Dohra nepovedeného MS: Jalonena čeká vysvětlování, Hadamczik chce v Praze jiný styl

Historický neúspěch národního týmu na hokejovém mistrovství světa bude mít dohru. Na svém Twitteru o tom informoval prezident Českého svazu ledního hokeje Alois Hadamczik. Zpovídat se bude kouč Kari Jalonen. Reakcí má být přinejmenším úplně jiný styl hry pro domácí světový šampionát, který hostí v příštím roce Praha a Ostrava.

„MS se nepovedlo. Výkonný výbor bude žádat trenéra o vysvětlení, proč chyběla kreativita, odvaha, vůle a bojovnost,“ uvedl na svém Twitteru Hadamczik s tím, že na základě toho zaujme Výkonný výbor ČSLH stanovisko. „Máme před sebou velkou zodpovědnost, domácí MS, kde se musí změnit náš styl hry,“ uvědomuje si šéf hokejového svazu.

K tomuto prohlášení ho vedlo historicky nejhorší umístění české hokejové reprezentace na světovém šampionátu. Po čtvrtém místě v základní skupině a následném vyřazení ve čtvrtfinále s USA totiž skončila parta kolem kapitána Romana Červenky na konečném osmém místě. Tak nízko národní tým ještě nikdy neskončil.

K TÉMATU: Hokejové MS každý rok? Radši si ukousněte ruku. I tohle tvoří éru unylosti

Ve hře tak logicky může být i konec finského kouče Jalonena, přestože má kontrakt až do konce příštího mistrovství. „Když se něco takto udá, tak to řešíme hned za pět minut. Myslím, že je dobré si to všechno nejdříve rozebrat,“ uvedl pro CNN Prima NEWS kouč posledních českých mistrů světa z roku 2010 Vladimír Růžička. „Bavíme se o jménech, ale pro mě je důležitější, zda vůbec existuje nějaký koncepční plán českého hokeje,“ prohlásil olympijský vítěz z Nagana Josef Beránek.

Konkrétnější a striktnější byl David Výborný. „Můj názor je takový, že nevidíme, kdo tam všechno rozhoduje. Jestli rozhodují kluci jako Martin Erat nebo Libor Zábranský. Za mě, já bych ho (Jalonena) klidně odvolal. Chtěl bych tam mít Čecha, nechtěl bych v českém nároďáku mluvit anglicky,“ konstatoval pětinásobný světový šampion.

Pro Jalonenovo odvolání je i šéf pardubického Dynama Petr Dědek. „Za tým, nominaci a výsledky je vždycky někdo zodpovědný. A při současném modelu je to trenér, resp. celý trenérský štáb. Konečný výsledek na mistrovství světa je neuspokojivý. Je to přímo ostuda! Ale i obraz hry byl přece špatný. Neviděl jsem zápas, v němž bychom někoho opravdu přejeli. Já tvrdím, že polovina hráčů neměla v reprezentaci na MS co dělat,“ zdůraznil v rozhovoru pro Sport.cz.

Finský kouč, který Čechy před rokem dovedl po osmi šampionátech bez medaile (v roce 2020 se MS ve Švýcarsku kvůli covidu nehrálo) k bronzu, našel naopak zastání u Davida Pastrňáka či Radka Dudy. „Jelikož naši nejlepší trenéři jsou zadaní a nevidím nikoho jiného, koho bych tam dal, tak bych ho neodvolal. Ale řekl bych mu svůj názor, jak chci, aby fungoval. A chtěl bych slyšet jeho názor, proč to je tak, jak je,“ uvedl Duda.

Povede Jalonen český tým i na MS v Praze a Ostravě, nebo bude odvolán? To ukáže čas.

Tagy:
Twitter styl trenér hokej Praha Alois Hadamczik Český svaz ledního hokeje Mistrovství světa v ledním hokeji Kari Jalonen