reklama

Demonstranti v Minsku požadují přepočítání hlasů. Lukašenko situaci zlehčuje

Tisíce demonstrantů se před sídlem běloruské vlády v centru Minsku domáhaly odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka a šéfky ústřední volební komise, která vyhlásila Lukašenka vítězem nedělních voleb s více než 80 procenty hlasů. Demonstranti podle agentury TASS požadovali přepočítání hlasů. Prezident tak uspořádal schůzi s Radou bezpečnosti kvůli protestům, kde celou situaci zlehčil.

reklama

„Znovu se k problémům vracíme, a to nejen v Bělorusku, ale především v hlavním městě Minsku. Nebudu říkat, že došlo k nějaké katastrofě nebo že je situace příliš napjatá, ale je zde dost problémů a dost otázek, které je třeba řešit. Dnes už zcela jasně vidíme, co se děje. Vidíme aktivní osobnosti. Jak jsme řekli, původci a organizátoři jsou lidé ze zahraničí. V popředí jsou lidé s kriminální minulostí a navíc dost slušnou kriminální minulostí,“ uvedl prezident Lukašenko na chůzi s Radou bezpečnosti.

Poté nazval stoupence opozičního aktivisty Alexeje Navalného právě těmi, kteří v Bělorusku údajně nepokoje vyvolali.

Masivní policejní zákrok

Podle agentury TASS na místo přijela dlouhá vojenská kolona s vězeňskými vozy. To by mohlo předznamenávat masivní policejní zákrok.

Na internetu se totiž začaly množit fotografie i videa dokumentující tvrdé zacházení se zadrženými. Amnesty International uvedla, že řadu zadržených policisté ve vězení svlékli do naha, bili je a vyhrožovali jim znásilněním. „Propuštění vězni nám řekli, že se věznice proměnily v mučírny, kde musí protestující ležet na zemi v hlíně, zatímco je policisté kopou a mlátí je obušky,“ řekla Marie Struthersová, ředitelka organizace pro východní Evropu a střední Asii.

Právě policejní brutalita podle nezávislých médií pobouřila osazenstvo velkých podniků v zemi. „Mlátí naše děti, naše vnuky,“ citoval Tut.by jednoho z dělníků. Podle agentury Reuters ministři zahraničních věcí Evropské unie slíbili, že uvalí osobní sankce na ty, kteří nařídili bezpečnostním složkám používat násilí.

Nespokojenost s policejními zákroky

Tisíce stávkujících dělníků z Minského traktorového závodu MTZ, jednoho z největších podniků v zemi, v pátek v Minsku pochodovaly k budově vlády, aby vyjádřily nespokojenost s policejními zákroky. Požadují také konání nových voleb. Během pochodu dělníky podporovali další lidé na ulicích, popisuje agentura AP.

Policisté podle agentury TASS dělníkům nebránili v pochodu na náměstí Nezávislosti, kde se nalézá sídlo vlády. Některé vojáky, kteří před sídlem vlády vytvořili kordon objímala děvčata, která je obdarovala kyticemi. Demonstranti vyzývali těžkooděnce, aby přešli „na stranu lidu“.

Stávky mohou negativně postihnout výrobu

Lukašenko v pátek varoval, že stávky mohou negativně postihnout výrobu, což by v době ostrého zápasu o trhy prý zvýhodnilo zahraniční konkurenty běloruských firem. „Dnes nevyrobíte deset traktorů a nedodáte je na trh. A zítra přijedou Němci s Američany, svou techniku přivezou Rusové,“ varoval zaměstnance Lukašenko s tím, že obnova práce, a tedy pokračující existence firem, je jediným způsobem, jak mohou uživit své rodiny. Lukašenko také připomněl, že ekonomika země se teprve začíná vzpamatovávat z omezení zavedených kvůli pandemii nemoci COVID-19.

Lidé v Bělorusku od nedělního večera protestují proti falšování výsledků prezidentských voleb a od následujícího dne začaly v běloruských podnicích propukat stávky. Podle opoziční kandidátky Svjatlany Cichanouské se nachází v Litvě, kam byla pod nátlakem úřadů donucena odjet v noci z pondělka na úterý.

K tématu

Tagy: Bělorusko Alexandr Lukašenko Minsk protesty nepokoje demonstranti policejní zákroky

Další hlavní zprávy

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
Nebýt Schumachera v Mercedesu, neměl by teď Hamilton tolik vítězství, myslí si Enge
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama