která sama ohlásila stávku za lepší klima v roce 2018. Tím vyvolala hnutí milionů mladých lidí, kteří protestují spolu s ní. „Nyní mají politici za sebou třicet let řečí, ale kam nás to dovedlo? Stále to můžeme zvrátit, bude k tomu ale zapotřebí okamžité a drastické každoroční snížení emisí,“ pokračovala ve svém přednesu.
Podle ní se situace nezmění, pokud se bude postupovat jako nyní i nadále. „Záměrná nečinnost našich vůdců je zradou všech současných i budoucích generací,“ pronesla kriticky. V pondělí byl například zveřejněný výzkum, který ukázal, že děti, které se nyní narodily, zažijí během svého života mnohonásobně více extrémních veder a dalších klimatických katastrof než jejich prarodiče.
To vše v případě, že země nesplní své současné emisní závazky. Do 31. října, kdy se bude konat summit o klimatu Cop26, musí všechny země, které ve velkém znečišťují životní prostředí, plnit závazky ohledně snížení emisí, aby byl cíl 1,5 °C na dosah.
„Na setkání, jako je tohle, zvou vybrané mladé lidi, aby předstírali, že nám naslouchají, ale zjevně tomu tak není. Emise stále rostou, věda nelže,“ uzavřela aktivistka.