reklama

Prymula: PES nedává logiku. Největší hrozbou jsou koronavirové mutace

Systém PES nedává logiku a aktuálně vůbec nefunguje. Ve speciálu pořadu 360° Pavlíny Wolfové to prohlásil epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. Ten dále řekl, že nyní jsou pro nás největší hrozbou koronavirové mutace. Kromě Prymuly byli dalšími hosty speciálu prezident České lékařské komory Milan Kubek, anesteziolog Martin Balík a stomatolog Radek Mounajjed.

reklama

Podle exministra zdravotnictví Romana Prymuly není aktuálně potřeba řešit protiepidemický systém PES. Ten totiž v podstatě nefunguje. „Nebyl jsem jeho příznivcem, ale měl by dávat logiku. Teď ji určitě nedává. Čeká se přestavění stupně pět a možná jich bude ještě více,“ řekl v pořadu na CNN Prima NEWS.

Prymula dodal, že nyní jsou největší blížící se hrozbou koronavirové mutace. Dosud byla zaznamenána například britská, jihoafrická či brazilská. Samotný virus podle něj začíná tyto mutace střádat, kvůli čemuž může být ještě nebezpečnější. Mimo jiné proto, že se bude šířit rychleji.

Podle anesteziologa Martina Balíka ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze je například britská mutace mezi Čechy už delší dobu. „Britská mutace už tady mezi námi dávno je. Jsem o tom přesvědčen,“ řekl Balík v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Kubek: Jsme epicentrum koronaviru v Evropě

V diskusi přišla na přetřes i vládní opatření, která mají zamezit šíření koronaviru. Šéf ČLK Milan Kubek nepovažuje čtvrteční zpřísnění za dostatečná, považuje je za „přibrzďování“. „Česká republika je epicentrum covidu v Evropě. Máme jeden z největších počtů nakažených na počet obyvatel. Umírá nám jeden z nejvyšších počtů lidí na počet obyvatel,“ řekl Kubek.

Prezident lékařské komory si rovněž postěžoval, že česká reakce na aktuální situaci je stále spíše „vlažná“. „Přitom sousední Němci nám vystavili vysvědčení tím, že nám zavřeli hranice,“ řekl Kubek s tím, že i pro Němce je uzavření hranic Čechům bolestivé, neboť tím kvůli mnoha pendlerům omezují své firmy.

Šéf lékařů je ale rád, že se vláda rozhodla nerozvolňovat. „Buď budeme všichni nemocní a ekonomika nebude fungovat, anebo budeme zdraví a ekonomika fungovat bude,“ dodal.

Cesta do bezpečí? Antigenní testy, říká Mounajjed

Představitel iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed vyzval zdravotníky, lékaře a medicínské odborníky v Česku, aby vystoupili ze svých komfortních zón. „Neměli bychom čekat na instrukce, co máme dělat. Doteď jsme nebyli schopni vytvořit žádný pořádný konsenzus,“ řekl ve speciálu CNN Prima NEWS Mounajjed.

Podle něj by se měly více využívat antigenní testy. „To může být obrovská cesta do bezpečí,“ zdůraznil Mounajjed. Kubek na to reagoval slovy, že je zastáncem antigenních testů, ale musí se podle něj především dělat opakovaně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama