Zájem o českou armádu sílí. Virtuální náborové středisko dostalo přes osm tisíc žádostí

Do virtuálního náborového střediska české armády se za první půlrok od spuštění zaregistrovalo 8 675 zájemců. Téměř polovina z nich má zájem o kariéru vojáka z povolání, přes 1 500 je zájemců o vstup do aktivních záloh. Ministerstvo obrany o tom ve středu informovalo v tiskové zprávě. Počty přihlášených však neodpovídají počtu lidí, kteří náborem úspěšně prošli.

Virtuální náborové středisko ministerstvo spustilo loni v září, má především zjednodušit proces pro zájemce i rekrutační pracovníky a přiblížit armádu lidem.

ČTĚTE TAKÉ: Jak by vypadala mobilizace v Česku? Civilisté si jdou pro zbraň mezi posledními

„Naším cílem bylo zatraktivnit a zpříjemnit proces pro potenciální uchazeče. Před spuštěním projektu se s armádou on-line komunikovat prakticky nedalo, byli jsme si vědomi, že tu podobný nástroj chybí. Díky virtuálnímu náborovému středisku nejenže odpadá řada starostí s papírovou administrativou, ale celá cesta z civilu do uniformy je podstatně rychlejší,“ uvedla Iva Bednářová z Agentury personalistiky Armády ČR. Středisko je podle ní komplexním informačním centrem, kde uchazeči najdou všechny informace přehledně a na jednom místě.

Češi se mohou do obrany země zapojit několika způsoby – stát se vojáky z povolání, vstoupit do aktivní zálohy nebo se dobrovolně zúčastnit vojenského cvičení. Nejnovější formou je takzvané dobrovolné předurčení pro doplnění ozbrojených sil. Člověk, který o ně požádá, musí bezprostředně podstoupit jen zdravotní prohlídku. Pokud by se ale zhoršila bezpečnostní situace, absolvoval by i výcvik.

O služební poměr vojáka z povolání projeví podle ministerstva měsíčně zájem v průměru 700 lidí, před spuštěním střediska to bylo téměř 500 uchazečů. O studium na vojenské střední škole nebo na Univerzitě obrany mělo od spuštění střediska zájem bezmála tisíc lidí. Do dobrovolného vojenského cvičení se chtělo zapojit 417 lidí, dalších 544 zájemců bylo o zařazení do dobrovolného předurčení.

Registrace je podle Bednářové pouze začátek procesu. „Následuje administrace žádosti, posouzení zdravotního stavu a fyzické zdatnosti a až poté jsou úspěšní zájemci pozváni k osobnímu pohovoru. Dle výsledků jsou uchazeči zařazováni na služební místa podle kapacit nástupních termínů a možnosti vyvázat se ze současného zaměstnání. U většiny registrovaných tudíž ještě náborový proces probíhá,“ uvedla.

Náborové středisko lze podle ministerstva nově využít také pro registraci do stipendijního programu pro žáky středních škol. Do programu se za dva roky fungování přihlásilo 65 zájemců. Program vyplácí studentům stipendium čtyři až pět tisíc korun měsíčně, po ukončení studia pak tito studenti nastoupí do armády, kde musí zůstat alespoň dvojnásobek doby, po kterou stipendium čerpali.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vláda má totalitní myšlení, řekl Nacher. Váš předseda je stbák a chcete mě školit? smál se Lochman

Tagy:
vojáci stipendium zájemci Armáda České republiky Ministerstvo obrany České republiky armáda virtuální náborové středisko aktivní záloha