České nemocnice čeká tragédie nepředstavitelných rozměrů, už se jí nejde vyhnout, varuje datový analytik Petr Ludwig. Podle něj bude situace horší než v Bergamu v Itálii na počátku pandemie. Volá po okamžitém lockdownu. Souhlasí s ním i další odborníci.
„Brzy budeme zase nejhorší na světě. Zbytečně zemře opravdu hodně lidí. České nemocnice čeká tragédie nepředstavitelných rozměrů, řádově horší než situace v Bergamu v Itálii na počátku pandemie,“ varoval na sociálních sítích Petr Ludwig.
Česko má další dětskou oběť s covidem. Na Lounsku zemřela desetiletá dívenka
V Česku zemřel s covidem další mladý člověk. Tentokrát šlo o desetiletou dívenku nejspíš z Ústeckého kraje. Vyplývá to z dat dohledatelných na webu ministerstva zdravotnictví. V posledních týdnech začalo po delší době zemřelých s covidem v nízkém věku znovu přibývat.
Přiklonil se tak k návrhu České lékařské komory a chce, aby se v Česku znovu všechno zavřelo. „Potřebuje okamžitý lockdown. Navrhovat cokoliv jiného než lockdown je v této situaci buď základní nepochopení dat a dynamiky epidemie, či bezbřehý populismus,“ zdůraznil s tím, že lockdownu se dalo vyhnout.
„Dva měsíce na to upozorňujeme, že to tam míří. Dalo se tomu vyhnout, ale teď už prostě ne,“ podotkl.
Česko patří podle datového analytika mezi tři nejhorší státy světa. Nejhůře na tom je Slovensko, kde vláda zavedla lockdown ve středu. Na druhé příčce je Rakousko, kde byl lockdown zaveden před týdnem. Třetí místo podle Ludwiga patří právě České republice.
Až o šest tisíc zemřelých více
Pozdější lockdown v Česku bude podle Ludwiga o jeden až dva týdny delší, zemře o tři až šest tisíc lidí více, ekonomické ztráty budou o 15 až 30 miliard větší. Také bude výrazně horší dopad na nemocnice a zdravotníky a zdravotní péče bude pro všechny omezena déle.
Epidemie v Česku se dále zhoršuje. V úterý přibylo rekordních 25 864 nově nakažených, ve středu testy potvrdily 18 004 případů. V nemocnicích je podle posledních údajů 5 886 lidí s potvrzenou koronavirovou nákazou. Počet pacientů v těžkém stavu se blíží 850, což je nejvíc za posledních sedm měsíců.
Řítíme se do většího průšvihu než na jaře
Optimistický k vývoji pandemie v Česku není ani imunolog Václav Hořejší. „Obávám se, že se řítíme do velkého průšvihu, možná většího než na jaře. Už teď jsme na polovině kritických čísel. A nárůst se v nemocnicích projeví nejdříve za dva týdny,“ upozornil minulý týden ve vysílání CNN Prima NEWS.
Nesmyslné karantény ve školách a opožděné informace. Rodiče se zlobí na hygieny
Rodiče si stále stěžují, že hygieny nestíhají trasovat děti nebo nařizují nesmyslné karantény. Na nefungující případ upozornil i poslanec TOP 09 Pavel Svoboda. Hygiena poslala jeho dceru na PCR test, jenže volný termín byl až 12 dní po rizikovém kontaktu. Test by byl tedy k ničemu.
Podle Hořejšího se tomu už nedá zabránit. „I kdybychom teď udělali všechna možná opatření, tedy zítra by se všichni naočkovali a udělal by se lockdown. Epidemie běží samospádem a příslušné procento infikovaných se octne za dva až tři týdny v nemocnicích. Těžko se s tím dá něco dělat,“ varoval s tím, že pomůže už jedině lockdown pro všechny.
Flegr: Máme šanci
Optimističtěji se k pandemii vyjadřuje evoluční biolog Jaroslav Flegr. Ten upozornil, že v posledním týdnu klesá nárůst hospitalizovaných a počtu pacientů na jednotkách intenzivní péče.
„Fakt bych se nerad mýlil, ale exponenciální růst pacientů v nemocnicích a zejména na JIP se možná už týden zpomaluje. Na ose y jsou logaritmy počtů osob. Kdyby rostly konstantně exponenciálně, byla by to přímka. Ale lomí se to dolů. Držme si palce,“ napsal Flegr na Twitter a přiložil graf.
Oprava - logaritmy počtu pacientů jsou na ose y. Ale na tom hlavním se nic nemění, zrychlování je menší než bylo. Navíc v úterý byl i menší přírůstek nakažených - měl být přes 30 tisíc a je necelých 26 tisíc. Máme šanci!
— Jaroslav Flegr (@FlegrJaroslav) November 24, 2021
Zároveň upozornil, že očekával, že nových případů bude tento týden více než 30 tisíc za den. „Máme šanci,“ uvedl optimisticky.
Hůře situaci čte biochemik Jan Trnka. Ten v budoucích týdnech očekává přes dvě stě mrtvých denně. „Bude se zpomalovat růst v nemocnicích a na JIP, protože dochází kapacita. Za chvíli budeme mít přes dvě stě mrtvých denně, ale čím dál víc lidí bude umírat doma. Národ sebevrahů,“ napsal na Twitter.
Nouzový stav a zpřísnění opatření
Také omezila počet osob na hromadných akcích, jako jsou plesy, oslavy nebo večírky, kde může nově být pouze 100 lidí. Kulturních akcí, koncertů nebo sportovních utkání se může nově účastnit pouze 1000 osob. Celkovému lockdownu se ale kabinet premiéra Andreje Babiše zatím vyhýbá.