CNN Prima News uprchlík

uprchlík

Výpis příspěvků ke štítku „uprchlík“

Desetitisícové dávky pro uprchlíky? Obchodníci se strachem vyvolávají závist, odmítl Jurečka

Na sociální síti X se v uplynulém týdnu objevila fotografie údajného dokumentu Úřadu práce, podle kterého uprchlíci z Ukrajiny dostávají měsíční dávky mezi 36 135 a 48 335 korunami. To ale důrazně odmítá ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), který na síti X zveřejnil příspěvek, ve kterém detailně popisuje, jak vysoké dávky uprchlíci dostávají.

Podpora Ukrajiny? Nejdříve pomozte Čechům, říká Maříková. Uprchlíci se vyplatili, odmítl Havel

Pomoc uprchlíkům z Ukrajiny kritizovala v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Karla Maříková (SPD). Vadí jí, že vláda vynakládá finance na uprchlíky a českým občanům říká, že na zvýšení platů nejsou peníze. Proti tomu se ale ohradil místopředseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel s tím, že uprchlíci se České republice dávno vyplatili. Podle něj totiž svou prací odvedli do systému víc, než kolik na ně bylo vydáno.

Proruská špíno, pustila se Gregorová do Dostála. Ukrajinské uprchlíky spojoval s neonacisty

Pokud se do Evropy dostali nějací neonacisté, banderovci, mafiáni a kriminálníci, tak se tak stalo už během první vlny. V pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Ondřej Dostál (za STAČILO!). „Vy proruská špíno! Jak si dovolujete naznačovat, že mezi Ukrajinci prchajícími z napadené země jsou neonacisté?“ pustila se do něj europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).

Dovolená na Ukrajině? Zakarpatí je bezpečné, přejezd hranic připomene návrat do roku 1985

Ačkoli na Ukrajině probíhá válka, Zakarpatská oblast patří k místům, která boje nezasáhly. V dřívějších dobách Zakarpatí vyhledávali milovníci hor, dnes sem cestují hlavně Ukrajinci ze zbytku země. V ubytovacích zařízeních, jak uvedl ve vysílání zahraniční reportér CNN Prima News Matyáš Zrno, může člověk narazit na uprchlíky nebo raněné vojáky, kteří se v nich zotavují.

Expertka k migraci v Německu: V některých třídách se mluví až osmi jazyky. Školy čelí výzvám

O problémech spojených s migrací, se kterými se potýká německý vzdělávací systém, promluvila vedoucí katedry německých a rakouských studií FSV UK Zuzana Lizcová. „Na jedné škole žáci mluví desítkami různých jazyků, v jedné školní třídě třeba pěti až osmi,“ popsala ve vysílání CNN Prima NEWS. Obavy o bezpečí má podle ní skoro polovina Němců.

V Česku pracuje přes 800 000 cizinců. Pro zaměstnavatele bývají jedinou volbou

Sehnat práci v Česku není velký problém, nezaměstnanost se dlouhodobě drží na minimu. Potíž ovšem nastává, když se na situaci podíváte z opačného úhlu, tedy z pohledu zaměstnavatelů. Ti kvalifikované pracovníky shánějí horko těžko. Aby udrželi chod firem, musí často volit posily ze zahraničí, například z Vietnamu či Filipín, ještě častěji třeba z Polska nebo z Ukrajiny. Cizinci jsou podle Davida Bednáře, místopředsedy Sdružení drůbežářských podniků, kvalitními pracovníky, problém prý ovšem je s jejich udržením. Samotné najímání pak podle něj komplikuje zbytečně zdlouhavá byrokracie. Přesto, jak v pořadu Co na to vaše peněženka uvedla Anna Brabcová, ředitelka odboru integrace na trh práce Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, u nás v současnosti pracuje zhruba 800 000 lidí ze zahraničí.