reklama

Prymula: Nová opatření budou razantní. Dotknout se mají volnočasových aktivit i rodin

Nadcházející série opatření má být striktnějšího a hlavně dlouhodobějšího charakteru. Týkat se bude především volnočasových aktivit. Pro CNN Prima NEWS to sdělil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Pravidla. která by měla snížit i nákazu v rámci rodin, by měl veřejnosti představit v pátek.

reklama
Ta razantní opatření se budou týkat prvních 14 dní, pak přijde určité rozvolnění

Proti pandemii koronaviru se musí podle ministra bojovat dlouhodoběji. „Aby lidé pochopili, že po 14 dnech nepřijde zase něco úplně jiného, co nečekali, tak zveřejníme opatření, která budou v podstatě na měsíc s výhledem dále. A ta razantní opatření se budou týkat prvních 14 dní, pak přijde určité rozvolnění,“ řekl pro CNN Prima NEWS Prymula.

Většina avizovaných opatření je plánována jako plošná, zároveň však budou i taková, která se mají odvíjet od semaforu. V oblastech, které jsou označeny červeně, jako je například Uherskohradišťsko či východní Čechy dochází k nárůstům z různých důvodů. Nová opatření by tedy měla reagovat na dané problémy v regionech.

Kromě toho by se měla nová pravidla dotknout také rodinného života. Podle Prymuly totiž dochází k šíření koronaviru i v rámci menších oslav a rodin. „Na to budeme reagovat,“ uvedl pro Českou televizi. Už pondělí epidemiolog a člen pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví Roman Chlíbek pro CNN Prima NEWS uvedl, že jednou z variant je omezení rodinných a soukromých oslav.

Co konkrétně se na nás chystá, ale prozradí ministr Prymula až v pátek. Ještě ve čtvrtek chce vše probrat s opozičními poslanci.

Prymula také prohlásil, že chystané kroky musí vláda udělat, aby se zabránilo nárůstu počtu nemocných. Aktuálně je reprodukční číslo na úrovni 1,2, přičemž je nutné, aby se dostalo pod 1, upřesnil. Právě k tomu mají opatření situaci směrovat.

(Reprodukční číslo 1,2 statisticky znamená, že jeden nemocný nakazí 1,2 dalšího člověka, pozn.red)

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES

Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES

  • Aktualizováno

Index protiepidemického rizika PES ve středu po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Důvodem zhoršení indexu je nárůst reprodukčního čísla, stouplo na 0,82. Ostatní tři sledovaná kritéria se naopak zlepšila. Koronavirem se v ČR od začátku epidemie prokazatelně nakazilo přes 900 000 lidí. V úterý přibylo 9 558 potvrzených případů, o 1 239 méně než před týdnem.

Rozhovor

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Česko musí ještě tři týdny zůstat ve tvrdém lockdownu, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr s tím, že je třeba se dostat maximálně na 2000 nakažených denně. V březnu podle něj přijde čtvrtá vlna koronaviru a pokud nebudou dostatečně prázdné nemocnice, lékaři se se z toho zblázní. Zdůraznil také, že za úbytek nakažených může vysoký počet zemřelých.

Přepište dějiny. Půjčky na bydlení opět zlevnily a Češi vytvořili hypoteční rekord
Kalousek pochopil, že jeho éra skončila, říká komentátor Šídlo
Vydělávají desítky miliard dolarů. Kam plynou zisky největších farmaceutických firem
Průzkum: Naočkovat už by se nechala téměř polovina Čechů. Větší zájem mají muži
Distribuce vakcín je nespravedlivá, tvrdí kraje. Praha a Brno mají přes polovinu
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
Hrozí další odklad olympiády? Izolace před Australian Open jako varování
reklama
reklama
Nezapomenutelný Kalousek. S Babišem se vsadil o 10 milionů, profackoval mladíka

Politika

Domácí zpravodajství

Blatný se kvůli hašteření poslanců ANO téměř nedostal ke slovu. Plán očkování neukázal
Odborník: PES nepočítal s novou mutací koronaviru. Je třeba připravit šestý stupeň
Další články
reklama
reklama