O Vánocích píšeme často nejen svým nejbližším blahopřání a posíláme dopisy se svátečními motivy. Jak ale psát správně názvy svátků nebo dalších pojmů, které s tímto obdobím na konci roku souvisí? Pravidla pro psaní velkých písmen na začátku slov nejsou složitá, přesto jsou v nich chytáky, ve kterých lidé často chybují.
Čeština je v mnoha ohledech zapeklitý jazyk. Školáci i dospělí často tápou v názvech svátků, ale také organizací, úřadů, restaurací, řek, moří, měst nebo ulic. Když už se však blíží konec roku, pojďme se podívat na přehled, jak je to s psaním velkých a malých písmen u Vánoc.
Vánoční cesta: Plzeň se chlubí netradičním stromem a také nižší spotřebou energie
S úderem adventu se naplno rozbíhají Vánoce také v západočeské Plzni. Město s přibližně 175 tisíci obyvatel pojalo letošní svátky poněkud jinak. Obyvatelům se rozhodlo ukázat v Česku netradiční vánoční strom, při světelné výzdobě pak dbá na nízkou spotřebu elektrické energie.
Vánoce a advent
Začněme tím nejdůležitějším. Ještě před rokem 1993 si lidé psali přání šťastných a veselých vánoc s malým písmenem na začátku. Jenže pak přišla na svět nová pravidla, podle kterých bychom měli psát například šťastné a veselé Vánoce s velkým V. Je to vlastně stejné jako u Velikonoc, takže na zapamatování o to jednodušší.
Jak je to ale u přídavných jmen? Zde píšeme na začátku malé písmeno – vánoční strom, vánoční dárek, vánoční koleda, vánoční atmosféra nebo vánoční večírek.
Pak tu máme advent, období čtyř týdnů, které svátky startuje. Slovo advent píšeme vždy s malým písmenem. U přídavných jmen opět není žádný chyták – adventní věnec je s malým.
Štědrý den, Boží hod
U názvů jednotlivých svátečních dnů máme jednoznačné pravidlo – píšeme je vždy s velkým počátečním písmenem Štědrý den, Štědrý večer nebo Boží hod.
Na Boží hod ale pozor, můžeme ho použít v několika variantách. Například Boží hod, Hod boží, Boží hod vánoční nebo Hod Boží. U prvních tří variant je pravidlo stejné a píše se zde velké počáteční písmeno. U čtvrté varianty vyjadřujeme náboženskou úctu, proto píšeme s oběma velkými písmeny.
Ježíšek, nebo ježíšek?
U slova Ježíšek nebo ježíšek záleží na jeho významu, protože zde můžeme označit hned několik věcí. Samotného Ježíše, Štědrý večer nebo Štědrý den. Zde píšeme velké počáteční písmeno. Slovem ježíšek s malým j pak máme na mysli například nadílku dárků pod stromečkem.
Nový rok a nový rok
Tady Češi chybují snad nejčastěji. S velkým počátečním písmenem, tedy Nový rok, píšeme tento výraz v případě, že se jedná o spojitost s jedním dnem, tedy 1. lednem.
S malým počátečním písmenem vyjadřujeme všechny dny následujícího roku.