Dánsko jako reklama na očkování. V zemi se daří návrat do doby před covidem

Očkování nás vrátí k normálnímu životu. Tak zní hlavní heslo propagace vakcinace proti covidu takřka po celém světě. V minulém týdnu jsem se dokonale přesvědčil, že se nejedná pouze o reklamní slogan, ale o skutečnou realitu života, a to v nepříliš vzdáleném Dánsku. Ve skandinávském státě jsou sice čísla nakažených stále vysoká, ale Dánové se přesto rozhodli, že už přestanou covid řešit. Jako první v Evropě. Severská země totiž patří mezi nejvíce proočkované na starém kontinentě, takže se obyvatelé nemusí obávat závažného průběhu nemoci.

Vystoupit na kodaňském letišti působí po roce a půl života s covidem jako cestování v čase. První myšlenka, která člověku proběhne hlavou při pozorování tváří –  tady je překvapivě mnoho popíračů. Tato myšlenka mě však brzy opustí, když vidím, že v metru nosíme pečlivě nasazený respirátor pouze my cizinci na cestě z letiště. Přestože je vůz při pondělním ránu solidně naplněn, ochranu úst na sobě nemá takřka nikdo.

Proočkované dánské obyvatelstvo už totiž nepovažuje roušky za nutné, a to ani ve vnitřních prostorách či v MHD. Žádné roušky nejsou vyžadovány ani v hotelech či v obchodech. Pozoruji sám na sobě, jak snadno si odvykneme na neustálé nasazování respirátorů při každém vstupu do vnitřních prostor budov. Vzpomínám také na kontrast s naší předchozí dovolenou v Portugalsku počátkem léta, kde místní obyvatelé nevstoupili bez roušky ani na ulici či do parku.

Hned první večer potkáme v jednom z kodaňských barů mladý český pár, který v Dánsku studuje, a svěřujeme se s naším šokem z dánského způsobu života, který připomíná spíše rok 2019 než 2021. „Čísla začala v poslední době růst a očekávalo se, že vláda znovu zpřísní pravidla. Místo toho se však Dánové rozhodli, že už je covid nezajímá, a všechno zrušili,“ říká Adam, který v Kodani žije druhým rokem.

Důvod je jednoduchý. Dánsko patří mezi nejvíce proočkované státy v EU, obě dávky vakcíny má už přes 80 procent populace nad 12 let. Covid tak Dánové nepovažují za „společensky kritickou nemoc“.

Adam s Terezou nám také vysvětlují, jak Dánsko celou pandemii zvládalo. „Na test tady může zdarma kdokoliv a kdykoliv. Naopak když jsme přijeli zpět do Čech, museli jsme si testy platit, protože jsme už přihlášeni na dánské pojišťovny,“ říká Tereza.

Zásadní rozdíl byl také v podpoře uzavřených sektorů ekonomiky. „Aktuálně otevírají noční kluby, které byly od loňského března uzavřené. Stát však všechny stoprocentně kompenzoval, takže se nikdo za celou dobu nedostal do existenční krize,“ vysvětluje Adam.

Zodpovědní Švédové

Nelze navštívit hlavní město Dánska, aby si člověk neudělal výlet přes legendární Öresundský most do švédského Malmö. Vlakem, který jezdí přibližně v půlhodinových intervalech, se člověk dostane z centra do centra za necelých 40 minut.

A není možné navštívit třetí největší švédské město, aby si člověk nezašel na pivo do hospody s originálním názvem Pivo, kterou si otevřel švédský muzikant z populární kapely The Ark a milovník české hospodské kultury Martin Axén. V pivnici si člověk vychutná výborně natočené české pivo, dá si k němu třeba nakládaný hermelín nebo utopence a připadá si jako U Hrocha či U Jelínků.

Také s Martinem hovoříme o covidové situaci v zemi. Švédsko bylo během pandemie známé především pro svá mírná opatření, ale vysokou disciplínu obyvatel. K úplnému uzavření restaurací tak nikdy nedošlo. „Během nejtvrdší pandemie jsme museli zavírat v osm večer, to trvalo ale pouze chvíli,“ říká kytarista slavné švédské kapely.

