reklama

Hostomský: Vakcíny jsou bezpečné, dětem nic nehrozí. Je ale otázka, jestli je potřebují

Rodiče nechávají očkovat děti čistě z byrokratických důvodů, míní biochemik Zdeněk Hostomský. V Partii Terezie Tománkové řekl, že vakcíny jsou pro děti bezpečné, je však otázkou, jestli je vůbec potřebují.

reklama

Hostomský řekl, že své malé děti nechá očkovat. „Moje žena si to tak přeje, nikoliv z medicínského hlediska, ale čistě z byrokratických důvodů, aby mohly jít na kroužek, do bazénu. Stát to nastavil, já to respektuji,“ prohlásil biochemik v Partii.

„Vakcíny jsou bezpečné, dětem nic nehrozí. Jestli je ale potřebují, to je otázka,“ krčil rameny Hostomský. Shodli se na tom s jihočeským hejtmanem Martinem Kubou (ODS).

„Postupoval bych podobně jako pan profesor. Vakcíny jsou bezpečné a dětem nic nehrozí. Podívejte se, kolik lidí bylo vakcinováno, nemáme žádné dopady,“ zmínil Kuba.

Podle něj je ale mnohem důležitější, aby byli očkovaní starší lidé. „Kdybychom si představili společnost, v níž budou naočkovány děti do 12 let a nikdo nad 60, ta situace by byla ještě horší než teď. Pokud neumíme naočkovat lidi starší 60 let, nelamme na to pětileté děti,“ zdůraznil Kuba v Partii.

Děti nesmí být rukojmí, říká Špičák

„Nechtěl bych, aby se děti staly rukojmím toho, že neumíme naočkovat rizikové skupiny. Raději bych byl pro povinné očkování dospělých,“ přidal se poslanec hnutí ANO a lékař Julius Špičák.

Jestli očkovat, či neočkovat své dítě, je otázka, kterou v posledních dnech řeší řada rodičů. To, že očkování proti koronaviru zachraňuje životy především seniorům a lidem s chronickými onemocněními, už ví zřejmě každý. Denně prezentovaná čísla ukazující, že na JIP končí neočkovaní, to jen potvrzují.

U dětí je ale situace trochu odlišná. Většině z nich především nehrozí těžký průběh onemocnění. Přesto ho ale nelze vyloučit a i v Česku jsou doložené případy takzvaného multisystémového selhání organismu poté, co dítě covid prodělalo.

To je jeden z důvodů, proč se nyní Česko rozhodlo zahájit dobrovolné očkování i malých dětí. Druhým je snaha zvýšit proočkovanost populace ve chvíli, kdy řada seniorů i dospělých vakcinaci odmítá.

Redakce se na názory na očkování dětí ptala politiků a odborníků. Jejich reakce si můžete přečíst zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

reklama