reklama

Hořejší: Děti bych s testováním nechal na pokoji. Školy semeništěm covidu nebudou

Imunolog Václav Hořejší považuje současnou koronavirovou situaci v České republice za více než uspokojivou. „V současnosti má covid u nás charakter lehkého respiračního onemocnění,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Vyjádřil se také k ministrům a umělcům bez respirátorů na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech či testování ve školách.

reklama

Počet aktivních případů onemocnění COVID-19 v ČR je v současnosti nižší než 2 000, hospitalizovaných je méně než 100.

„Letošní situace je naprosto jiná než ta loňská. Důležitá čísla, jako jsou úmrtí, počet hospitalizací či těžkých průběhů, jsou daleko menší. Populace je silně promořená, přes polovinu Čechů je navíc proočkováno druhou dávkou vakcíny. To je mé vysvětlení pro ta dobrá čísla,“ řekl Václav Hořejší ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ostrakizace neočkovaných žáků?

I proto považuje některá pravidla, která hodlá od září zavést ministerstvo školství na školách, za zbytečná. Pokud žáci nebudou očkovaní ani testovaní, budou muset nosit roušku i během výuky. Stejně tak se nebudou moci zapojit do tělocviku ve vnitřních prostorách ani do hodin hudební výchovy, pokud se bude zpívat.

„Děti bych možná nechal na pokoji a zkusil bych školy i bez testování, s vyhodnocením třeba za dva týdny. Neostrakizoval bych žáky, jejichž nezodpovědní rodiče je nechtějí nechat očkovat nebo testovat. Školy semeništěm covidu nebudou,“ předpověděl imunolog.

I když by byl pro uznávání protilátek jako dokladu bezinfekčnosti, Čechům doporučuje, aby se proti covidu nechali naočkovat. „I vakcinovaní lidé mohou úspěšně přenášet variantu delta. Proto by se každý měl dát očkovat a nespoléhat na kolektivní imunitu,“ dodal.

Stát má dodržování opatření vynucovat

Hořejší rovněž okomentoval probíhající filmový festival v Karlových Varech. Mnoho umělců i politiků totiž bylo v souvislosti s touto akcí kritizováno za to, že v sálu neměli zakrytá ústa a nos.

„Omezení už je málo, ale i ta se dodržují lajdácky, napůl. Platí u nás nějaké zákony a další závazná opatření a lidé je mají dodržovat. Na státu je, aby to vynucoval, jinak se vystavuje nebezpečí, že lidi budou kašlat i na další zákony. Pak si může třeba každý říct, že přestane jezdit 50 kilometrů za hodinu ve vesnicích,“ zmínil imunolog.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vaše období vstoupí do dějin jako Babišova drahota, vpálil premiérovi Fiala
Petr Fiala

Vaše období vstoupí do dějin jako Babišova drahota, vpálil premiérovi Fiala

Za zdražování vláda nemůže, je to celosvětový problém, je přesvědčen premiér Andrej Babiš (ANO). Šéf opoziční ODS Petr Fiala však toto vysvětlení odmítá s tím, že současná nezvykle vysoká inflace má i české příčiny. „Vláda cpe do ekonomiky peníze, které si půjčuje, což je problém,“ řekl Fiala v superdebatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Pohřební klaun či pouštění lodiček. Obliba alternativních smutečních obřadů roste

České pohřby se mění. Stále více Čechů volí místo klasického obřadu v krematoriu alternativní způsob rozloučení. Ať už na louce, u vody, se sázením stromu za zemřelého nebo vypuštěním lodičky po řece. V nabídce je ale dokonce i služba takzvaného pohřebního klauna. Ten nemá za cíl dělat na pohřbu třeskutou legraci, nýbrž s pomocí pozůstalých vytvořit netradiční interaktivní představení.

Maláčová se narodila jako 50letá žena, Fiala je zoufale necharismatický, míní novináři

ČSSD bojuje o to, aby se ve volbách do Poslanecké sněmovny dostala přes kritickou hranici pěti procent. Pomoci jim má i pořad Hustá dvojka, ve kterém vystupuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a její kolega Matěj Stropnický. „Maláčová může fungovat na starší lidi, narodila se jako padesátiletá žena. Stropnický pak odvádí mnohem lepší práci, než když byl u Zelených,“ okomentoval dvojici šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Rakušan přesvědčil diváky a zvítězil v superdebatě těsně před Fialou. Babiš skončil třetí

Lídr Starostů a nezávislých Vít Rakušan byl ve velké předvolební debatě na CNN Prima NEWS nejpřesvědčivějším hostem ze všech osmi pozvaných lídrů. Rozhodli o tom diváci CNN Prima NEWS. Kousek za Rakušanem skončil šéf ODS Petr Fiala. Třetí místo patří premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Nejméně hlasů od diváků dostal předseda komunistů Vojtěch Filip.

reklama

Domácí zpravodajství

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

SOUHRN velké předvolební debaty: Babiš a Rakušan na ostří nože, Hamáček se hádal se Šlachtou

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se uskutečnila velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

reklama