Bývalý francouzský novinář Éric Zemmour v úterý oficiálně oznámil svou kandidaturu na prezidenta Francie. Místní média jej řadí ke krajní pravici. Během října a tohoto měsíce v několika průzkumech předběhl tradiční představitelku tohoto směru Marine Le Penovou, která už v minulých prezidentských volbách v roce 2017 postoupila do druhého kola.
Zemmour sice oznámil, že se hodlá ucházet o post hlavy státu, účast ve volbách je ale podmíněna podporou volených zástupců. Tu zatím Zemmour podle všeho nemá.
„Rozhodl jsem se kandidovat v prezidentských volbách,“ sdělil Zemmour sedící před knihovnou do historického mikrofonu. Výběr kulis a celková stylizace videa podle tisku jednoznačně odkazují na projev prezidenta Charlese de Gaulla z června 1940. Zemmour četl svůj projev, který doprovázely záběry násilností v ulicích, potyček i historické záběry. Hovořil u toho o nostalgii po Francii, která bývala. Ve svém emotivním projevu kladl důraz na hrdost a velikost francouzského národa a slíbil, že „zachrání Francii“.
Podněcování k násilí
„Jsme velký národ. Nenecháme se nahradit, nenecháme se kolonizovat. Musíme sebrat moc menšinám, které tyranizují většinu,“ prohlásil Zemmour. Kritiku od něj sklidili také současní představitelé francouzského státu, Evropská unie, soudní systém nebo imigrační politika.
Zemmour často zmiňuje historické zásluhy Francie a slavné osobnosti, nejinak tomu bylo i v úterý, kdy jmenoval francouzské herce, vědce nebo zpěváky. „Nepřestěhovali jste se, ale přesto máte pocit, že už nejste doma. Neopustili jste svou zemi, ale je to jako by vaše vlast opustila vás. Stali jste se cizinci ve vlastní zemi,“ řekl Zemmour.
Zemmour pracoval jako politický komentátor v listu Le Figaro, později moderoval několik televizních pořadů. Svými názory zejména na postavení žen nebo migraci budí kontroverze. V minulosti byl již dvakrát odsouzen za podněcování k nenávisti, dalších devět soudních pří ještě neskončilo.