CNN Prima News imunitní systém

imunitní systém

Výpis příspěvků ke štítku „imunitní systém“

Hledáme Achillovu patu nádorových buněk, říká vědkyně. Jakou rakovině předvídá budoucnost?

Vědkyně Lenka Bešše z Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity působila devět let ve Švýcarsku. Před necelým rokem se vrátila do Česka a v Národním ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) vede výzkumnou skupinu Imunoterapie nádorů. Jaké strategie používají nádorové buňky, aby je imunitní systém neodhalil? Co konkrétně její práce obnáší a jak lze nalézt „Achillovu patu“ nádorových buněk? Nejen o tom Bešše promluvila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Nepodceňujte péči o krk! Specialista radí, jak předejít běžným potížím i zmírnit bolesti

Péče o zdraví krku je zásadní pro udržení celkové vitality a imunity. Krk spojuje dýchací a trávicí systém, a proto je vystaven vnějším vlivům, které ho mohou snadno podráždit nebo způsobit infekci. Pravidelná péče, jako je hydratace sliznic, vyhýbání se dráždivým látkám (např. kouř, prach) a udržování hlasivek v klidu, může pomoci předcházet nepříjemným onemocněním. Preventivně je také důležité posilovat imunitu zdravou stravou bohatou na vitamíny a minerály, pravidelným pohybem a kvalitním spánkem. MUDr. Marek Plánička je zkušený lékař působící na ORL klinice Všeobecné fakultní nemocnice a MY CLINIC v Praze. Má za sebou více než 25 let praxe a v pořadu Ptejte se doktora se podělil o své zkušenosti a rady ohledně péče o krk. Zaměřil se nejen na rozpoznávání běžných onemocnění, ale přiblížil i rozdíly mezi virovými a bakteriálními infekcemi a prozradil, proč kloktání zůstává jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších metod prevence.

Imunita seniorů: Jak se mění s věkem a jak ji posilovat, radí profesorka Šedivá

Imunitní systém je základní ochranou lidského těla proti vnějším i vnitřním hrozbám. Jak ale funguje u starších lidí? Hostem pořadu Ptejte se doktora byla prof. Anna Šedivá, přední imunoložka a primářka Ústavu imunologie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. Hovořila nejen o důležitosti imunitního systému, zejména u seniorů, ale i o tom, jak se tento komplexní systém s věkem mění a nakolik je důležité očkování a prevence.

Imunitní systém dětí a jeho posílení. Co by měl vědět každý rodič, radí profesorka Anna Šedivá

Imunitní systém je základní obranou lidského těla proti infekcím a dalším hrozbám. U dětí, které se teprve rodí do světa plného mikroorganismů, je vývoj imunity jedním z nejdůležitějších procesů pro jejich zdravý růst. Dětská imunita je plně vyvinutá už při narození, ale chybí jí zkušenosti s okolním prostředím. Jak ji správně posilovat a jakou roli hraje kojení a očkování? To vše a více se dozvíte v našem pořadu Ptejte se doktora na CNN Prima NEWS, ve kterém jsme si povídali s profesorkou Annou Šedivou, primářkou Ústavu imunologie FN Motol a odbornicí na poruchy imunity.

Kukuřice v konzervách může skrývat nebezpečnou látku, tvrdí experti. Testy vyšly jednoznačně

Na první pohled působí kukuřice v konzervě nevinně, ale ve skutečnosti může obsahovat chemickou látku bisfenol A, která škodí zdraví, informoval německý web Bild. Zmíněná látka pronikla do všech jedenadvaceti testovaných plechovek, přičemž některé se prodávají i v Česku. Doporučení německé spotřebitelské organizace Öko-Test je proto jasné: Zdravější je kupovat kukuřici ve sklenicích.

Smejkal varoval před nakažlivější mutací covidu, vyzval i k očkování. Imunologové jsou proti

Subvarianty omikronu dokážou obejít imunitu vytvořenou očkováním, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny Petr Smejkal. Nakazit se proto mohou i lidé s vakcinací. Vzhledem k tomu Smejkal vyzval k opětovnému přeočkování. S tím však nesouhlasí imunologové Jiří Šinkora a Karel Drbal, podle nichž se ve veřejném prostoru operuje s termíny, které jsou odborníkům neznámé. V pořadu Zprávy plus rovněž zpochybnili odbornost těch, kteří vyzývají k vakcinaci.

Filip Rajchart z Oxylife: Lidé neumějí správně dýchat, kyslík přitom dokáže zázraky

Kyslík pomáhá tělu obnovovat jeho samoléčivé schopnosti. Většina našich zdravotních problémů je dnes způsobena nedostatkem kyslíku na buněčné úrovni. Je známo, že zvýšení přísunu kyslíku do krevního oběhu výrazně zkracuje dobu zotavení, pomáhá imunitnímu systému při hojení a zlepšuje celkovou pohodu, energii a kondici. V každém nádechu je něco zázračného, jenže lidé údajně neumějí správně dýchat. Přísun kyslíku lze ale zvýšit i uměle, například v hyperbarické komoře.

Masivní očkování proti covidu? Není důvod, u zdravých lidí je lepší infikace, míní experti

Koronavirus tady už s námi bude a nemá smysl se nijak vzrušovat, uvedl biochemik Zdeněk Hostomský ve vysílání CNN Prima NEWS. Jeho slova potvrdil i imunolog Jiří Šinkora, který zdůraznil, že už se jedná o běžný respirační virus na úrovni chřipky. V případě, že někdo prodělal covid bez příznaků, je pro něj mnohem lepší onemocnění znovu prodělat než se preventivně naočkovat. Vakcinaci ale doporučuje u skupin lidí, které mají oslabený imunitní systém, tedy u starších, s chronickým onemocněním nebo po transplantaci orgánů.

Flegr: Nakažených covidem bude brzy spousta. Katastrofa ale nenastane, shodují se experti

Počty nakažených koronavirem budou na podzim velikánské, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr. Dodal ovšem, že není třeba se obávat přeplněných nemocnic. Společnost si prý vybudovala dostatečnou imunitu. S tím souhlasil také imunolog Jiří Šinkora, podle kterého není třeba zavádět žádná protiepidemická opatření. Imunolog Karel Drbal nedoporučuje ani plošné očkování.