Do Česka dorazilo 380 tisíc Ukrajinců a přichází další. Nová uprchlická vlna se ale nečeká

Polsko se stalo jedním z hlavních míst, kam ukrajinské rodiny utíkaly před válkou. (Foto: Březen 2022)

Do Česka už přišlo více než 380 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

V sobotu to budou dva roky od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Do Česka uprchlo už více než 380 tisíc Ukrajinců. Zpět do vlasti se nevrací, spíše přicházejí další. Týdně jich je kolem 1 300.

Přes 70 procent Ukrajinců má v Česku práci a jsou ekonomicky aktivní. Více než polovina z nich pracuje v rámci své kvalifikace, například v dělnických profesích. Skoro 60 procent ukrajinských uprchlíků ale žije pod hranicí příjmové chudoby.

ČTĚTE TAKÉ: Budeme dělat opak toho, co chce Putin, slíbil Řehka. Není jasné, že na nás Rusko nezaútočí

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková upozorňuje, že se Ukrajinci stávají v Česku stále více terčem verbálních útoků.

„Ukrajinky a Ukrajinci, včetně dětí jsou terčem předsudečného násilí, zejména v online prostoru. Je velmi důležité stále připomínat, že válka trvá, a že jde o válečné uprchlíky. To nejmenší, co můžeme udělat i pro ochranu naší svobody, za kterou bojuje Ukrajina, je právě zůstat solidární a soucitní s těmi, kteří přišli o své blízké a domovy,“ řekla pro CNN Prima NEWS Šimáčková Laurenčíková.

Podle redaktora CNN Prima NEWS Matyáše Zrna žádná další uprchlická vlna nenastane. „Lidé, kteří chtěli odejít, zvláště z Donbasu, již odešli hned na začátku války, kdy byla situace ještě nebezpečnější,“ řekl Zrno přímo z Ukrajiny.

„Lidé, kteří doma zůstali, jsou například přesvědčení vlastenci nebo naopak lidé, kteří na Rusy čekají. Často to jsou to starší lidé, kteří nechtějí do cizího prostředí, samorosti nebo alkoholici,“ dodal Zrno.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Avdijivka je jako Hirošima po výbuchu, popsal reportér CNN Prima NEWS. Rusové postupují dál

Tagy: