U dětí „frčí“ nikotinové sáčky. Zakážeme jejich prodej nezletilým, slibuje ministerstvo

Děti do 18 let si už nikotinové sáčky zřejmě nekoupí, ministerstvo zdravotnictví chce prodej nezletilým zakázat. Novelu zákona má v plánu resort Vlastimila Válka (TOP 09) schválit ještě letos. Poslanci i odborníci varují před tím, že sáčky užívají děti školního věku, které se nikotinem mohou předávkovat či na něm být závislé.

„Nikotinové sáčky mi připomínají přísloví ‚krásně mu zpívají, když ptáčka lapají‘. Sáčky nezpůsobují žloutnutí zubů, není z nich zápach, ale vytváří závislost. A co je nejhorší, tuto závislost získávají děti na základních školách. Následky těchto závislostí potom budou děti provázet až do dospělosti. Nejde jenom o fyzické, ale i psychické problémy,“ upozornil na problematiku poslanec a člen výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně Josef Flek (STAN).

Cigarety jsou v Česku legální od 18 let a nikotinové sáčky jsou k nim pro mnohé lidi alternativou. Neobsahují však tabák a nevztahují se na ně zákony zaměřené na návykové látky, jejich prodej tak zatím není nijak regulován.

„Výrobci nikotinových sáčků vědí, jak zapůsobit na děti. Sáčky dostávají různé lákavé příchutě. Uvědomují si ale, že pokud dítě takový sáček spolkne, a to se může zvláště u dětí ze základních škol stát, hrozí mu otrava krve?“ zdůraznil Flek pro CNN Prima NEWS.

Právě nikotinové sáčky podle odborníků mezi dětmi v poslední době „letí“. Podle průzkumu Státního zdravotního ústavu bylo loni nejvíce uživatelů nikotinových sáčků ve věku 15 až 24 let. Výzkum ale probíhal od 15 let, u mladších dětí tedy ústav data nemá.

„Z šetření prováděných zdravotními sestrami při osvětových akcích ve školách vyplývá, že zkušenost s touto návykovou látkou má polovina dětí v 5. a 6. třídách,“ upozornila Novinky.cz profesorka Martina Koziar Vašáková, předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP.

Co sáčky způsobují?

I když jsou sáčky na rozdíl od cigaret méně škodlivé pro plíce, narušují sliznici ústní dutiny a zažívacího ústrojí, včetně sliznice jícnu a žaludku. Pravidelné užívání sáčků navíc může způsobit kromě závislosti i takzvanou leukoplakii, tedy bílé a světle šedé skvrny v dutině ústní, ze kterých může časem vzniknout rakovina. Navíc děti mohou mít zubní kazy.

„Množí se případy náhlých nevolností u dětí, které jsou spojeny právě s intoxikací nikotinem po požití tohoto tabákového výrobku,“ upozornil poslanec opozičního hnutí ANO Marek Novák, který připravil novelu zákona zakazující prodej nikotinových sáčků dětem do 18 let.

Do začátku školního roku se to nestihne

I když ministerstvo zdravotnictví novelu opozičního hnutí odmítá, připravilo svou vlastní, kterou chce schválit ještě letos. „Prodej nikotinových sáčků chceme regulovat, chceme, aby nikotinové sáčky dětem do 18 let nemohly být prodávány. Nyní je to zneužíváno, užívají je děti, což je velmi negativní. Takže máme připravený návrh změny legislativy,“ řekl CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Zákaz prodeje nikotinových sáčků dětem do 18 let chce ministerstvo prosadit co nejdřív. Prodávaly by se „na občanku“, podobně jako třeba cigarety nebo alkohol. „Byly by asi i nějaké požadavky na vzhled a podobně, to teď řešíme. Hlavní je, aby bylo omezené množství nikotinu a prodej dětem,“ zdůraznil.

„Chceme, aby zákon platil ještě letos. Před začátkem školního roku to už nestihneme, ale chtěli bychom, aby to bylo na podzim projednáno Parlamentem,“ upozornil Jakob.

Opoziční poslanci Jaroslav Bašta (SPD) a Věra Adámková (ANO) připravili ještě druhou novelu týkající se nikotinových sáčků. Ta by zakázala lidem používat sáčky ve volně přístupných vnitřních veřejných prostorech, na nástupištích a v prostředcích veřejné dopravy, ve zdravotnických zařízeních a ve školách, na dětských hřištích a v kinech, divadlech, ve výstavních a koncertních síních nebo ve sportovních halách. Obce by dostaly pravomoc zakázat vyhláškou používání těchto sáčků mimo jiné i v okolí škol.

„Jsou dva poslanecké návrhy, které to také řeší, ale my budeme předkládat náš návrh, kde upravujeme nějaké nedostatky spíš legislativního typu z toho, jak jsou napsány ty poslanecké. To máme připraveno a budeme to v nejbližší době předkládat,“ řekl redakci mluvčí ministerstva.

Tagy:
cigareta závislost politika TOP 09 Vlastimil Válek mladí děti ANO 2011 Ministerstvo zdravotnictví Česko Josef Flek Ondřej Jakob Ministerstvo zdravotnictví České republiky Poslanecká sněmovna ČR nikotinové sáčky Nikotin

Hlavní zprávy

První slova po vystřízlivění: Zabijte mě, prosil viník tragédie v Bratislavě
Slovensko

První slova po vystřízlivění: Zabijte mě, prosil viník tragédie v Bratislavě

V neděli otřásla Slovenskem tragická nehoda s pěti mrtvými. Šéf tamního deaflympijského výboru Dušan Dědeček, který řídil vůz pod vlivem alkoholu, vjel ve více než stokilometrové rychlosti na zastávku plnou lidí. Ačkoliv byl zpočátku na policisty agresivní, podle zdrojů webu zregionu.sk po vystřízlivění již spolupracoval a žádal, aby ho příslušníci zákona zabili nebo mu půjčili zbraň.

Vláda prodloužila kontroly na slovenských hranicích. Kolik migrantů a převaděčů zadržely?
Migrace

Vláda prodloužila kontroly na slovenských hranicích. Kolik migrantů a převaděčů zadržely?

Česká republika prodlouží kontroly na státní hranici se Slovenskem o dalších 20 dní. Původně platily do 8. října, nově tomu tak bude do 28. října včetně. Ve středu to schválila vláda, oznámil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Doposud podle Rakušana opatření přineslo jasné výsledky, trend ukazuje, že příliv migrantů klesá, uvedl.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:55

Putin hovořil o úctě k ukrajinskému lidu a slíbil stabilizovat situaci

15:28

Ukrajina se bude ucházet se Španělskem a Portugalskem o MS ve fotbale

14:56

Německý ministr hospodářství kritizuje Spojené státy kvůli vysokým cenám plynu

14:39

Mezinárodní boxerská asociace umožnila start Rusům a Bělorusům na svých akcích

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

O jaderném útoku se Putin rozhoduje z luxusního bunkru. Má seznam, koho zachrání

Ruský prezident Vladimir Putin se v bunkru mimo Moskvu rozhoduje o možném jaderném útoku, tvrdí údajný insider z Kremlu, který přišel i se zprávami o Putinově problematickém zdravotním stavu. Rovněž má existovat seznam nejbližší rodiny a nejvyšších ruských představitelů, kteří budou v případě útoku ze Západu do tohoto bunkru evakuováni. Jména bývalého prezidenta Dmitrije Medveděva či Putinových údajných dětí na něm ale chybí.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Stupňování sankcí proti Rusku nás fatálně ohrožuje. Je to nesmyslná politika, říká Drulák

Evropská unie se shodla na osmém balíku sankcí vůči Rusku. Politolog Petr Drulák se ale domnívá, že jde o nesmyslnou politiku. „Měli bychom si položit otázku, co sankce udělají s námi, jejich stupňování nás fatálně ohrožuje,“ řekl. Vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno ale upozorňuje, že Západ je schopný si najít nové zdroje.

Neuvěřitelný případ z pražské MHD: Autobus měl vléct ženu pět metrů, řidič si toho nevšiml

Pražská policie hledá cestující z autobusu číslo 164, který v úterý odpoledne v Praze na zastávce Sídliště Řepy zachytil zvenku devětašedesátiletou ženu a podle její výpovědi ji zhruba pět metrů táhl. Poté, co autobus zastavil a otevřel dveře, žena spadla na silnici a vážně se zranila. Policie se snaží zjistit, jak se vše skutečně stalo, k dispozici má totiž jen výpověď poškozené, řidič si zachycení ženy neuvědomuje a cestující z autobusu po události odešli. Ve středu to řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Domácí zpravodajství

Česká rozvědka má nového ředitele. Stane se jím dlouholetý zpravodajec Posolda

Ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) se od čtvrtka stane dlouholetý zpravodajec a bývalý náměstek rozvědky pro operativní činnost Vladimír Posolda. Po středečním souhlasu vlády, který vyžaduje zákon, ho jmenuje ministra vnitra Vít Rakušan (STAN). Rakušan to po jednání vlády řekl novinářům. Post ředitele rozvědky není obsazen od 1. září, kdy rezignoval po necelých dvou měsících ve funkci Petr Mlejnek.

Dnes měříme rychlost v Kaliningradu. A pokuty jen v korunách, pobavili strážníci internet

Východočeští městští policisté umístili na sociální sítě snímek z ruského Kaliningradu, kde jejich služební vozidlo měří rychlost. Jde samozřejmě o koláž narážející na iniciativu českých občanů #makekaliningradkralovecagain, která na Twitteru v žertu prosazuje anexi ruské exklávy Českou republikou. Reagují tak na ruský postup v případě ukrajinských území.