CNN Prima News Denisa Nesvačilová

Denisa Nesvačilová

Výpis příspěvků ke štítku „Denisa Nesvačilová“

Umělá inteligence je noční můrou českých dabérů. Připraví nás o práci, děsí se herci

Český dabing byl dlouhá léta proslulý a patřil k nejlepším na světě. Stačí připomenout pár jmen: František Filipovský, Stanislav Fišer, Vladimír Ráž, Václav Voska, Václav Postránecký, Věra Galatíková, Jana Šulcová... Brzy se ale možná dočkáme toho, že lidský hlas už nebude k dabingu potřeba a nahradí ho umělá inteligence. Redakce CNN Prima NEWS zjišťovala, jak to vnímají herci působící v dabingu.

Budeme bez práce, obávají se dabéři umělé inteligence. Expert jejich strach mírní

Dabéry umělá inteligence (AI) jen tak nenahradí. Na rozdíl od profesionálních herců totiž zatím neumí vyjadřovat proměnlivé emoce v jednom dialogu – nerozbrečí se, nezakřičí ani nezačne mluvit ironicky. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl vedoucí dabingu na Primě Jaroslav Richtr. Přesto právě tento mediální dům pro AI už našel využití, a to u zvukového popisu děje pro slabozraké a nevidomé diváky. Podle Richtra je to zatím maximum, kam umělá inteligence sahá.

Čeští herci se kvůli nové aplikaci bojí o práci. Je to opravdu nebezpečné, varuje Nesvačilová

Čeští herci a dabéři mají strach. Bojí se, že jim umělá inteligence sebere živobytí. „Pokud bude existovat aplikace, která bude schopna nadabovat všechno za nás, zkrátí se výrobní proces, a jak se lidově říká, herci a zvukaři nebudou mít co žrát,“ upozornila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS herečka Denisa Nesvačilová. Reagovala na video Michala Holána, v němž známý dabér upozornil na zvláštní zakázku jedné maďarské společnosti. Podle něj firma poptávala hlasy českých herců právě pro vývoj aplikace, která by za ně mohla v budoucnu dabovat dokumenty a pořady.