Jihočeský kraj loni hospodařil s přebytkem 685 milionů korun. Rozpočet přitom původně předpokládal schodek více než 1,2 miliardy korun. Lepší hospodářskou bilanci zajistily nižší kapitálové i běžné výdaje. Kraj měl loni příjmy 26,1 miliardy korun a výdaje 25,4 miliardy korun. Před zasedáním krajského zastupitelstva to ve čtvrtek novinářům řekl náměstek hejtmana Tomáš Hajdušek (ODS).
„Zatímco v minulých letech nám lepší výsledek zajistil vyšší příjem z daní, letos tomu bylo jinak, protože se nám podařilo uspořit na výdajích. Velmi spoříme například na výběrových řízeních, kde jsme loni proti předpokladu ušetřili 700 milionů korun. Dalších 250 milionů korun jsme ušetřili na běžných výdajích,“ řekl Hajdušek.
ČTĚTE TAKÉ: Budějovice jako evropské hlavní město kultury? Do různých projektů poputují desítky milionů
Dodal, že kraj se například snaží snižovat náklady na chod a provoz úřadu. „Přitom jsme žádné plánované investice neomezili,“ uvedl náměstek. Jihočeský kraj připravil na loňský rok investice téměř za 5,2 miliardy korun. Bylo to o 400 milionů více než v roce 2023.
Kraj očekával schodek
Zhruba dvě miliardy mířily do oprav a výstavby silnic. Kraj loni například začal budovat obchvaty Kaplice na Českokrumlovsku, postavil obchvat Žáru na Českobudějovicku a dokončil opravu mostu v Týně nad Vltavou. Zhruba miliardu korun kraj investoval do rekonstrukcí a stavby zřizovaných škol.
Kraj předpokládal pro rok 2024 hospodaření s výdaji 27,2 miliardy korun a příjmy 25,9 miliardy korun. Na daních získal téměř 9,7 miliardy korun, což byla částka, která odpovídala rozpočtu. Na konci loňského roku kraj navýšil rezervní částku na účtech na 7,8 miliardy korun.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Tragický konec pátrání po devítileté dívce z Českých Budějovic. Našli ji mrtvou