reklama

Nová mutace koronaviru dokáže obejít imunitní systém. Vakcína ji nemusí zastavit

Britští vědci odhalili znepokojivé informace o mutacích koronaviru, které se šíří do světa z Anglie a Jihoafrické republiky. Varianta viru s označením E484K má totiž podle nich schopnost obelstít imunitní systém člověka a nějaký čas předstírat, že neexistuje. Současné vakcíny tak nemusí být proti novým mutacím stoprocentně efektivní.

reklama

Vědec Thomas Moore řekl pro Sky News, že koronavirus si mutací E484K „vyvinul superschopnost“. Nejenže dokáže napadat buňky v těle, ale nově umí přelstít a porazit imunitní systém.

To znamená, že tělo si nevybuduje protilátky, protože má pocit, že k tomu není důvod. Proces výroby protilátek totiž potlačuje takvaný spike protein, který je součástí varianty E484K.

K tématu

V případě, že byl člověk očkován, je rozhodující, jak silné protilátky má v těle. Ve Velké Británii provedli bleskový výzkum, při kterém zjistili, že k neutralizaci viru E484K je zapotřebí 10krát více protilátek než u původních mutací.

Nová varianta patogenu je naštěstí velmi vzácná a vychází pouze z mutací objevených v anglickém Kentu a v Jihoafrické republice. V Británii variantu E484K objevili u 11 z 200 tisíc pacientů.

Řada britských odborníků už ale poukazuje na to, že současná očkování nemusejí být proti novým mutacím tak efektivní. „Naše studie ukazují, že vakcína bude zřejmě méně účinná v boji s mutací E484K. Britská mutace se zřejmě bude dále rozvíjet v další varianty, takže je zapotřebí začít vyvíjet novou generaci vakcín, které ochrání před novými mutacemi,“ sdělil pro Sky News profesor Ravi Gupta.

To si myslí i český evoluční biolog Jaroslav Flegr, který pro CNN Prima NEWS varoval, že nové mutace koronaviru kvůli spike proteinu lidské tělo obelstí. Proto je podle něj nutné začít okamžitě s vývojem druhé generace vakcín.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci tunelu sice existuje, ale český tunel k němu vede oklikami s nejrůznějšími překážkami a strojvedoucí je šílený. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Darina, lékařka z nemocnice ve větším městě, která si přála zůstat v anonymitě. Svou vinu za současnou situaci podle ní nesou také hygienické stanice. Popsala zářijové školení, na kterém hygienici nabádali praktické lékaře, aby neposílali lidi na testy. Uvedla také, jak zkomplikovalo očkování otevření systému pro praktické lékaře.

Koronavirus

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Pětina zaměstnanců má zkušenosti s tím, že jejich zaměstnavatel či nadřízený porušil opatření proti covidu. Každý sedmý uvedl, že jeho zaměstnavatel či nadřízený vyzýval k porušování pravidel v testování a trasování kontaktů nakaženého. Dvě pětiny zaměstnanců naopak poukázaly na zodpovědný přístup firem. Více než 20 procent společností dokonce testovalo své zaměstnance ještě před zavedením této povinnosti.

360°

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN) znovu varovala před zahlcením zdravotnického systému vlivem pandemie koronaviru. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se zastala pracovní povinnosti části studentů v nemocnicích. Zároveň uvedla, že jí přijde absurdní, když si někdo v době přeplněných nemocnic nechá dělat umělá prsa u plastických chirurgů.

Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama