reklama

Dienstbier: Je v zájmu prezidenta, aby veřejnost měla informace. Kancelář působí nevěrohodně

Bývalý senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS zkritizoval hradní kancelář za její netransparentnost ohledně zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. „Nikdo nechce detaily, ale je potřeba, abychom v nezbytném rozsahu věděli, zda je prezident schopen svůj úřad vykonávat,“ míní Dienstbier.

reklama

Kvůli nejasnému zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana se 19. října sejde Stálá komise Senátu pro ústavu. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) před týdnem zvažoval, že by Hrad oficiálně požádal o vyjádření ke zdravotnímu stavu prezidenta.

Podle bývalého senátora Jiřího Dienstbiera byl požadavek Vystrčila v pořádku. „Nikdo nechtěl detaily o prezidentově stavu. Miloš Zeman má právo na soukromí, ale je potřeba, abychom v nezbytném rozsahu věděli, zda je schopen svůj úřad vykonávat. To se nestalo, a my tak žijeme v nejistotě, zda máme způsobilého prezidenta,“ řekl Dienstbier ve vysílání CNN Prima NEWS.

Na tom se shodne velké množství českých zákonodárců z širšího politického spektra. Hradní kancelář je tak za svůj netransparentní přístup často kritizována.

Dienstbier v tomto ohledu varoval, že pokud prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček či hradní kancléř Vratislav Mynář nezmění svůj přístup, mohly by obě komory Parlamentu ze strachu přistoupit k usnesení užití článku 66 české Ústavy. V tomto případě by pak výkon funkcí prezidenta příslušel ostatním nejvyšším ústavním činitelům, tedy premiérovi a předsedům Sněmovny a Senátu.

„Je v zájmu samotného prezidenta, aby veřejnost informace měla. Kancelář působí nevěrohodně, to si zavinila sama,“ dodal Dienstbier.

Hospitalizace může trvat tři týdny

Zeman byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v neděli krátce po 13. hodině. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke v pondělí dopoledne potvrdila, že prezidentův stav je stabilizovaný. Podle dřívějších informací ale může strávit v ÚVN až tři týdny.

„Miloš Zeman na základě doporučení svého ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala vyslovil souhlas s hospitalizací v Ústřední vojenské nemocnici v Praze,“ uvedl v neděli Jiří Ovčáček. Záběry, které pořídili novináři z webu Novinky.cz, však ukazují, že byl Zeman během přenosu ze sanitky do ÚVN v bezvládném stavu. Podle Mynáře prý jenom na čas usnul.

Hrad v posledních dnech opakovaně odmítal tvrzení, že by měl prezident vážné zdravotní potíže. Ovčáček takové spekulace nazval dezinformacemi. Zároveň ale připustil, že je prezident v posledních dvou týdnech nemocen. Kvůli tomu Zeman odvolil přímo v Lánech a na doporučení Zavorala zrušil i účast v nedělní partii na CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

V Rusku se alkoholem otrávilo 18 lidí. Pili levné náhražky stáčené na trhu, tvrdí média
Rusko

V Rusku se alkoholem otrávilo 18 lidí. Pili levné náhražky stáčené na trhu, tvrdí média

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem, který obsahoval metanol. S odvoláním na vyšetřovací výbor o tom v sobotu informovala agentura TASS. Ta původně informovala s odkazem na jiný zdroj o 16 mrtvých. Podle něj se lidé otrávili nelegálně stáčeným alkoholem na místním trhu. Policie případ vyšetřuje a zadržela dva podezřelé, uvedl vyšetřovací výbor.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Babiš vysvětlil své záhadné chování v ÚVN: Sledovala mě CNN, tak jsem si dal dort

Sledovala mě americká televize CNN, tak jsem si dal kafe a dort s ochrankou, měl jsem čas, vysvětlil v pátek večer premiér Andrej Babiš (ANO) na Frekvenci 1 své neobvyklé chování v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), kde ve čtvrtek dostal třetí dávku vakcíny proti koronaviru. Místo toho, aby po tiskové konferenci odjel, tam ale zůstal a popíjel kávu. Spekulovalo se, že chtěl navštívit prezidenta Miloše Zemana nebo se sejít s jeho ošetřujícím lékařem a ředitelem nemocnice Miroslavem Zavoralem.

Nemocný prezident Masaryk se nedokázal podepsat, při přísaze zapomněl slib

Už je to holt taková domácí tradice, skutečný zdravotní stav československých i českých prezidentů se většinou před veřejností tajil a stále tají. „Prezidenta Masaryka už při volbě z 24. května 1934 notně opouštěly síly. Ale málokdo věděl, že ho měsíc před prezidentskou volbou postihla mozková příhoda,“ připomíná Marie Ryantová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky

Nejsledovanější seriál streamovací služby Netflix má nejen pozitivní dopad na kasu svých tvůrců, ale dostává do povědomí diváků vše, co souvisí se zemí, kde se děj série odehrává. Výjimkou není ani jazyk, kterým protagonisté hovoří. Hra na oliheň je totiž k dispozici v původním korejském znění s titulky. A diváci v USA a Velké Británii to náležitě oceňují.

Meghan šla mezi chudé děti v šatech za statisíce. Její utrácení lidem vadí, říká expertka

Ačkoli Meghan Markleová dostala varování, že by se měla vyhnout marnotratnému rozhazování peněz, už v době, kdy pobývala v Británii s královskou rodinou, bohatství vystavuje na odiv stále. Vévodkyně ze Sussexu naposledy schytala kritiku za své ošacení, když navštívila školu pro znevýhodněné děti – na sobě měla kostým za 5517 liber, tedy za více než 166 tisíc korun. Podle expertky na královskou rodinu Katie Nichollové nedává její výběr outfitu žádný smysl.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama