reklama

Státy s 80procentní proočkovaností už zvládají covid v klidu. Proč to v Česku nejde?

Česká republika se potýká s enormním nárůstem nových případů nemoci COVID-19. Jako jeden nejzásadnějších důvodů se ukazuje podprůměrná proočkovanost českého obyvatelstva v rámci Evropské unie. Statistiky Worldometers totiž stále jasněji dokazují, že země, v nichž se blíží proočkovanost obyvatel k 80 %, zvládají nástup podzimní vlny bez problémů.

reklama

Například Dánsko bylo jednou z prvních zemí, která naprosto upustila od covidových opatření. Plná proočkovanost populace činí ve skandinávském státě více než 75 %. Čísla nově nakažených sice rostou (v neděli 1 300 případů), počet úmrtí je však minimální – kolem dvou obětí za den.

Začátkem letních prázdnin se s nepříjemným nárůstem případů potýkali v Portugalsku. Vedlo to k proočkování takřka 86 % tamní populace. Dnes je v zemi situace plně pod kontrolou. Nové případy přibývají v řádu stovek, úmrtí v jednotkách denně. Země je přitom počtem obyvatel srovnatelná s ČR.

V sousedním takřka padesátimilionovém Španělsku sahá proočkovanost taktéž k 80 %. Denní přírůstky pozitivních činní průměrně necelé dva tisíce denně a počet úmrtí se pohybuje kolem dvaceti za den. Země byla přitom počátkem léta také řazena mezi velmi rizikové.

Velká Británie je další ze zemí, která během léta uvolnila veškerá covidová opatření. Proočkovanost celé společnosti se blíží k 70 %. V Británii však epidemie v poslední době výrazně roste. Denně přibyde kolem 46 tisíc nových případů. Počet úmrtí přitom zůstává stejný. Za den zemře zhruba 70 lidí.

Tvrdá ruka ve Francii

Zasáhnout se rozhodli také ve Francii. Tam velmi znepříjemnili život neočkovaným lidem od poloviny července a přes masové protesty donutila vláda od té doby přibližně 20 % Francouzů k vakcinaci. Aktuálně tak má Francie naočkovaných 75 % obyvatel a řadí se k zemím, které mohou rozvolňovat.

Covidová situace je proto ve Francii aktuálně stabilizována. Denně přibývá kolem pěti tisíc nových případů a výrazně klesá i počet zemřelých. V neděli komplikacím spojeným s nemocí podlehli pouze čtyři lidé.

Podobné scénáře lze najít i mimo Evropu. Například Japonsko bojovalo s covidovou vlnou a nízkou proočkovaností v době olympijských her. Dnes je však situace naprosto odlišná, jak upozornil český europoslanec za ODS Jan Zahradil.

„Japonsko: 78 % očkovaných, prudký pokles pozitivních testů i nově nakažených – viz graf. Vše je otevřeno, žádné restrikce, jen povinné respirátory. Dá se to zvládnout. Očkování je ale jediná zodpovědná cesta. Antivaxerství ve jménu svobody je naopak nezodpovědné sobectví,“ napsal na Twitter.

Oproti tomu v České republice je plně naočkováno pouze necelých 57 % populace a v současnosti pozorujeme skokový nárůst nových případů, které v pátek přesáhly i 4 tisíce za jediný den. V Česku také momentálně umírá sedm až jedenáct lidí denně. V pátek také lékaři podali téměř 31 tisíc dávek vakcíny. Ukončené očkování má aktuálně 6,05 milionu lidí, 115 tisíc už má dokonce třetí dávku. I díky takzvaným posilujícím dávkám počty denně podaných vakcín opět rostou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách
Zdravotnictví

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle serveru nereagoval ani Válek.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Koho se bude týkat povinné očkování a jaké sankce hrozí?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Koho se bude týkat povinné očkování a jaké sankce hrozí?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Do konce týdne má být jasno ohledně povinného očkování proti covidu u vybraných skupin. Existují ale obavy, že někteří i přesto vakcínu odmítnou, a zaměstnavatelé tak přijdou o své lidi. Koho se povinné očkování bude týkat a co jim hrozí v případě, že vakcinaci odmítnou? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchanému na náboženské menšině jezídů.

Gentleman Messi se na Zlatém míči zastal své manželky. Vyhazovali ji z fotografování

Pondělní večer byl pro Argentince Lionela Messiho opravdu unikátní. Hráč Paris Saint-Germain přebral na galavečeru v Paříží posedmé Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu světa. Slavnostnímu předávání trofejí ale předcházel incident při fotografování. Jeden z pořadatelů chtěl, aby se Messi jednou vyfotil jen se svými třemi syny, tedy bez manželky Antonelly Roccuzzo. Argentinec však chtěl svou rodinu pohromadě, na sociálních sítích pak za to sklidil chválu.

reklama

Domácí zpravodajství

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

reklama