
Syndromem vyhoření trpí nejen pracovníci, ale i pečující rodiče. Proč nemoc nepodceňovat?
Zhruba 450 ordinací praktických lékařů pro děti a dorost nově nabízí rodičům nejmenších dětí bezbolestné vyšetření speciálním optickým přístrojem. Pilotní screeningový program má v roce 2025 ambice odhalit možné závažné oční vady včas – a dětem zachránit zrak. I to byl případ paní Martiny a jejích dvou dcer. Pokud se program v letošním roce osvědčí, měl by se již letos stát běžnou součástí preventivních prohlídek u pediatra.
Zhruba deset procent Čechů trpí oční vadou. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Některé jsou vrozené, jiné se mohou objevit jako důsledek nezdravého životního stylu. Mezi základní typy očních vad patří krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus nebo stařecká vetchozrakost, čili presbyopie. Nejste si jistí, jestli se některá z nich náhodou netýká i vás? Pak je čas na návštěvu optometristy nebo oftalmologa. Není totiž nutné smířit se s doživotním omezením.
Ačkoliv 60 procent světové populace trpí oční vadou, pouhá čtvrtina problémy řeší. Ignorováním potíží si však můžete „zadělat“ na další zdravotní trable, jako jsou bolesti hlavy či zvýšená únava, ale také nevratně ztratit zrak. Nepodceňujte proto pravidelné návštěvy očního lékaře, obzvlášť pokud pociťujete změny ve vidění. Ukážeme vám, jak se projevují nejrozšířenější oční vady a jak se jich můžete zbavit.