CNN Prima News Dana Večeřová

Dana Večeřová

Výpis příspěvků ke štítku „Dana Večeřová“

Cena piva vystřelí do výšin, varuje ekonom. Snížení DPH u potravin je podružné, říká Večeřová

Pivo je jediná potravina, jejíž cena vystřelí od nového roku nahoru, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Tomáš Maier. „V případě dalších položek se jedná jen o bouři ve sklenici vody,“ dodal. Prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová označila snížení DPH u potravin o tři procentní body za „marginalitu“, která se nijak neprojeví. O „diskriminačním DPH“ v případě tvrdého alkoholu se zmínil mimo jiné i výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Vladimír Darebník.

Potraviny zdražují, protože selhal trh, myslí si experti. Na konkrétní příčině se neshodli

Proč zdražují potraviny? Hosté pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na hlavní příčině neshodli. Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha tvrdil, že viníkem jsou obchody, prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová za důvod označila vyšší ceny energií, exministr zemědělství Petr Bendl (ODS) shledal problém u zpracovatelů a velkých obchodních řetězců.

Večeřová: Němci pumpují do potravinářství peníze, u nás to vypadá na přání vlády ho zrušit

Potraviny v příštím roce zdraží, shodli se v úterním vysílání pořadu 360° prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza a prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Ceny by měly vzrůst do deseti procent, odhadli. Večeřová zároveň uvedla, že zatímco v Německu vláda pumpuje do potravinářství peníze, v Česku je sektor na okraji zájmu, a někdy má dokonce pocit, že je tichým přáním kabinetu, aby byl zrušen.

Drahé potraviny? Zemědělci zlevnili, na řadě jsou supermarkety, zdůrazňují ekonomové

Jako horký brambor si vinu za vysoké ceny potravin mezi sebou přehazují zemědělci, potravináři a obchody. Rozsoudit se je snaží ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), který míní, že na současném problému má svůj podíl každá skupina. Podle aktuálních dat jsou ovšem ceny od zemědělců meziročně o 16 procent nižší. Ekonomové tak ukazují na výrobce a supermarkety. Tah se zlevněním potravin je teď prý na nich.

Potraviny ještě zlevní, předpověděla Večeřová. Vysvětlila, jaké podmínky je třeba naplnit

Ceny potravin stále nejsou na svém „normálu“, nějaké zlevňování určitě ještě nastane. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to předpověděla prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Důležité budou podle ní výše nákladů, právě ty označila za skutečnou příčinu zdražování. Už nyní ale ceny některých základních potravin klesají, například másla, sýru, cukru nebo mouky.

Daň z alkoholu? Další hřebíček do rakve pro vesnické hospody, shodují se odborníci

Hospůdkám na vesnicích hrozí zánik, domnívá se prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová, a to kvůli zvýšení DPH u točeného piva, které vrcholní politici představili v rámci takzvaného konsolidačního balíčku. Podle ní bude vyšší daň dalším hřebíčkem do rakve venkovských hospod. Večeřová to uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.