reklama

Ze zhoršení Zemanova stavu byl Hrad vyplašený. Neví, co by měli dělat, řekl politolog

Politolog Josef Mlejnek ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že Hrad mlčením o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana nic nesleduje. „Situace s jeho zdravím je asi docela vážná a myslím, že oni sami trochu neví, co by měli dělat. Možná jsou v nějaké etapě vyplašení ze Zemanova zhoršeného stavu,“ podotkl v pořadu Nový den.

reklama

„V takové situaci je těžké volit jednoduché strategie. Možná oni samy jsou v nějaké etapě vyplašení ze zhoršení Zemanova zdravotního stavu. Chápal bych, že jsou zprávy zmatené, ale určitě během dneška by se Hrad měl chovat profesionálně a o stavu Zemana informovat,“ podotkl.

Podle něj mlčením o tom, co s prezidentem přesně je, Hrad nic nesleduje. „Situace je asi docela vážná a myslím, že sami trochu neví, co by měli dělat,“ pokračoval. Informováním o zdravotním stavu Zemana by konečně veřejnost věděla, co může od prezidenta očekávat. „A zda lze čekat, že vstoupí do povolebních rozhovorů,“ dodal.

Pokud by byla situace natolik vážná, že by Zeman nebyl schopen jmenovat nového premiéra, je na stole možnost odvolat Zemana z výkonu úřadu. „Je to velmi složité. Nabízí se ne ho úplně zbavit úřadu, ale jen výkonu úřadu. To je podle Ústavy možné. Pokud se například po týdnu jeho stav nebude lepšit dost na to, aby mohl někoho jmenovat nebo veřejně vystoupil k povolební situaci, tak nic jiného možné nebude,“ nastínil možný scénář.

Nezanedbatelný hráč

Existuje také možnost, že by se Zeman své funkce vzdal. Komentátor Mladé fronty Dnes Miroslav Korecký CNN Prima NEWS sdělil, že by se okamžitě odstartoval závod. „Ti, kteří si na prezidentskou kandidaturu mysleli, včetně Andreje Babiše, by byli postaveni před rychlé rozhodnutí se šibeničním termínem,“ sdělil

Podotkl, že dosavadní adepti v souboji o prezidentský post nebyli „úplně top“. „Spíše šlo z mého pohledu o předskokany a čekalo se, jaká silná jména přijdou. Kandidáti, kteří by se utkali ve finále, ještě nepromluvili,“ pokračoval. Je toho názoru, že právě premiér Babiš je silná figura. „Pokud v závěru politická dráhy o kandidatuře uvažuje, tak by to byl nezanedbatelný hráč,“ dodal.

Politolog Mlejnek pak dodal, že Babiš nyní nebude stát o post předsedy Sněmovny. „Hned po volbách se vyjádřil, že to pro něj není výhodný post. Nebude však v Parlamentu sedět jen tak v opozici, bude se snažit svou roli využít k útoku na vládní konstelaci, udržet si voliče a čekat na chyby koalice,“ myslí si.

O jeho možné kandidatuře na prezidenta republiky se podle něj spekuluje. „Uvědomil si, že to je velký politický kapitál. Kampaní si udržel voliče a kdyby odešel z politiky, tak by se tito lidé někam rozutekli. Deklaroval, že v politice zůstane. Jako lídr hnutí ANO zůstává, bude udržovat voličské jádro a využije to v dalších politických soubojích,“ uzavřel Mlejnek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

reklama

Domácí zpravodajství

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Riziko úmrtí je i po vyléčení těžkého covidu výrazně vyšší. V ohrožení jsou mladší lidé

Lidem, kteří měli těžší průběh onemocnění COVID-19, hrozí větší riziko nakažení se dalšími nemocemi či dokonce smrti. Vyplývá to ze studie výzkumníků floridské univerzity. Vědci prověřili zdravotní stav více než 13 tisíc osob. U těch s těžším průběhem bylo vyšší riziko, že do roka od nákazy zemřou. Toto riziko bylo vysoké zejména u mladších pacientů.

reklama