Další sabotáž přímo v Rusku. Odpůrci Putina vyrazili do útoku a postříleli vojáky

Ruský dobrovolnický sbor (RDK) provedl další útok přímo na ruském území. Členové této protiputinovské skupiny zaútočili na vojenské vozidlo v Brjanské oblasti, která sousedí s Ukrajinou. O akci informovali na svém telegramovém účtu. Podle dostupných informací zemřeli nejméně dva ruští vojáci, další dva utrpěli zranění.

„Dne 18. ledna provedla průzkumná skupina RDK přepadení nepřátelského transportu v Suzemském okrese v Brjanské oblasti,“ uvedli ruští dobrovolníci na svém telegramovém účtu a přidali fotku z útoku s tím, že další materiál bude zveřejněn později.

Matyáš Zrno popsal zbraně, kterými momentálně disponují Rusové, více v reportáži:

Informaci později potvrdil kanál Astra, který provozují nezávislí ruští novináři. „Na vozidle došlo k poškození, což naznačuje útok ručními střelnými zbraněmi. Na místě zemřeli dva vojáci, další dva byli hospitalizováni v Brjanské nemocnici. Na místě byl také nalezen prázdný zásobník od AK-47,“ informoval kanál Astra s odkazem na své zdroje. Místní úřady podle něj o incidentu mlčí.

ČTĚTE TAKÉ: Záběry ohnivé demolice stomilionového tanku. Ukrajinci ho zlikvidovali dronem za pár tisíc

Velitel RDK Denis Nikitin uvedl, že se jedná o úspěch, protože útok provedli noví rekruti, kteří „ukázali svoji nejlepší stránku“. „Ti chlapi přijeli na Ukrajinu v létě, přidali se k RDK, prošli výcvikem, doplnili bojové skupiny a pod vedením již zkušených bojovníků a velitelů RDK podnikli první sebevědomé kroky na cestě válečníků,“ pochvaloval si Nikitin.

Nejedná se přitom zdaleka o první útok Putinových odpůrců přímo na ruském území. Vloni na jaře se Belgorodská oblast stala dějištěm ozbrojených střetů, které podle ruských úřadů vyvolal vpád ukrajinských „sabotážních skupin“. Podle Kyjeva do oblasti pronikli právě Rusové z oddílů Ruského dobrovolnického sboru a Legie Svoboda Rusku, kteří bojují na straně Ukrajiny. Podobný vpád uskutečnili rebelové také v prosinci.

RDK se otevřeně hlásí k monoetnickému ruskému státu. Jeho šéf Nikitin (známý také pod jménem Kapustin) se označuje za „nacionalistu bojujícího za Rusko, které patří etnickým Rusům“. Média ho v minulosti označila za neonacistu z prostředí fotbalových chuligánů. Sám Nikitin, vystupující pod přezdívkou White Rex, se velmi negativně vyjádřil o ukrajinském prezidentovi Volodymyru Zelenském, když prohlásil, že je to „Žid reprezentující ty nejhorší liberální hodnoty“. Putin je dle jeho slov ale ještě horší, citoval Nikitina web Washington Post.

I proto se ukrajinská armáda k RDK příliš nehlásí. Vytrvale odmítá, že by dobrovolníci byli součástí jejích složek a označuje ji za nezávislou skupinu, o jejíž akce se nestará. Ukrajinci nicméně RDK poskytují útočiště na svém území a velmi pravděpodobně ho zásobují i zbraněmi.

Tagy:
válka Vladimir Putin útok Ukrajina Rusko Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Brjanská oblast Denis Nikitin Ruský dobrovolnický sbor