reklama

Darkov zůstává ohniskem nákazy koronavirem v Česku. Nemocných je už 186 horníků

Důl Darkov na Karvinsku eviduje nákazu koronavirem u 186 zaměstnanců. Od soboty tak přibyli čtyři nemocní horníci a dvanáct příbuzných. Jen za nedělní dopoledne počet nakažených stoupl o sedmnáct. Společně s Prahou a Karlovarským krajem je Důl Darkov koronavirem nejvíce zasaženou oblastí v Česku.

reklama

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je situace v dole problematická, protože počet nakažených narůstá a nemoc COVID-19 se odtamtud rychle šíří mezi příbuzné nakažených zaměstanců i do okolních měst. V sousedním Havířově se nakazil například žák deváté třídy, syn jednoho z horníků.

K tématu

Nákaza se mezi tamními horníky začala šířit minulý týden. Od té doby otestovali zdravotníci stovky zaměstnanců dolu. Mnoho pozitivně testovaných přitom nemělo žádné příznaky onemocnění. Podle mluvčí OKD Nadi Chattové v dole probíhá plošné testování už třetím dnem a potrvá do pondělí. Všechny vzorky ale ještě nejsou vyhodnoceny. „Řádově stovky vzorků se budou odebírat i v neděli. Určitě jich ale bude méně než v sobotu, kdy se dělaly odběry u více než 900 lidí,“ řekla Chattová. Do pondělí by hygienici chtěli odebrat vzorky dalším asi 1 600 lidem. Nárůst nových případů hygienici očekávají především u rodinných příbuzných pozitivně testovaných havířů.

K tématu

V souvislosti s Dolem Darkov se dosud prokázala nákaza u 139 pracovníků dolu a 43 jejich rodinných příslušníků. Mezi horníky je také šest pendlerů z Polska. Čtyři pozitivně testovaní lidé jsou zaměstnanci firem, které na šachtě zajišťují úklid nebo provádějí servis.

Situací v OKD se bude v pondělí zabývat Krizový štáb Moravskoslezského kraje, na základě výsledku testování zváží další případná opatření. Zvýšená bezpečnostní opatření jsou v celém OKD, ale pro Důl Darkov jsou ještě přísnější. Zaměstnanci z Darkova se nepřesouvají na jiná pracoviště, z čtyřsměnného se tam přešlo na třísměnný provoz a firma zkrátila pracovní dobu, aby se horníci z jednotlivých směn nepotkávali. V dolech na Karvinsku pracuje celkem zhruba 8 400 lidí.

Další hlavní zprávy

K věci

Vondra: Je to studená diplomatická válka. K silovým řešením ze strany Ruska nedojde

Vondra: Je to studená diplomatická válka. K silovým řešením ze strany Ruska nedojde

Pro Českou republiku se všechno točí kolem Vrbětic, kdežto pro Rusko, a stejně tak i pro Západ, je kontext daleko širší. Těmito slovy zhodnotil Alexandr Vondra současnou diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Situace se bezpochyby může negativně promítnout do vzájemných obchodních nebo kulturních vztahů. Na plynu z Ruska však podle Vondry existenčně závislí nejsme.

Praha

Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila

Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila

Pravá ruka předsedy pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila a jeho politický poradce Jiří Fremr je v hledáčku policie kvůli úplatkům a korupci na pražském magistrátu. V listopadu u něj byla v souvislosti s obviněním pražského podnikatele Petra Bauera nařízena osobní prohlídka. Podle informací CNN Prima NEWS se měl Fremr podílet na uplacení pražských politiků výměnou za to, že se postaví na stranu rodiny Bauerových a budou lobbovat za zachování předzahrádek v centru města.

Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?
Flegr: Respirátory venku jsou nesmysl. Antigenní testy můžou pomoci zprovoznit služby
Řetězec po rozvolnění rozpoutal slevami šílenství. Slováci se tlačili v obřích frontách
Finančně vyčerpávající léčba Schumachera. Rodina legendy musí rozprodat majetek
reklama
reklama
Zpackaná operace ruské rozvědky, komentoval Vrbětice Kulhánek. Váží si podpory spojenců

360°

Domácí zpravodajství

Dalších osm podezření na úmrtí po očkování. Česko jich celkem eviduje už 47
Ve středu přibylo nejméně nakažených od září. Vláda rozhodne o rozvolnění
Další články
reklama
reklama