reklama

Nová mutace omikron: Spása, která ukončí pandemii, nebo smrtící hrozba?

Vzbudila pozdvižení po celém světě, nakonec za ni možná ještě budeme rádi. Někteří odborníci před novou mutací koronaviru nazvanou omikron varují, řada států kvůli ní zavřela hranice. Část vědců ale přichází s novou teorií: omikron může pandemii ukončit.

reklama

Nová varianta byla koncem listopadu poprvé identifikována v Jihoafrické republice. Některé státy okamžitě pozastavily lety z jižní Afriky. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila mutaci za znepokojivou a uvedla, že je vysoce nakažlivá a představuje velké riziko.

Odborníci v Jihoafrické republice upozornili, že omikron často postihuje mladé lidi a někteří z nich přitom končí i na jednotkách intenzivní péče. „Dostávají se k nám mladí lidé, třicátníci i lidé mezi dvaceti a třiceti. Někteří mají mírný průběh, jiní ale závažnou formu a někdy končí na jednotce intenzivní péče,“ řekla minulý týden na tiskové konferenci Rudo Mathivhaová, vedoucí jednotky intenzivní péče nemocnice v johannesburské čtvrti Soweto.

Lidé s variantou omikron mají jiný průběh než ti nakažení mutací delta. Omikron způsobuje především těžkou únavu, bolesti hlavy a těla. Naopak chybí ztráta čichu.

Někteří lékaři či vědci přicházejí s tím, že omikron by nakonec mohl být spásou. Zatím to totiž vypadá, že nezpůsobuje život ohrožující komplikace a lidé nekončí na dýchacích přístrojích. Pokud by tedy omikron byl nakažlivější, ale lidé by kvůli němu neumírali, mohl by to být konec pandemie.

„Kombinace nakažlivosti a mírnější patogenity není vyloučena. Neznamená to vždy, že s masivnějším šířením musí být patogen nebezpečnější,“ uvedl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS biochemik Libor Grubhoffer.

Moc toho zatím nevíme, říkají odborníci

Že by varianta omikron mohla pomoci, si myslí i evoluční biolog Jaroslav Flegr. „My se jí bojíme, ale možná nám pomůže tuto epidemii ukončit. Jsou náznaky, že by mohla mít nižší patogenitu a méně by ubližovala nakaženým, což by byl dar z nebes,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Flegr.

„Pokud se prokáže, že omikron způsobuje mírnější formu onemocnění, byl by to předčasný dárek k Vánocům,“ napsal na Twitteru německý zdravotnický expert a možný příští spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach.

Někteří však upozorňují na to, že o omikronu se toho zatím moc neví. „Víme o tom hrozně málo. Může to být víc infekční. To, že by mohl virus ukončit pandemii, jsou spekulace. Obávám se, že proti té mutaci bude méně účinné očkování. Optimista bych byl v tom, že kdo onemocnění prodělal, ani tato varianta by neměla překonat přirozenou imunitu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS imunolog Jiří Šinkora.

„Jsme v objasňování složení nové varianty. Varoval bych před unáhlenými soudy. Informací je stále velmi málo a všichni odborníci mluví minimálně o 14 dnech, než se dojde k nějakým závěrům. Mluvit o tom, že je to závažnější nebo méně závažné, není seriózní,“ míní epidemiolog Petr Pazdiora.

Není jasné, jak mutace působí na starší lidi

Ohledně rizikovosti může být zavádějící právě nakažení mladé věkové skupiny. „Dokud neuvidíme, jak se virus chová u starší populace, u lidí trpících dalšími nemocemi, nebudeme vědět, jak nebezpečná ta nákaza je,“ prohlásil vysoký představitel americké farmaceutické společnosti Moderna Paul Burton.

Proč varianta vyvolala tak velké obavy, vysvětlil biochemik společnosti DIANA Biotechnologies Václav Navrátil. „Kromě předpokládané vysoké nakažlivosti obsahuje mnoho mutací ve virovém spike proteinu, tj. proteinu, který je klíčový pro vstup do lidských buněk. Pokud by tento protein výrazně zmutoval, protilátky získané po očkování nebo po prodělání onemocnění by poskytovaly pouze omezenou ochranu před nakažením,“ varoval Navrátil.

Na rozhřešení, jestli je omikron spása, nebo nebezpečná hrozba, si tak budeme muset ještě několik týdnů počkat. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) už avizovala, že je připravená schválit vakcíny účinné proti variantě omikron během tří až čtyř měsícům, bude-li to třeba.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal
Tenis

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat předlohu vládní novely, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

reklama

Domácí zpravodajství

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

reklama