Dálniční známky půjde koupit i v obchodech, slibuje ministr Havlíček

Zbývá pět měsíců do spuštění nákupu elektronických dálničních známek a stále není vybraný jejich dodavatel pro prodej v kamenných prodejnách. Jasno má být nejdřív během letních prázdnin. Podle ministra dopravy Karla Havlíčka se vše stihne, opozice ale mluví o zpoždění a tendr kritizuje.

Na e-shopu si řidič zadá SPZ auta, vybere si, na jak dlouho chce známku, zaplatí a dostane potvrzení. Stále ale není jasno, kde si lidé budou moci známku koupit, pokud nebudou chtít využít nákup přes internet. Tendr na výběr dodavatele, který zajistí prodej elektronických kupónů v kamenných obchodech, totiž není u konce. Podle ministra dopravy by se ale vše mělo stihnout v termínu.

„Nejnáročnější, co připravujeme, je paralelní systém fyzické distribuce, protože my máme zájem, aby se známky prodávaly v drtivé většině elektronickou cestou. Musíme ale zabezpečit i prodej pro ty, kteří si nebudou chtít známku koupit elektronicky,“ řekl Havlíček.

Fakt, že zatím není vybraný dodavatel, kritizuje i opozice. „Pět měsíců před spuštěním projektu a některé subdodávky nejsou vysoutěženy. Podle mě je ten projekt ohrožen, respektive termín příštího roku,“ myslí si poslanec Stanislav Blaha (ODS).

Minulý ministr kvůli dálničním známkám skončil

O možnost prodávat elektronické dálniční známky mají zájem čerpací stanice nebo velké e-shopy. Mezi zájemce bude nejspíš patřit také Česká pošta a další. Zájemci můžou své nabídky posílat do 1. července.

„Po 1. červenci budeme vyhodnocovat nabídky uchazečů, kteří nám předložili své varianty, a poté budeme vědět, jaká místa budou k dispozici,“ sdělil mluvčí státního podniku Cendis Martin Opatrný.

Kvůli tendru na elektronické dálniční známky skončil letos v lednu exministr dopravy Vladimír Kremlík. Jestli budou dálniční známky osudné i ministru Havlíčkovi, ukáže až čas.

Tagy: