reklama
CNN Prima News plošné testování

plošné testování

Výpis příspěvků ke štítku „plošné testování“

PŘEHLEDNĚ: Jakým způsobem se nechat otestovat a jakou dobu jednotlivé testy platí

Testování na COVID-19 se stalo nedílnou součástí našich životů. Lidé se kvůli pandemii covidu pravidelně testují v práci či ve školách, negativní test je rovněž potřeba ke každodennímu životu. Potřebujete jej, abyste si dali pivo s přáteli v restauraci, při návštěvě kadeřníka, kulturních či sportovních akcích anebo pro bezpečné cestování. Jinou variantou je pouze očkování či prodělání nemoci. Testy na koronavirus jsou pro Čechy od června v určité míře proplácené zdravotními pojišťovnami.

Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Aktualizováno

Vláda schválil návrh ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) na plošné testování zaměstnanců. To odstartuje ve středu. Do 12. března musí mít první testy všichni pracovníci firem nad 250 zaměstnanců. Ačkoliv ČSSD před pondělním jednáním vlády uvedla, že je třeba omezit a částečně uzavřít průmyslové podniky, jinak už tak tvrdá opatření nezaberou, kabinet nakonec k tomuto kroku nepřistoupil.

Řada rodičů s pravidelným testováním dětí nesouhlasí. Varují i odborníci

Návrat žáků do škol je podmíněný pravidelným testováním. S tím ale někteří rodiče nesouhlasí. Obávají se, že testování i roušky ve školách negativně ovlivní psychiku i zdraví dětí. Podle dětské psycholožky Simony Dejdarové mohou být tato opatření pro děti velmi stresující. Budou mít děti, jejichž rodiče odmítnou testování, nárok na řádnou výuku?

Děti bez testu budou mít zakázáno chodit do školy. Budou se učit doma, plánuje Plaga

Do školy budou smět chodit jen testovaní na covid. Navrhuje to ministr školství Robert Plaga. Studenti, kteří se odmítnou podrobit testování, se nebudou moci zúčastnit prezenční výuky. Školy pro ně však nebudou muset zařizovat distanční výuku a absenci jim omluví. Zpátky do lavic se žáci mají vracet postupně od 1. března, testovat by se měli samostatně každé dva týdny pomocí antigenních testů.

Do práce jen s negativním výsledkem. Slovensko čeká další plošné testování

Slovenská vláda prodloužila kvůli koronavirové krizi stávající zákaz vycházení o dva týdny, tedy do 7. února. Nařízení obsahuje několik výjimek. Země bude také podobně jako loni na podzim znovu plošně testovat obyvatele na koronavirus. Bez negativního výsledku testu lidé od 27. ledna nebudou moci v zemi například chodit do práce. Novinářům to po nedělním jednání kabinetu řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

Platnost antigenních testů by měla být maximálně 12 hodin, navrhuje Hajdúch

Česko ve středu odstartovalo plošné antigenní testování. Podle národního koordinátora testování na COVID-19 a člena vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Mariána Hajdúcha má toto testování své plusy, ale i limity. Pokud má někdo negativní antigenní test, neznamená to, že se během dalších 12 hodin nenakazí. Platnost antigenních testů by proto měla být kratší a měla by fungovat v řádu hodin, ne dní, uvedl v pořadu CNN Prima NEWS K věci.

Vakcína už mezi svátky. První budou očkováni nejohroženější zdravotníci, uvedl Blatný

Aktualizováno

Od 24. prosince by mohlo být možné distribuovat vakcínu, takže první očkovaní by mohli být už mezi vánočními svátky, uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na středečním brífinku. Prvních 10 tisíc dávek podle něj dostanou nejohroženější zdravotníci, kteří se starají o těžce nemocné s koronavirem. Podle Blatného se budou první vakcíny aplikovat v Praze ve Fakultní nemocnici (FN) v Motole a ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). Očkovací látky z první dodávky ale půjdou i do všech krajů.

Začít plošné testování o dva dny dříve je nešťastné. Zatíží to zdravotníky, řekl Kuba

Spuštění antigenního testování na koronavirus o dva dny dřív je nešťastné, řekl v úterý večer šéf Asociace krajů České republiky Martin Kuba (ODS) v České televizi. Zatíží to zdravotníky v krajích, kteří přitom do pátku dál testují i učitele, uvedl. Větší smysl má podle něj testování v uzavřených kolektivech, jako jsou domovy pro seniory, školy nebo firmy. Testy hrazené ze zdravotního pojištění mohou lidé podstoupit od středy.

reklama