reklama

Přístí zpřísnění přijde nejdříve za 10 dnů, řekl Vojtěch. O lockdownu zatím mluvit nechce

Počkáme deset dnů, pokud se situace nezlepší, zpřísníme opatření, přiblížil plán vlády na následující dny v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). O lockdownu zatím ale mluvit nechce.

reklama

„Zatím bych nemluvil o lockdownu, opatření jsou poměrně striktní. Ve čtvrtek došlo k dalšímu zpřísnění, osobně bych vyčkal nějaký čas, abychom byli schopni vyhodnotit dopady opatření. To by mělo být kolem deseti dní, kdy budeme sledovat buď další nárůst a křivka se nebude jakkoli měnit, anebo dojde k určité stagnaci, pak by situace byla víc optimistická,“ uvedl v Novém dni Adam Vojtěch.

Připustil, že vláda ale počítá i s možností, že se situace nezlepší. „Půjde o ten trend. Pokud se ukáže, že půjde o stagnaci v počtu pozitivních i hospitalizovaných, tak se můžeme bavit o tom, že ta opatření zafungovala. Pokud by byl trend takto prudký a situace se nelepšila, tak by bylo nutné přijmout další restriktivní opatření,“ podotkl.

Ministr zdravotnictví zároveň zdůraznil, že podle něj není na místě každý den „chrlit“ nová opatření. A to ani přes to, že za čtvrtek přibyl rekordní počet nově nakažených, testy odhalily přes 27 tisíc případů. V nemocnicích je podle posledních údajů 6 024 pacientů s pozitivním testem a 895 z nich je v těžkém stavu.

Plní se JIP i nemocnice

Ve čtvrtek kabinet vyhlásil nouzový stav na 30 dnů, který potrvá až do 26. prosince. Zároveň vláda od pátku od 18 hodin zpřísnila další opatření. Zakázala adventní trhy a omezila otevírací dobu restaurací, ty mohou být otevřeny jen do 22 hodin. Také omezila počet osob na hromadných akcích, jako jsou plesy, oslavy nebo večírky, kde může nově být pouze 100 lidí. Kulturních akcí nebo sportovních utkání se může účastnit pouze 1 000 osob.

„Místa, která omezujeme, jsou velmi riziková a velmi špatně se kontrolují. V rámci klubů a diskoték hůře probíhá i přísná kontrola očkování. Vnímáme to jako riziko, nechceme omezovat služby a obchody,“ vysvětlil Vojtěch. Situace je podle něj v Česku ale velmi vážná. „Plní se nám JIP i nemocnice,“ podotkl.

Ministr zdravotnictví v pořadu také připustil, že vláda bude diskutovat o plošném testování v celé republice. Zatím to podle něj ale není na pořadu dne.

Během pátku má také Vojtěch představit kroky, které přijme pro zabránění šíření nové nebezpečné varianty koronaviru, která byla zachycena v Jihoafrické republice.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama

Domácí zpravodajství

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

reklama