reklama

Dnes v KB Interview satirický kolážista TMBK: Do teď nevím, jak funguje autorské právo

Muž s neuvěřitelnými nápady, kterými dokáže rozesmát snad každého z nás. Svaté mu ale při jeho tvorbě není nic a nikdo. Legraci si dokáže udělat z politiků, umělců, herců i jiných významných osobností. Kontroverzní kolážista Tomáš Břínek je dnes hostem KB Interview od 21:25 na CNN Prima NEWS.

reklama

Je známý spíše pod uměleckých jménem TMBK. Grafik a umělec vytváří koláže a baví tím obecenstvo především na sociálních sítí. „Mohlo mi být kolem dvaceti, kdy jsem vytvořil první koláž. Ale malé kresbičky jsem kreslil už jako malý a posílal je po třídě,“ zmiňuje Tomáš.

„S pár právníky jsem autorská práva řešil. Tak dva obrázky ze sedmi byly nezákonný. Ale zbytek se na koláž jako takovou nevztahuje. Takže do teď nevím, jak to vlastně funguje,“ pousmál se TMBK s tím, že samozřejmě nechce nikomu svou tvorbou ublížit.

Obrázky Tomáše vznikají téměř vždy jako reakce na aktuální dění. „Nějaké procento nápadů je i od fanoušků. Píše mi spousta lidí. Některé věci jsou strašný, ale některé jsou opravdu dobré. Spíše mě ale lidé upozorňují na aktuality, protože nejde sledovat všechno,“ dodává Tomáš.

Dříve Tomáš sledoval aktuality celé dny a chtěl být ve své tvorbě co nejrychlejší. Postupem času ale zjistil, že se tak nedá dlouhodobě fungovat a měl by myslet i na osobní život. I přes to, mu některé koláže zaberou i hodiny práce „Když má člověk kocovinu, špatnou náladu nebo se mu něco děje, tak se mi stává, že nevymyslím nic,“ říká s tím, že zhruba čtyřicet procent svých výtvorů nevyužije vůbec.

Jeho satirická tvorba má statisíce fanoušků a mnozí z nich možná nikdy neviděli jeho tvář. A někteří ani neví, že zkratka TMBK je vlastně shluk písmen jeho jména. „Ještě jsem přemýšlel o zkratce TOBR, ale to zní jak bobr, takže vyhrála aktuální zkratka,“ říká s úsměvem.

V pořadu KB Interview nás dnes vezme i na svou výstavu, kde dal své tvorbě hmotnou podobu. Ukážeme vám jeho nejdůležitější díla a s Martinem Moravcem promluví o svém životě a práci. Celý díl můžete vidět dnes ve 21:25 v KB Interview Martina Moravce.

Tagy: Tomáš Břínek grafika KB Interview Martin Moravec TMBK satira koláže

Další hlavní zprávy

Vláda

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chyby v rezervačním systému pro očkování proti covidu jsme měli, přiznal v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Podle něj se ale vše rychle opravilo a program nakonec fungoval bez problémů. Systém však během dopoledne dokázal prolomit čtyřiadvacetiletý student, problémy nastaly také při zasílání potvrzovacích PIN kódů.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama