Za 14 dní začíná nový školní rok. A s ním budou spojena i nová protiepidemická opatření, která bude třeba ve školách dodržovat. Nevíte, jak to bude s testy, očkováním, rouškami nebo svačinami? Připravili jsme pro vás přehled odpovědí na nejčastější otázky, aby pro vás i vaše děti byl návrat do školy co nejsnazší. Pravidla mají totiž řadu výjimek, ty se týkají třeba prvňáčků.
Pravidla pro návrat dětí do škol představili ministři školství a zdravotnictví Robert Plaga a Adam Vojtěch (oba za ANO) v úterý a nejeden rodič se v nich okamžitě ztratil. Prezentovaný manuál není totiž dvakrát přehledný. Navíc se už nyní řada rodičů vylekala, proč že jejich dítě nesmí zpívat nebo sportovat.
Manuál MŠMT jsme prošli za vás. Tady je přehled nejčastějších otázek a odpovědí. Všechna zmíněná opatření ale zatím platí pouze do 10. září. Poté, co skončí plošné celostátní testování, budou se podmínky zřejmě měnit a lokálně lišit.
Kolik testů musí děti podstoupit?
Žáci na středních a základních školách musí absolvovat v období od 1. do 9. září minimálně tři antigenní testy. Tři testy to budou pouze v případě, že bude dítě pokaždé negativní. Pokud vyjde jeden z výsledků pozitivně, musí žák či student na další test. Podrobnosti najdete níže u otázky Co, když bude dítě pozitivní?
Na test nemusí děti, které jsou očkované (14 dnů od druhé dávky) nebo mají potvrzení o tom, že onemocnění v posledních 180 dnech prodělaly.
„Případně dítě nebo žák, který doloží negativní výsledek testu provedeného v odběrovém místě,“ píše se také v manuálu MŠMT.
Kdy budou testy probíhat?
Testy budou probíhat 1., 6. a 9. září. Výjimku budou mít pouze prvňáčci, kteří se mohou testovat až 2. září. Další termíny pro ně zůstávají stejné. Důvodem je podle ministrů to, aby nebyl narušen jejich první školní den a mohly si mimo jiné udělat hezkou památeční fotku v lavici bez roušky.
Kdy bude výsledek?
Děti se budou testovat buď samy nebo s pomocí rodičů případně i vyhrazených pracovníků přímo pro testování. Pro testování má mít podle manuálu každý žák vyhrazené místo nejméně 1,5 metru od druhého. Toto vše zajistí škola. Antigenní test bude poté vyhodnocen do 20 minut.
Jaké testy se budou používat?
Stát školám zajistí pouze antigenní testy pro odběr z nosu. Školy si samy mohou zajistit PCR testy, které jim stát částečně proplatí, ale jejich dodávku nezajistí.
Co když bude dítě pozitivní?
V případě, že bude dítě pozitivní, musí odejít do izolační místnosti a počkat na zákonného zástupce, nebo jít samo domů. Následně je třeba kontaktovat hygienu nebo praktického lékaře, dítě musí absolvovat kontrolní PCR test.
Pokud je negativní, může se s potvrzením vrátit do školy. Pokud je pozitivní, zůstane doma, dokud mu neskončí nařízená karanténa, a rodiče mají povinnost to nahlásit ve škole. Ta pozitivního žáka nahlásí hygieně, která rozhodne o dalším postupu.
Ti, kteří byli s nakaženým v kontaktu 2 dny před výsledkem testu nebo 2 dny po výsledku testu, musí do domácí karantény a čekají na jeho výsledek. Pokud je negativní, všichni mohou zpět do školy. Pokud pozitivní, postup je na krajské hygieně. Kontakty na hygienické stanice je možné najít na konci manuálu.
Mé dítě je očkované nebo covid prodělalo. Musí na test?
Ne. Při vstupu do školy je ale třeba doložit potvrzení o očkování.
Mé dítě je očkované nebo covid prodělalo, popř. je otestované. Musí mít roušku?
Ano. Roušku musí mít žáci a studenti vždy ve společných prostorách. Nemusí ji mít nasazenou, pokud sedí ve své lavici, ve své třídě nebo při konzumaci jídla.
Mé dítě je očkované nebo covid prodělalo, popř. je otestované. Bude mít ve škole jiná další omezení?
Ne.
Nechci, aby šlo dítě na test? Může do školy?
Ano. Ale musí nosit roušku vždy a všude. Z nařízení vyplývá, že musí mít roušku i v lavici a musí pro něj nejméně po dobu první fáze (tedy do 10. září), být připraven oddělený prostor pro stravování. Bude tedy od ostatních odděleno například v jídelně.
Bude stačit čestné prohlášení?
Ne. Uznávány nebudou ani samotesty provedené doma. Je možné ale podstoupit testování mimo školu v akreditované laboratoři.
Kdo musí ve škole nosit roušku a kdo respirátor?
Roušku ve společných prostorách musí nosit žáci do 15 let. Všichni starší musí mít povinně respirátor.
„Výjimku nadále mají děti, které ještě nezahájily školní docházku, osoby s poruchou intelektu a závažnými duševními poruchami, pokud z důvodu tohoto stavu roušku nosit nemohou, a osoby, které je nemohou mít ze zdravotních důvodů – to je však třeba prokázat lékařským potvrzením, ve kterém musí být zároveň uvedeno, jaký ochranný prostředek dýchacích cest může tato osoba nosit, nebo že nemůže nosit žádný,“ uvádí se dále v příručce.
Přehled opatření je dostupný i na covidovém portálu.
Kde musí dítě nosit roušku?
Záleží na tom, zda je dítě očkované, covid prodělalo nebo je testované. Pokud ano, roušku musí mít pouze ve společných prostorách, jako jsou chodby, šatny, toalety. Nemusí ji mít v lavici.
Pokud nespadá do žádné z těchto kategorií, musí mít roušku vždy a všude. Při stravování musí sedět odděleně.
Mé dítě nešlo na test. Bude mít ve škole jiná další omezení?
Ano. Podle manuálu nesmí netestované děti (které nejsou očkované, ani nemoc neprodělaly) zpívat a zakázaná je i jejich účast na vnitřních sportovištích. Nesmí používat sprchy a musí mít oddělené místo v šatnách.
Pro netestované děti by měly být vyhrazeny i speciální toalety a místo v jídelně.
Stačí látková rouška ušitá doma?
Ne. V manuálu se stanoveno, že je třeba nosit chirurgickou roušku nebo respirátor nejméně třídy FFP2.
Bude muset dítě za test platit?
Ne. Test má povinnost zajistit škola s pomocí státu, který testy u zaplatí. Hradit si nebudete ani případný další potvrzovací test u lékaře.
Jak budou fungovat družiny?
V družinách další testování probíhat nebude. Dětem bude stačit potvrzení ze škol. V případě, že nepodstoupí test, mělo by pro ně opět být vyčleněno speciální místo.