Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti

Nyní už oficiální prezidentský kandidát Éric Zemmour na mítinku v Paříži

Změňme běh dějin a vydejme se znovu dobýt Francii. Tak zní výzva dnes už oficiálního prezidentského kandidáta Érica Zemmoura, kterou vyslal směrem k Francouzům na svém prvním volebním shromáždění. Na pařížském předměstí se v obří výstavní hale sešlo na 15 000 Zemmourových příznivců. Bouřlivý mítink se nakonec neobešel bez výtržností a násilností, když se jeho fanoušci střetli s aktivisty, kteří přišli proti pravicovému politikovi protestovat.

Nechal na sebe přes hodinu čekat jako pravá hvězda. Ale pak své příznivce strhl svým projevem. „Ve hře je nesmírně mnoho. Pokud vyhraji tyto volby, nebude to znamenat jen další střídání. Bude to začátek znovudobytí nejkrásnější země na světě,“ hřímal Zemmour.

Reconquete – tedy znovudobytí, získání zpět. To je název jeho čerstvě založené politické strany. Jak sám říká, Francouzi dnes žijí v zemi, kterou nepoznávají a kde se necítí být doma a v bezpečí. A to kvůli nekontrolovanému přílivu migrantů, velké kriminalitě a neustálé hrozbě terorismu. A jak se zdá, trefil se do pocitů velké části Francouzů.

„Podívejte se, kolik je tu lidí. A spousta se jich sem ani nedostala. Jeho přesvědčení, jeho upřímnost, jeho schopnost nazývat věci pravými jmény – to je to, co chceme, co nám chybělo,“ uvedla obyvatelka Paříže Charline Rochettová.

Shromáždění provázela přísná bezpečností opatření. I tak se nakonec neobešlo bez násilností, kdy vzduchem létaly židle a došlo i na tvrdé chvaty. To když se skupina aktivistů snažila Zemmourovo vystoupení narušit. Ostatně i samotného politika někdo cestou na jeviště napadl.

Levicové strany a odbory pak uspořádaly v Paříži protestní pochody. Ty Zemmourovu protiimigrační politiku, která požaduje, aby nově příchozí přijali francouzské tradiční hodnoty, označují za rasistickou a fašistickou. „Já obvykle na demonstrace nechodím. Ale tahle je důležitá. Týká se to nás všech. Tohle se nemělo stát. Takovýto kandidát by neměl vůbec existovat. Proto jsme tady,“ vysvětlil student Noah Sambou.

Antifu odehnala jeptiška

Protesty už provázely i Zemmourovu předchozí návštěvu v Marseille. Tam proti němu demonstrovali hlavně příslušníci hnutí Antifa. Padesátka jich dokonce zaútočila proti restauraci, ve které Zemmour s doprovodem večeřeli. Podle některých zdrojů se aktivisté ještě druhý den vrátili, aby si to s majitelem podniku vyřídili. Situaci prý zachránila statečná jeptiška, která útočníky vyzvala, aby šli domů. A oni ji skutečně poslechli.

Tagy: