Dermatologové: Nechte si zdarma vyšetřit znaménka, riziko zhoubného melanomu stoupá

Malá tečka na kůži může znamenat velké problémy. Zhoubný melanom, agresivní kožní nádor, zasáhne každým rokem více lidí. Podle analýzy pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady během léta stoupl počet závažných případů až o 12 procent.

Paní Nejedlou na pigmentové znaménko upozornil její syn. Myslel si, že jde o klíště. „Syn na něj začal koukat a povídá: ‚Mámo, to není klíště, to je piha.' Řekla jsem si, ještě že tak. Jenže malá nenápadná tečka se začala rychle zvětšovat. O tři dny později byla zase o něco větší,“ vzpomíná Nejedlá.

V tomto případě se skutečně jednalo o melanom. „Nyní čekám na jeho odstranění a uvidím, jak to celé dopadne,“ dodává Nejedlá. Tloušťka zhoubného znaménka nad čtyři milimetry je už závažná. Pokud se melanom včas neodstraní, ohrozí pacientův život.

Jen během letošních letních prázdnin podle dermatologů výrazně stoupl počet rizikových melanomů až o 12 procent. „Útvar samozřejmě může růst nejen do šířky, ale co je ještě rizikovější, tak do tloušťky. U melanomu je potřeba vědět, že tloušťka do jednoho milimetru je pořád relativně bezpečná,“ vysvětluje ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

V Česku ročně zhoubným nádorem onemocní tři a půl tisíce pacientů. Nejvíce nemocných přibývá mezi muži nad 50 let a ženami do 29 let.

Od pondělí 14. září si lidé mohou nechat znaménka po těle zdarma vyšetřit ve speciálních stanech označených jako Stan proti melanomu na třech místech Česka – v Praze, Brně a Ostravě.

Do stanu by se měli podle lékařů vydat lidé se světlou kůží a s větším množstvím mateřských znamének. Dále pak ti, kteří mají anamnézu rakoviny kůže v rodině nebo tráví mnoho času na slunci.

Vyšetření znamének je zdarma a bez předchozího objednání pacienty vyšetří v šesti ordinacích. Lékaři mají letos nově k dispozici unikátní celotělový skener, který provede počítačovou analýzu kožního útvaru včetně archivace snímků.

Tagy: