Dabéry umělá inteligence (AI) jen tak nenahradí. Na rozdíl od profesionálních herců totiž zatím neumí vyjadřovat proměnlivé emoce v jednom dialogu – nerozbrečí se, nezakřičí ani nezačne mluvit ironicky. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl vedoucí dabingu na Primě Jaroslav Richtr. Přesto právě tento mediální dům pro AI už našel využití, a to u zvukového popisu děje pro slabozraké a nevidomé diváky. Podle Richtra je to zatím maximum, kam umělá inteligence sahá.
Před několika týdny se v herecké komunitě rozšířilo video, ve kterém známý dabér Michal Holán upozorňoval na zvláštní zakázku jedné maďarské společnosti. Podle něj firma poptávala hlasy českých herců pro vývoj aplikace, která by za ně mohla v budoucnu dabovat dokumenty a pořady. Video získalo mezi jeho kolegy velký ohlas. Někteří se dokonce začali obávat toho, že přijdou o zakázky.
ČTĚTE TAKÉ: Umělá inteligence nás může brzy zničit, varují šéfové globálních firem. Bojí se vlády robotů
„S mými kolegy o tom už pár dní debatujeme docela hodně. Bojíme se o práci a myslíme si, že je to opravdu nebezpečné. Pokud vznikne aplikace s umělou inteligencí, která bude schopna nadabovat všechno za nás, zkrátí se čekání a výrobní proces, a jak se lidově říká, herci a zvukaři nebudou mít co žrát,“ řekla pro CNN Prima NEWS herečka a dabérka Denisa Nesvačilová.
Podle Richtra se však umělci prozatím nemají čeho obávat. „Chápu, že se někteří herci a dabéři cítí ohroženi, ale zatím to na plnohodnotný synchronní dabing není. AI je nyní schopna kultivovaně přednést základní informace. Emoce v průběhu dialogu z ní ale nedostanete,“ uvedl vedoucí oddělení dabingu na Primě. Podle něj se umělá inteligence prozatím dá využívat jen na jednoduché komentáře, jako je již zmíněný audiopopis pro nevidomé a slabozraké. A právě u něj tento mediální dům umělou inteligenci už několik měsíců používá, a to například u nových epizod německého seriálu Doktor z hor.
S dabéry uzavírají individuální smlouvy
„Ve spolupráci s českou firmou The Mama AI jsme vytvořili webové rozhraní, přes které vytváříme umělý hlas. Ten využíváme u audiopopisu – konkrétně u doprovodných komentářů obrazového děje pro slabozraké a nevidomé diváky,“ vysvětlil Richtr. „Je to základní komentář, u kterého není potřeba nějakých specifických emocí a dikce, jež by naopak mohly narušovat zvukovou stopu filmu či seriálu, která je pro zrakově postiženého velmi důležitá,“ upřesnil.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Studenti středních i vysokých škol čím dál častěji využívají umělou inteligenci. Speciální programy jim vypracovávají referáty i seminární práce. Více se dozvíte ve videu přiloženém níže
Doprovodné komentáře k ději vznikají na základě titulků, které připraví scenárista. Svůj hlas do databanky poskytla dabérka Jana Patáková. „S paní Patákovou jsme nahráli ve studiu několik nahrávek, poté natrénovali umělou inteligenci a vytvořili hlasový model. Nyní můžeme napsat libovolný text a hlasový model nám ho přečte jejím hlasem,“ popsal technologickou stránku věci Jakub Linhart z The Mama AI.
Aby umělý hlas zněl co nejvíce přirozeně, namlouvala Patáková nejrůznější texty. „To je zrovna věc, kterou naši odborníci dávali relativně dlouho dohromady. Máme speciálně sestavený skript, ve kterém je obecný základ – jsou tam kousky románů či novinové články, a pak je možné jej obohacovat o další specifické části. Třeba když jsme připravovali hlas pro čtení zpravodajství, tak jsme tam přidali sadu zpravodajských článků a titulků, aby na tom mohla umělá inteligence správně natrénovat výraz a způsob, jakým se ty články čtou,“ vysvětlil Linhart.
„S každým dabérem pak máme uzavřenou smlouvu, která jasně popisuje, jakou nám uděluje licenci. Individuálně si s nimi domlouváme určitá omezení podle jejich potřeb. Například s paní Patákovou jsme se domluvili, že její hlas se nebude používat v reklamních sděleních a v materiálu, který by byl erotické či pornografické povahy,“ doplnil Linhart.
Pro dabéry se nic nemění
Richtr v rozhovoru pro CNN Prima NEWS mimo jiné vysvětlil, proč se rozhodl po AI sáhnout právě teď. „Doteď jsme byli ze zákona povinni opatřovat audiopopisem pro slabozraké a nevidomé diváky minimálně dvě procenta pořadů ve vysílání. Nyní nám zákon nařizuje nepřetržité navyšování. V jaké výši, to je věc jednání,“ uvedl vedoucí dabingu. „Najednou tak automatické zpracování s využitím AI dostává pro společnosti daleko větší význam. Proto jsem se rozhodl jít touto cestou,“ sdělil.
Podle Richtra AI namlouvá jednoduché komentáře poměrně přesně, ale k jejímu využití pro plnohodnotný synchronní dabing je ještě daleko.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Programátor AI z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze Tomáš Mikolov o výzvě k pozastavení vývoje umělé inteligence
AI jako alternativa k titulkům
„Obávám se, že v budoucnu se uplatnění AI mohou nacházet i v dalších oblastech, tedy třeba i jako alternativa k titulkům. Kdy na streamovacích platformách, jako je prima+, si nyní můžete zvolit CZ titulky nebo CZ dabing. S hlasy AI potom může existovat ještě mezivarianta syntetického voice-overu neboli tzv. polského dabingu a bude pro lidi, kteří nemohou nebo nechtějí číst titulky, ale plnohodnotný synchronní dabing v nabídce nebude. Pak už bude jen na divákovi, jestli ho taková služba osloví,” popsal Richtr. Podle něj teď český dabing, i vzhledem k rozvíjejícím se streamovacím platformám, zažívá opětovný boom.