
Zákon o České televizi
Debata mezi Asociací komerčních televizí, veřejnoprávními médii a ministerstvem kultury o navýšení koncesionářských poplatků nekončí. Soukromá média po ministerstvu žádají, aby novelu upřesnilo. Chtějí stanovit, na co konkrétně peníze koncesionářů média veřejné služby použijí.
Resort kultury společně s veřejnoprávními médii žádá navýšení koncesionářských poplatků. „Návrh ministerstva kultury je u České televize o 25 korun a o 15 korun u Českého rozhlasu. Komerční média chtějí více specifikovat jednotlivé cílové skupiny,“ uvedl náměstek ministra kultury Milan Šašek.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Papírové noviny stojí po 305 letech před zánikem. Posloužily i v kamnech nebo na toaletě
Poplatky mají vzestupnou tendenci, od roku 1953 nikdy neklesly. V roce 2005 se stokoruna platila za televizi a 45 korun za rozhlasový přijímač. Aktuálně dělá televizní poplatek 135 korun měsíčně.
Podle zástupců Asociace komerčních médií by měla česká veřejnost vědět, k čemu konkrétně koncese slouží. „Myslím, že daňoví poplatníci, občané a koncesionáři by měli vědět, za co veřejnoprávní média vynakládají prostředky, které jim platí,“ řekla prezidentka Asociace komerčních televizí Klára Brachtlová.
„Zákonu by slušelo jisté vykolíkování hřiště mezi soukromými a veřejnoprávními médii,“ uvedl předseda představenstva Asociace on-line vydavatelství Libor Matoušek. Programový ředitel veřejnoprávní televize Milan Fridrich by navýšení poplatků uvítal. „Je neudržitelné, aby Česká televize veřejnou službu, kterou teď poskytuje, poskytovala i nadále, pokud se příjem neupraví. Poplatek je 90 procent příjmu České televize,“ sdělil Fridrich. Další ze série jednání se na ministerstvu kultury uskuteční na začátku března.