Potraviny letos výrazně podraží, tvrdí ekonomové. Kde vidí experti problém?

Ceny potravin letos porostou o pět až šest procent

Ceny potravin letos porostou o pět až šest procent. Shodují se na tom ekonomové s tím, že jídlo letos potáhne inflaci. Zemědělský svaz upozorňuje, že potraviny prodražuje takzvaný „potravinový kolotoč“ – tedy že farmáři prodají surovinu do zahraničí a do Česka se pak vrací hotový výrobek.

Potraviny u nás v únoru meziročně zdražovaly více než v zemích Evropské unie – o 4,3 procenta v Česku oproti 2,6 procenta v EU. „Růst cen potravin by mohl být v tomto roce pět až šest procent,“ uvedl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonom Milan Bednář.

ČTĚTE TAKÉ: Drahá vejce nutí Čechy k alternativám. Zvládnete bez nich i chutné palačinky

„To, že se mění ceny másla, vajec a dalších potravin, vnímám jako to, že trh funguje tak, jak má,“ popsal člen Národní rozpočtové rady Petr Musil. Trh podle některých ekonomů nefungoval v letech 2022 a 2023. Třeba poradce premiéra Štěpán Křeček proto tehdy spotřebitelům radil jezdit na nákupy do Polska.

Křeček je přesvědčen, že i díky jeho apelu začaly potraviny zlevňovat. „Ukázalo se to jako účinná slovní intervence, protože se pak obchodníci chytli za nos a už ty ceny nešponovali,“ řekl poradce premiéra, který má doporučení i pro dnešní dobu. „Je potřeba, aby český spotřebitel nakupoval v Česku,“ řekl.

Politici problém neřeší, říká Pýcha

Farmáři ale prý raději prodají za hranice, kde dostanou lépe zaplaceno. Zemědělský svaz je přesvědčen, že potraviny by byly v Česku levnější, kdyby byli tuzemští zpracovatelé efektivnější. Jejich produktivita je totiž na 56 procentech průměru EU – výrazně za sousedními Rakušany a Němci.

„Do německých mlékáren vyvážíme mléko a pak dovážíme hotové výrobky. Ukazuje to ten problém, který ale politici neřeší,“ sdělil předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.

Výrobci se ovšem brání, že tak špatně na tom rozhodně nejsou. „Chceme apelovat na to, aby se změnila metodika výpočtu. Určitě nejsme na 100 procentech, ale na 70 nebo 80 podle sektoru určitě ano,“ míní prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.

Vláda Petra Fialy (ODS) snížila loni DPH na potraviny z 15 na 12 procent. Podle výrobců je ovšem stále daň z přidané hodnoty výrazně vyšší než v sousedních zemích – v Německu je sedmiprocentní, v Polsku dosahuje pouhých pěti procent. Potravináři také tvrdí, že tlak na zdražování vytváří i společnost EKO-KOM, která zvýší od půlky roku poplatky za obaly o 13 procent.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vypadá jako kadibudka, ale ukrývá čerstvé zboží. Lidé na Ostravsku velebí originální vejcomat

Tagy:
jídlo Polsko ceny ekonomika Národní rozpočtová rada ekonom Evropská unie inflace Petr Musil Dana Večeřová Česko Zemědělský svaz České republiky Potravinářská komora České republiky Martin Pýcha Milan Bednář produkty a služby ekonomika, obchod a finance spotřební zboží nápoje a potraviny