Zároveň upozorňuje na vysokou disciplínu Švédů. „U stolů smějí stále sedět pouze čtyři lidé,“ říká. Načež mu vysvětluji situaci v České republice, kde podobná opatření nedodržují ani samotní ministři. „Tady se to skutečně dodržuje, jak vidíte“ reaguje Martin a ukazuje na ostatní stoly v hospodě.

Ani ve velmi proočkovaném Švédsku lidé roušky nenosí. Ve vlaku máme respirátor pouze my nebo další cizinci, kteří cestují na kodaňské letiště.

Pak už nás čeká návrat zpět do Čech, kde je odložení respirátorů v nedohlednu a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) jako už mnohokrát uklidňuje, že není důvod k panice. Jestli si někdy v brzké době budeme žít tak jako dnes lidé v Kodani, není zatím jisté. Dánsko však ukazuje, že skutečný návrat k normálu reálný je. Stačí pouze, aby byla drtivá většina populace naočkovaná.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pospíšil: Složitá jednání v Praze? Piráti nám diktují svá pravidla, vydírat se nenecháme
360°

Pospíšil: Složitá jednání v Praze? Piráti nám diktují svá pravidla, vydírat se nenecháme

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a pražští Piráti pokračují ve vyjednávání o koalici v hlavním městě. Obě uskupení zatím poukazují na to, že je prý velmi složité se s potenciálním partnerem domluvit. Piráti nechtějí sedět v radě s trestně stíhanými osobami. Spolu si však do svých kandidátů nechce nechat mluvit. Pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se trojkoalice od Pirátů nenechá vydírat. Spolu pokračuje ve vyjednávání rovněž s hnutím ANO.

Policejní zátah v Brně. Bylo zadrženo osm lidí v souvislosti s přidělováním městských bytů
Krimi

Policejní zátah v Brně. Bylo zadrženo osm lidí v souvislosti s přidělováním městských bytů

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Státní zástupkyně si vyhradila poskytování informací v této věci.

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři
Domácí

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:20

CNN: Putinovi postupně dochází čas a sám to dobře ví

08:03

Ruské síly ostřelovaly dvě čtvrti v Charkově. Zemřela 46letá žena a byla poškozena kritická infrastruktura, uvedl gubernátor Oleh Syněhubov.

07:38

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

07:23

Ukrajinci pokračují v postupu u Lymanu a v Chersonské oblasti, uvedli analytici

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Šedivý: Zapojení USA do války na Ukrajině? Byl by to blízký přísun k třetí světové válce

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Otázkou by bylo, jak by v takovém případě reagoval Západ. Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého by přímé zapojení USA do konfliktu znamenalo blízký přísun k třetí světové válce. Český generál to uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Děsivý nález na Teplicku. V kolejišti objevili lidské tělo, vyšetřování zastavilo provoz

Aktualizováno

V kolejišti za zastávkou Bílina Kyselka se v úterý brzy ráno našlo lidské tělo. Vyšetřování zastavilo provoz na frekventované železniční trati z Bíliny směrem na Most. Na Twitteru to uvedla policie. Od 06:30 byla zprovozněna první kolej, od 08:00 je v provozu celá trať, řekla mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová. Okolnostmi úmrtí osoby se policie dál zabývá.

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Domácí zpravodajství

Laboratoře v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru. Přibývá i hospitalizovaných

Laboratoře v České republice v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru, o 87 víc než před týdnem. Výrazně ale v mezitýdenním srovnání z 1 931 na 2 035 přibylo podezření na opakovanou nákazu. Testů bylo mírně víc než před týdnem. Hospitalizovaných s covidem přibylo na 1 666 zhruba o pětinu, 42 z nich ve vážném stavu je ale méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Novotný dál povede Řeporyje, záda mu bude krýt jeho sestra. Ušetříme, říká k rozhodnutí

Na vytvoření koalice na radnici v pražských Řeporyjích se domluvily ODS a TOP 09, v zastupitelstvu budou mít těsnou většinu šesti hlasů z jedenácti. Starostou městské části bude opět Pavel Novotný (ODS). Občanským demokratům, kteří komunální volby v Řeporyjích vyhráli, připadne také místo druhého místostarosty. Obsadí ho dosavadní zastupitelka Lenka Fialová, Novotného sestra.