reklama

Dánsko na to jde po svém. Proočkovanost je vysoká, na akce lidi pouští bez covid pasu

Dánsko ruší všechna karanténní opatření. S platností od pátku už nebude považovat nemoc COVID-19 za kritickou hrozbu pro společnost. Ministerstvo zdravotnictví zdůvodňuje rozvolnění především vysokým počtem naočkovaných lidí.

reklama

Dánové mají jasno – COVID-19 už nepředstavuje riziko a není se proto nutné kvůli němu omezovat. Při vstupu do restaurací, kin, tělocvičen nebo třeba na sportovní akce se tak už lidé nebudou muset prokazovat covid pasy.

„Epidemie je pod kontrolou, máme rekordně vysokou proočkovanost. Proto můžeme zrušit speciální nařízení, která jsme museli zavést v boji proti nemoci COVID-19. Vláda slíbila, že se těchto opatření nebudeme držet déle, než bude nutné,“ uvedl dánský ministr zdravotnictví Magnus Heunicke.

Dánsko s pěti a půl milionu obyvatel patří mezi očkovací premianty. Kompletní vakcinaci má za sebou téměř 78 procent obyvatel a více než 80 procent dostalo alespoň jednu dávku.

V zemi v souvislosti s covidem evidují denně průměrně 550 nakažených a dvě úmrtí. „Pokud je to dneska tak, že to nemusím v restauracích ukazovat, je to hezké, ale není to zas tak důležité,“ uvedl jeden z místních. „Říkají-li zdravotnické organizace, že to je v pořádku, nevadí mi to. Myslím, že se s tím mohlo pracovat o něco déle kvůli kolektivní imunitě, aby bylo více lidí, kteří se naočkují,“ reagoval další.

„Nebudeme toho litovat. Na druhou stranu si myslím, že bylo opravdu dobré, že jsme s covid pasy začali, protože to byl takový výchozí bod, který nám dal naději. Lidé si najednou říkali, že s covid pasem je tu bezpečněji,“ dodal jeden z majitelů restaurací.

Dánský ministr zdravotnictví ale nevylučuje možnost, že vláda restrikce v budoucnu zase zavede.

K podobnému kroku jako Dánsko se koncem září chystá také Švédsko s podobně vysokou proočkovaností. Rovněž chce zrušit většinu restrikcí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi
Partie

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?

Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama