reklama

Dánsko žije bez omezení. Jak se potýká s covidem v porovnání s Českem?

Dánové už několik měsíců žijí tak, jako by žádný covid neexistoval. A ukazuje se, že jim to zatím žádné problémy nepřináší. Ve srovnání s Českou republikou si Dánsko stojí výrazně lépe ve všech aspektech vývoje epidemie. Přestože také ve skandinávské zemi nových případů přibývá, počty hospitalizovaných či pacientů vyžadujících intenzivní péči jsou se situací v České republice nesrovnatelné. Důvodem je především masivní proočkovanost dánského obyvatelstva.

reklama

Očkování

Hlavním faktorem, proč mohli Dánové masivně rozvolňovat, je míra proočkování populace. V Dánsku má ukončenou vakcinaci přibližně 76 procent celé populace. Naopak v Česku činí celková proočkovanost pouze 57 procent.

Počet nových případů

Proočkovanost populace se projevuje také v počtech nových případů. Zatímco v České republice přibylo ve čtvrtek 8 419 nových případů, v Dánsku to bylo 2 450. Pro upřesnění je potřeba uvést, že severská země má přibližně o polovinu obyvatel méně, než je Čechů. Čísla momentálně rostou v obou zemích.

Počet hospitalizovaných

S průběhem pandemie se ukazuje, že spíše než počet nových případů je potřeba sledovat nárůst hospitalizací. V tomto případě jsou čísla výmluvnější. Zatímco v Dánsku počet pacientů s covidem v nemocnicích dlouhodobě stagnuje a pohybuje se kolem tří stovek, v Česku množství lidí vyžadujících hospitalizaci v posledních týdnech prudce přibývá a v pátek činilo takřka dva a půl tisíce.

Pacienti vyžadující intenzivní péči

Ještě důležitější jsou počty pacientů vyžadujících intenzivní péči. V České republice to je přes 300 lidí, v Dánsku přibližně tři desítky.

Úmrtí

V Dánsku stagnuje také počet úmrtí. Ve čtvrtek zemřeli čtyři lidé, denní průměr se pohybuje kolem dvou mrtvých s covidem denně. V Česku však počet úmrtí znovu rychle roste. Ve čtvrtek zemřelo 38 osob s covidem, denní průměr je 27 zemřelých.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování
360°

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama