Dojemné loučení se Švehlíkem. Správný chlap, uměl se krásně rozčilovat, zaznělo

Vzpomínky kolegů na Aloise Švehlíka

Lidé a blízcí se ve středu loučili s hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel 2. dubna ve věku 85 let. Obřad se skládal ze dvou částí – první proběhla v prostorách Národního divadla, kde Švehlík po desetiletí působil. Poté se smuteční hosté přesunuli na zádušní mši do kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad.

Rozloučení oficiálně začalo v 11:00 v budově Národního divadla. Veřejnost však mohla do budovy vstoupit už od 10:30 a položit květiny na jeviště, jak předem avizovalo Národní divadlo na svém webu. Obřad je navíc přenášen kamerami, aby si všichni mohli připomenout hereckou legendu.

ČTĚTE TAKÉ: Honoráře herců za totality. Menšík si za Chalupáře vydělal sto tisíc, Skořepová na trabant

Jako první pronesl projev ředitel Národního divadla Jan Burian. Připomněl výčet Švehlíkových nejznámějších rolí a kariérních úspěchů. „Odešel správný chlap, na kterého nezapomeneme,“ zdůraznil na konci své řeči.

Promítala se také ukázka ze hry Naši furianti, v níž Alois Švehlík zářil na prknech Národního divadla. Poté ke klavíru usedl herec a hudebník Igor Orozovič. I on zmínil, „jak skvělej a férovej chlap“ Švehlík byl.

Uměl se krásně rozčilovat, vzpomínala Beretová

Dojemnou řeč pronesla herečka Pavla Beretová. „Lojza byl opravdový člověk, netoužil být uznán. Rovný s rovným za každých okolností. Byl můj profesor. Byl vždycky skvělý, výjimečný, fenomenální herec. Upřímný, velkorysý. Všechno dělal pořádně a to čekal i od ostatních,“ uvedla s tím, že se herec uměl „krásně rozčilovat“. Nakonec vyzvala všechny, aby se s „Lojzou“ rozloučili sklenkou dobrého vychlazeného bílého vína a zazpívali si „Korkáče“.

Následovaly ukázky ze Švehlíkových nejznámějších rolí. Poté zaznělo hudební vystoupení Ondřeje Brouska, na které navázaly herečky Národního divadla společným zpěvem písně Zachazaj slunečko. Rakev se vynášela ven za dlouhého potlesku. Doprovázela ji rodina a nejbližší.

Od 13:30 se pak konala zádušní mše v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně. Dorazila tam řada Švehlíkových kolegů, například herečky Petra Špalková, Lenka Krobotová a herci Roman Zach i Saša Rašilov. Zúčastnila se i první manželka Davida Švehlíka Jitka Schneiderová, se kterou má dceru Sofii.

Alois Švehlík se narodil 30. července 1939 v Pardubicích. Vystudoval strojní průmyslovku a marně se pokoušel dostat na Divadelní fakultu Akademie múzických umění (DAMU), kde paradoxně později herectví vyučoval.

S profesionálním herectvím začínal Švehlík v roce 1962 v Západočeském divadle v Klatovech. Po jeho zrušení působil jednu sezonu v Divadle pracujících v Mostě a následující dva roky v Divadle O. Stibora v Olomouci. Významné pro něho bylo i několikaleté angažmá v libereckém Divadle F. X. Šaldy. V letech 1974 až 1988 působil v Městských divadlech pražských, kde ztvárnil mimo jiné Adama Branta v trilogii Smutek sluší Elektře a zejména pak McMurphyho v Přeletu nad hnízdem kukačky.

Jeho hlasem mluvili Hopkins i Nicholson

Za nadabování Jacka Nicholsona ve filmu Lepší už to nebude získal Švehlík v roce 1999 Cenu Františka Filipovského. O osm let později obdržel tuto cenu znovu, a to za dabing Anthonyho Quinna ve snímku Tajemství Santa Vittorie. V roce 2014 byl Švehlík oceněn za celoživotní mistrovství v dabingu.

Alois Švehlík byl ženatý s o čtyři roky mladší ekonomkou Florentinou, se kterou se brali v roce 1967. Měli spolu tři děti – dcery Terezu, Andreu a syna Davida, který je rovněž hercem.

Legendární herec naposledy vydechl ve středu 2. dubna krátce po půlnoci doma, obklopen nejbližší rodinou. Bylo mu 85 let.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Anička je tu se mnou pořád, zavzpomínal na zesnulou dceru v rozhovoru Felix Slováček

Tagy:
poslední rozloučení Alois Švehlík David Švehlík smuteční obřad Národní divadlo v Praze herec pohřeb kultura Showtime