To, co v jedné zemi Evropské unie ruší, to ve druhé zavádějí. Dánsko od pátku 10. září 2021 odvolalo i poslední omezení protikoronavirových pravidel. Naopak Rakousko od středy 15. září platná nařízení zpřísní.
V Dánsku není nutné nosit roušky či respirátory, lidé se nemusejí prokazovat negativními výsledky testů, ať jdou kamkoliv. Na sportovních utkáních, koncertech či kulturních akcích mohou být plná hlediště diváků, také návštěva diskoték či klubů probíhá bez omezení a „papírování“.
Naopak v Rakousku je vyžadován antigenní test, nově však nesmí být starší 24 hodin. Povinné jsou respirátory FFP2 na místech, které určilo ministerstvo zdravotnictví, roušky nestačí. Neočkovaní musejí nově používat respirátory také v obchodech.
Podobnou cestou jako Dánsko vyrazí do konce měsíce též sousední Švédsko, jehož vláda od začátku pandemie koronaviru vyznává odlišný přístup než většina států nejen v EU, ale také na světě. Švédové v lecčems Dány předběhli už dříve. Například v době prázdnin, tedy v červenci a srpnu, lidé nemuseli nosit respirátory ani roušky na žádném veřejném místě mimo nemocnic, tedy ani v hromadné dopravě. Nebylo nutné se prokazovat očkovacím certifikátem či negativním testem ani v restauracích či muzeích.
„Máme 83 procent plně očkovaných obyvatel starších 12 let, díky tomu může přejít k úplnému uvolnění restrikcí,“ vysvětlil dánský ministr zdravotnictví Magnus Heunicke. Dánsko patří v proočkovanosti populace k nejlepším na světě, právě se sousedním Švédskem.
Mladí na JIP v Rakousku
Zvyšující se počty nově nakažených koronavirem i přibývající nakažení v nemocnicích „nutí“ rakouské orgány vracet se k restrikcím z podzimu 2020 či jara letošního roku. Rakouský deník Österreich zveřejnil na své internetové stránce oe24.at informaci o tom, že ve spolkové zemi Horní Rakousko sousedící s Českem se na jednotce intenzivní péče (JIP) nachází dokonce patnáctiletý pacient s nemocí COVID-19 v ohrožení života. A ve vídeňských nemocnicích leží čtyři osoby mladší 30 let s obdobně těžkým průběhem.
„Pokud dosáhneme 25 procent obsazenosti JIP, budeme muset zavést další opatření,“ řekl rakouský ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein v rozhovoru pro deník „Kleine Zeitung“. Jaké, zatím nezveřejnil. Rakouská agentura APA vydala informaci z vládní kruhů, co by následovalo při nižší vytíženosti JIP.
Pokud stoupne na 15 procent, nebude možné v nočních provozovnách a při akcích nad 100 osob používat místa k sezení, domácí testy na koronavirus nebudou mít plnohodnotnou platnost.
Při 20procentním obsazení JIP vstoupí do sedmi dnů v platnost pravidlo 3G (Gemipfte, Genesene, Getestete), tedy že do restaurací, obchodů či na veřejné akcí budou moci jen plně očkovaní, ti, kteří jsou vyléčení z nemoci COVID-19 a ti, kteří mají negativní PCR test.
Také italská vláda rozšířila požadavek na prokazovaní negativních testů na další oblasti, ve školství a v pečovatelských službách. Jde dokonce tak daleko, že kdo chce vyzvednout dítě přímo ve škole, nebo ve školství pracuje, musí být očkovaný. Toto nařízení oznámil ve čtvrtek večer premiér Mario Draghi, platí od pátku 10. září.
Los Angeles zavádí povinné očkování školáků
Kalifornský školní obvod Los Angeles, druhý největší v USA, zavádí povinné očkování pro všechny žáky od dvanácti let. Každý, kdo se bude chtít od 10. ledna 2022 účastnit prezenční výuky, bude muset být plně očkován, pokud nebude mít zdravotní nebo jinak odůvodněnou výjimku.
„Požadavek na očkování studentů, kteří mají nárok na očkování, je nejsilnějším způsobem, jak ochránit naši školní komunitu,“ uvedla ředitelka tamního Úřadu pro vzdělávání Megan Reillyová. Do působnosti okresu spadá přibližně 640 000 dětí a mládeže ve všech ročnících od mateřské školy až po střední školu.
Ministerstvo zdravotnictví na Srí Lance, ostrovním státě v Indickém oceánu, vyzvalo ženy, aby se v nejbližší době pokud možno vyhnuly těhotenství kvůli pandemii koronaviru. „Měly by podle doporučení prozatím používat antikoncepci, dokud nebudou v zemi k dispozici lepší vakcíny,“ oznámil čtvrtek úředník ministerstva a gynekolog Harsha Atapattu.
Tamní vláda nyní navíc doporučuje všem těhotným ženám, aby se nechaly očkovat. V této ostrovní zemi je proti viru zatím plně očkováno 45 procent obyvatel. Podle oficiálních údajů zemřelo za poslední čtyři měsíce v souvislosti s nemocí COVID-19 40 těhotných žen.