reklama

Dánsko jako reklama na očkování. V zemi se daří návrat do doby před covidem

Očkování nás vrátí k normálnímu životu. Tak zní hlavní heslo propagace vakcinace proti covidu takřka po celém světě. V minulém týdnu jsem se dokonale přesvědčil, že se nejedná pouze o reklamní slogan, ale o skutečnou realitu života, a to v nepříliš vzdáleném Dánsku. Ve skandinávském státě jsou sice čísla nakažených stále vysoká, ale Dánové se přesto rozhodli, že už přestanou covid řešit. Jako první v Evropě. Severská země totiž patří mezi nejvíce proočkované na starém kontinentě, takže se obyvatelé nemusí obávat závažného průběhu nemoci.

reklama

Vystoupit na kodaňském letišti působí po roce a půl života s covidem jako cestování v čase. První myšlenka, která člověku proběhne hlavou při pozorování tváří –  tady je překvapivě mnoho popíračů. Tato myšlenka mě však brzy opustí, když vidím, že v metru nosíme pečlivě nasazený respirátor pouze my cizinci na cestě z letiště. Přestože je vůz při pondělním ránu solidně naplněn, ochranu úst na sobě nemá takřka nikdo.

Proočkované dánské obyvatelstvo už totiž nepovažuje roušky za nutné, a to ani ve vnitřních prostorách či v MHD. Žádné roušky nejsou vyžadovány ani v hotelech či v obchodech. Pozoruji sám na sobě, jak snadno si odvykneme na neustálé nasazování respirátorů při každém vstupu do vnitřních prostor budov. Vzpomínám také na kontrast s naší předchozí dovolenou v Portugalsku počátkem léta, kde místní obyvatelé nevstoupili bez roušky ani na ulici či do parku.

Hned první večer potkáme v jednom z kodaňských barů mladý český pár, který v Dánsku studuje, a svěřujeme se s naším šokem z dánského způsobu života, který připomíná spíše rok 2019 než 2021. „Čísla začala v poslední době růst a očekávalo se, že vláda znovu zpřísní pravidla. Místo toho se však Dánové rozhodli, že už je covid nezajímá, a všechno zrušili,“ říká Adam, který v Kodani žije druhým rokem.

Důvod je jednoduchý. Dánsko patří mezi nejvíce proočkované státy v EU, obě dávky vakcíny má už přes 80 procent populace nad 12 let. Covid tak Dánové nepovažují za „společensky kritickou nemoc“.

Adam s Terezou nám také vysvětlují, jak Dánsko celou pandemii zvládalo. „Na test tady může zdarma kdokoliv a kdykoliv. Naopak když jsme přijeli zpět do Čech, museli jsme si testy platit, protože jsme už přihlášeni na dánské pojišťovny,“ říká Tereza.

Zásadní rozdíl byl také v podpoře uzavřených sektorů ekonomiky. „Aktuálně otevírají noční kluby, které byly od loňského března uzavřené. Stát však všechny stoprocentně kompenzoval, takže se nikdo za celou dobu nedostal do existenční krize,“ vysvětluje Adam.

Zodpovědní Švédové

Nelze navštívit hlavní město Dánska, aby si člověk neudělal výlet přes legendární Öresundský most do švédského Malmö. Vlakem, který jezdí přibližně v půlhodinových intervalech, se člověk dostane z centra do centra za necelých 40 minut.

A není možné navštívit třetí největší švédské město, aby si člověk nezašel na pivo do hospody s originálním názvem Pivo, kterou si otevřel švédský muzikant z populární kapely The Ark a milovník české hospodské kultury Martin Axén. V pivnici si člověk vychutná výborně natočené české pivo, dá si k němu třeba nakládaný hermelín nebo utopence a připadá si jako U Hrocha či U Jelínků.

Také s Martinem hovoříme o covidové situaci v zemi. Švédsko bylo během pandemie známé především pro svá mírná opatření, ale vysokou disciplínu obyvatel. K úplnému uzavření restaurací tak nikdy nedošlo. „Během nejtvrdší pandemie jsme museli zavírat v osm večer, to trvalo ale pouze chvíli,“ říká kytarista slavné švédské kapely.

Zároveň upozorňuje na vysokou disciplínu Švédů. „U stolů smějí stále sedět pouze čtyři lidé,“ říká. Načež mu vysvětluji situaci v České republice, kde podobná opatření nedodržují ani samotní ministři. „Tady se to skutečně dodržuje, jak vidíte“ reaguje Martin a ukazuje na ostatní stoly v hospodě.

Ani ve velmi proočkovaném Švédsku lidé roušky nenosí. Ve vlaku máme respirátor pouze my nebo další cizinci, kteří cestují na kodaňské letiště.

Pak už nás čeká návrat zpět do Čech, kde je odložení respirátorů v nedohlednu a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) jako už mnohokrát uklidňuje, že není důvod k panice. Jestli si někdy v brzké době budeme žít tak jako dnes lidé v Kodani, není zatím jisté. Dánsko však ukazuje, že skutečný návrat k normálu reálný je. Stačí pouze, aby byla drtivá většina populace naočkovaná.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová
360°

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová

Slovenská vládní koalice zneužívá trestní právo k dosažení politických cílů. Je toho součástí i prezidentka Zuzana Čaputová. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl slovenský expremiér a šéf SMER-SD Robert Fico. Ten minulý týden oznámil, že se chystá obrátit na Evropskou komisi se stížností na situaci na Slovensku. Podle něj hrozí, že se země promění v diktaturu.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Historik: Svatováclavským řádem nacisté vyznamenali 2500 Čechů. Za vzorný postoj k Říši

Na svátku svatého Václava pořád leží temný stín z éry nacistické okupace. Režim Třetí říše totiž národního světce šikovně zneužíval při snaze o kolaboraci českých elit, což se mu dařilo například zavedením svatováclavského vyznamenání. „Nevíme o nikom z nominovaných Čechů, kdo by vyznamenání odmítl. Pravděpodobnost umístění do koncentračního tábora by v takovém případě byla vysoká,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední český historik pro období protektorátu Jan B. Uhlíř. Ten nově spočítal, že řád převzalo asi 2500 Čechů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

reklama