Můj dům, můj hrad v Česku. Hraba chce posílit práva lidí při nutné obraně, návrh má odpůrce

Návrh novely trestního zákoníku „Můj dům, můj hrad“ je ve Sněmovně

„Můj dům, můj hrad“, to je návrh novely trestního zákoníku senátora za Starosty a nezávislé Zdeňka Hraby. Má zajistit, aby se lidé mohli lépe bránit zločincům, kteří jim vniknou do domu. Novela prošla Senátem, teď je v Poslanecké sněmovně.

Případ z března minulého roku na Plzeňsku. Muž tam zastřelil legálně drženou zbraní zloděje, který vtrhl do jeho domu se sekyrou v ruce a pod vlivem drog. „Prakticky od začátku jsme věděli, kdo je pachatelem a kdo je střelcem,“ popsala vyšetřovatelka Michaela Nosková. Vyšetřování tohoto případu trvalo 8 měsíců. „Majitel domu, který vystřelil na osobu, jež mu neoprávněně vnikla do domu, jednal v nutné obraně, a proto jsme věc odložili,“ sdělila Nosková.

Pochybnosti nad nutnou obranou by mohla vyřešit novela, která teď putuje do Poslanecké sněmovny. „Do této doby, pokud ve stresu tu obranu přeženete, můžete být potrestáni. Chci, aby i když se jedná pod velkým stresem, nebyl obránce potrestán,“ uvedl předseda Stálé komise Senátu pro Ústavu ČR Zdeněk Hraba (STAN). S návrhem souhlasí i opozice. „Když si vezmete dojezdové časy policie, tak je předpoklad, že napadený si bude s tím útočníkem vyprávět vtipy, než přijedou?“ podivuje se poslanec Jiří Kobza (SPD).

Státní zastupitelství s novelou nesouhlasí. Podle něj je ochrana těch, co se brání v Česku dostatečná, a soudy fungují v těchto případech dobře. „Domnívám se, že institut nutné obrany je v trestním zákoníku vymezen dostatečně tak, že pokud se někdo brání útoku, tak jeho jednání není trestné. Nedomnívám se, že by u nás byli trestáni lidé za to, že se oprávněně bránili,“ řekl státní zástupce Jan Lata.

Právníci se neshodnou

Právníci se v pohledu na návrh senátora Zdeňka Hraby rozcházejí. „Tato novela je určitým krokem, který pomáhá překlenout dílčí krůčky,“ sdělil právník Lukáš Trojan. „Vycházejme z praktických zkušeností, já se domnívám, že současná legislativa je dostatečná,“ uvedl právník Tomáš Sokol.

Poslanci by se novelou trestního zákoníku měli zabývat ještě před sněmovními prázdninami.

Tagy: